[responsive-menu menu="header_menu"]

Archiwum kategorii ‘ Ciekawostki ’

Ceremonia ślubna nie musi być schematyczna

Coraz więcej polskich par, poszukując alternatywy dla ślubu cywilnego oraz kościelnego, decyduje się na ślub humanistyczny. To spersonalizowana ceremonia, która umożliwia narzeczonym wyrażenie swoich uczuć w oryginalny sposób – korzystając z ulubionych wierszy i przedstawiając gościom historię o tym, jak się poznali. Czy polski rynek ślubny oferuje młodym parom jeszcze jakieś opcje?

Ślub humanistyczny w bardziej autorskim wydaniu

Podczas ślubu humanistycznego wygłaszane są wybrane przez narzeczonych teksty literackie oraz historia ich poznania – w formie opowieści. Niedawno natomiast Joanna Humerczyk i Szymon Wieczorek, osoby prowadzące od kilku lat ceremonie humanistyczne, zaproponowali nową możliwość: Luxury Wedding, czyli ślub jako dzieło sztuki. W tym wypadku cały tekst ceremonii zostaje przygotowany tylko dla młodej pary i może przyjmować różne formy literackie.

REKLAMA

bookab

Oznacza to, że autorzy/mistrzowie ceremonii umieszczą w tekście uroczystości wiersz o Waszym pierwszym spotkaniu albo o uczuciach, którymi siebie darzycie, zabawne opowiadanie na podstawie anegdot z Waszego związku czy stworzą dla Was niepowtarzalne, rymowane przysięgi, których nikt wcześniej nie wypowiedział. Mogą poprowadzić całą uroczystość – powitać i pożegnać gości, zapowiedzieć przysięgi oraz opowiedzieć o miłości – wierszem lub prozą. Jeżeli teksty kościelne są napisane w artystyczny, nasycony metaforami sposób, to dlaczego osoby niewierzące lub niepraktykujące mają zostać pozbawione tego duchowego i artystycznego wymiaru ceremonii ślubnej?

Korzystając z pomocy celebranta jako pośrednika, możecie wyrazić swoje emocje i myśli, a jednocześnie uniknąć stresu, który towarzyszy tego rodzaju publicznym wyznaniom i wystąpieniom.

Takiej ceremonii nikt nie zapomni

W ten sposób spersonalizowana formuła sprawi, że Wasz ślub zapadnie w pamięć zaproszonych, a każdy z gości będzie mógł się do Was jeszcze bardziej zbliżyć i przeżyć głębiej tę uroczystość. To oczywiście nie rozwiązanie dla każdego, ale jedno jest pewne – Wasz ślub będzie niepowtarzalny. Wybór takiej ceremonii to sposób, aby ożywić rodzinne więzy, a dla gości szansa, aby lepiej poznać młodą parę i zobaczyć, co jest dla niej ważne, czym się w życiu kieruje.

Warto być odważnym

Przeciwnicy uważają tego rodzaju śluby za niepoważne, ponieważ wymagają dodatkowo wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak należy pamiętać, że ślub kościelny jeszcze niedawno również nie miał mocy prawnej. Pojawiają się także głosy, że ślub nie w kościele… to nie ślub. A przecież jeszcze całkiem niedawno pary ślubowały tylko przed sobą, a Kościół jedynie rejestrował związki. Warto wiedzieć, że ceremonia humanistyczna nie stawia przed młodymi żadnych ograniczeń – nawet jeżeli chcą podczas niej podkreślić swoją wiarę w wyjątkowy sposób. Należy zatem podejść do sprawy z dystansem. Jeśli czujecie, że właśnie to jest spełnieniem Waszych marzeń – postawcie na swoim.

Więcej informacji o artystyczno-humanistycznych ślubach znajdziecie pod tym adresem: luxury-wedding.pl. Sztuka jest potrzebna w życiu każdego człowieka – warto wprowadzić ją w tak przystępnej formie i w tak ważnym dla zakochanych momencie.

zdjęcia i tekst: materiały prasowe

Ślubny dress code

Najczęściej skupiamy się na Młodej Parze. Nieco rzadziej piszemy o druhnach i drużbach. Przyszła jednak pora na zajęcie się gośćmi, bo wbrew pozorom, oni również do ślubu muszą się przygotować. Nie chodzi nam oczywiście o wymyślne prezenty dla Nowożeńców, ale o dress code. Wiele osób, szczególnie panie, mają ogromny problem ze znalezieniem właściwiej kreacji na przyjęcie weselne. Nie ma się co dziwić. W końcu w kobiecej szafie ubrań wiecznie za mało, a jeśli chodzi o suknie wieczorowe, to tych jak na lekarstwo. Dziś pokażemy Wam, jak stosowny strój zaplanować i jakich zasad przestrzegać w stworzeniu doskonalej stylizacji weselnej.

DRESS CODE

Dress code to hasło ciągle tajemnicze, choć coraz częściej stosowane w zaproszeniach ślubnych. To wskazówka Młodej Pary dla gości, jaki strój najlepiej wpisze się w konwencję przyjęcia weselnego. Najczęściej spotykanymi dress codami są „Black tie”, „white tie” i „casual”. Casual powinien sugerować gościom, że przyjęcie weselne organizowane jest w nieco luźnej formie. Takie wesele najczęściej odbywa się w stylu garden party, boho lub rustykalnym. To przyjęcia, na których Pan Młody najczęściej nie występuje we fraku lub w smokingu, tym samym ciężko wymagać tego od gości. Stroje dla Pań również mogą być dużo luźniejsze. Mogą być to, ciągle eleganckie, ale mniej krępujące kreacje, które dużo bardziej pasują do grilla, niż na wystawny bal. Skoro mowa o balu, tu przyda się „Black tie”. To sugestia dla gości, by tego dnia wybrali eleganckie stroje. Przyjęcia z takim dress codem odbywają się zazwyczaj w pałacu lub zamku i są bardzo eleganckie. Black tie, czyli czarna muszka to wyraźna sugestia w kierunku panów. Poza nią obowiązuje elegancki wieczorowy garnitur, a nawet smoking. W tym wypadku paniom wypada założyć elegancką suknię wieczorową. Jeśli sądzisz, że właśnie osiągnęłaś szczyt elegancji, z pewnością nie poznałaś jeszcze „white tie”. To biała mucha koniecznie zestawiona z frakiem lub smokingiem. Panie przy tym dress codzie muszą wybrać najelegantszą suknię z kreacji wieczorowych. To najwyższy poziom elegancji, który odpowiada wykwintnym balom i bankietom.

a9cf561f-fd70-6427-9191ecc55be62d8c

ZAPROSZENIA ŚLUBNE

Często same zaproszenia sugerują, w którym kierunku powinni iść w doborze weselnej kreacji, mimo iż Narzeczeni nie zdecydowali się na uwzględnienie w treści dress codu. Oczywiście warto zwrócić uwagę na miejsce przyjęcia weselnego. Panie powinny zastanowić się nad butami na obcasie, gdy ślub i przyjęcie weselne organizowane są w plenerze. Ślub kościelny wymaga na odpowiedniego stroju szczególnie od Pań, czyli sukni do kolan. Po ceremonii suknię zawsze można zmienić na seksowną mini lub długą wieczorową kreację.
W samych zaproszeniach dużą podpowiedzią jest również grafika. Bardzo eleganckie zaproszenia sugerują, że Narzeczeni planują eleganckie lub klasyczne przyjęcie. Zaproszenie z nutką dowcipu może oznaczać, że Para Młoda widzi swoich gości w strojach casualowych. Jeśli zaproszenie nic Ci nie mówi, zawsze możesz zapytać głównych zainteresowanych, czy mają jakieś preferencje do strojów swoich gości.

illustrated-dress-code-for-wedding-invitation

WESELNY SAVOIR VIVRE

Są pewne zasady, których łamać nie wypada. Do nich z pewnością należą reguły stroju dla panów. Żaden z gości nie może być bardziej elegancki niż sam Pan Młody. Tego dnia tyo on jest gwiazdą, dlatego, jeśli dress code nie zaznacza wyraźnie, że mile widziany jest frak lub smoking, lepiej odpuścić sobie taką stylizację. Może się okazać, że Pan Młody występuje w wieczorowym garniturze, ba! Może nawet z garnituru zrezygnował, a wtedy stylizacja gości może być przesadnie elegancka. Zasadą żelazną na tego typu uroczystościach jest koszula (najlepiej biała) z długim rękawem. W żadnym wypadku panowie nie powinni zakładać na przyjęcie weselne koszuli z krótkim rękawem nawet w ciepły słoneczny dzień. Kobiety zdecydowanie powinny unikać bieli, która tego dnia jest zarezerwowana wyłącznie dla Panny Młodej. Chyba że ta wyraźnie zaznacza, że biel w stylizacji jest wskazana. Taką informację wystosowała do swoich gości Marina Łuczenko – Szczęsna, czym wzbudziła niemałe kontrowersje na portalach plotkarskich. Kolejnym z zakazanych kolorów w damskich stylizacjach jest czerń, która niebezpodstawnie zarezerwowana jest dla innych uroczystości. Czerń jednak jest też doskonałym przykładem, jak moda lubi łamać konwenanse. W ostatnim czasie śluby glamour upodobały sobie stylistykę biel – czerń, co pozwala na złamanie zasad w doborze kreacji weselnej. Jest jeszcze sporna czerwień. Z jednej strony to symbol miłości, z drugiej – barwa na tyle intensywna, by wyróżniać się z tłumu, co w przypadku przyjęcia weselnego niestety nie jest mile widziane.

14-intimate-outdoor-reception1

WYRÓŻNIJ SIĘ Z KLASĄ

W złym tonie uważa się przyjście na przyjęcie weselne w sukienkach zbyt kusych – wydekoltowanych, mini i mocno prześwitujących. Dodatkowo warto zadbać o jakość materiału z jakiego suknia jest wykonana. Odradzamy wybór sukni z satyny. Ten szybko gniotący się materiał, elegancko i wytwornie prezentuje się jedynie na początku uroczystości. Co ciekawe, najbardziej szykownie wyglądają kreacje wykonane z matowych materiałów. Dzięki temu zawsze możesz poszaleć z dodatkami.

what-to-wear-to-a-wedding

Z PRZYMRUŻENIEM OKA

Stylizacji na przyjęcie weselne jest cała masa. Wśród dress codów znajdują się również semi-formal, w którym znajduje się cała gama pomysłów na stylizację nie do końca elegancką, często odpowiadającą przyjęciom w rodzinnym gronie i w ciągu dnia. Styl formal to połączenie Black tie i cocktailu, czy długie suknie, które zamiast opinać, cudownie powiewają na wietrze. Dress code cocktail sugeruje paniom włożenie sukienki do kolan. Tu możemy się pokusić o stylizacje z lekkim poczuciem humoru, choć ciągle eleganckie i godne najważniejszej uroczystości w życiu dwojga zakochanych.

Photo by Nicole Sarah Photography - www.nicolesarah.com © Nicole Sarah Photography. All rights reserved.

tekst: WERONIKA LIPKA
zdjęcia: PINTEREST

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Grupę Portali Weselnych koszty organizacji ślubu rosną z każdym rokiem, pary co raz częściej wydają nawet 60 tys. złotych na ten cel. Aby ułatwić narzeczonym zarządzanie ślubnym budżetem redakcja portali weselnych po raz trzeci zorganizowała Ogólnopolskie Badania Nowożeńców. W badaniu wzięło udział ponad trzysta osób z całej Polski.

Ile kosztuje suknia ślubna?

Każda panna młoda chce wyglądać olśniewająco w tym wyjątkowym dniu, dlatego koszt sukni ślubnej waha się najczęściej od 2 do 4 tys. złotych. Najmniej na suknię przeznaczają kobiety po trzydziestym pierwszym roku życia mieszkające w małych miejscowościach (50-100 tys. mieszkańców), natomiast panie w wieku 25-30 lat mieszkające w dużych miastach (powyżej 500 tys. mieszkańców) wydają najwięcej. Powyżej 4 tys. złotych za suknię ślubną płacą najczęściej ankietowani z województwa mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. Co ciekawe, 15 pań przyznało się do zakupu kreacji za mniej niż 500 złotych. Są to mieszkanki Pomorza, Dolnego Śląska, a także Śląska i Małopolski.


Ceremonia zaślubin i wesele

Średni koszt ślubu w kościele lub urzędzie waha się w granicach 400-600 złotych. Są jednak miejsca, gdzie za mszę zapłacimy powyżej 1000 złotych. W województwie mazowieckim aż 31% młodych par właśnie taki koszt poniosło. Również tyle zapłacili mieszkańcy innych dużych miast. Najmniej zapłacili natomiast mieszkańcy województwa małopolskiego. Cena wszystkich wydatków zazwyczaj mieści się w granicach 20-40 tys. złotych. Najmniej za ten wyjątkowy dzień zapłacili mieszkańcy województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i małopolskiego. Najdrożej było w mazowieckim i małopolskim. Kolosalną sumę 60 000 złotych za ślub i wesele wydawały zazwyczaj pary w wieku 21-24 lat. Przypuszczalnie może być to spowodowane tym, że wraz z wiekiem rosną zarobki oraz wymagania co do jakości pożądanych usług, jak i wkład własny w koszty wesela. Osoby będące w wieku od 31 lat stanowią najbardziej oszczędną grupę – podsumowuje Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl.


Latem drożej

Organizując ślub warto zwrócić również uwagę na porę roku. Im wyższa temperatura, tym droższa uroczystość, choć zauważa się zdecydowany spadek tej zależności w 2015 roku. W 2015 roku śluby stały się mniej zależne od sezonu, w przeciwieństwie do roku 2014, gdzie wyraźnie było widać różnice w cenach ślubów między okresem letnim a zimowych. Prawdopodobnie jest to spowodowane dostrzeżeniem urokliwego charakteru przełomu roku przez usługodawców jak i pary młode – wyjaśnia Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl. Co ciekawe podobnie jak w ubiegłych latach najwięcej narzeczonych decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w sierpniu, ale także w czerwcu i we wrześniu. Warto zwrócić uwagę na obecność litery r w nazwie miesięcy (zapewnia szczęście i pomyślność), co może oznaczać że Polacy są przesądni.

Może się zwróci

Narzeczeni liczą na to, że pieniądze wsadzone w organizację imprezy weselnej zwrócą się w kopertach. Niestety jednak tylko 34% ankietowanych przyznało, że tak się stało. W pozostałych przypadkach koperty pokryły tylko niektóre koszty. Najczęściej zwracają się wesela, których budżet nie przekroczył 20 000 złotych, a najhojniejsi okazali się goście z województwa małopolskiego. Tam zwróciło się około 25% takich wesel.


Na czym oszczędzać?

Aby zorganizować idealne wesele należy zabezpieczyć na ten cel średnio 20-40 tys. złotych. Oczywiście nie oznacza to, że mając do dyspozycji mniejszą kwotę, ślubu i wesela nie uda się zorganizować. Trzeba się natomiast w takiej sytuacji liczyć z koniecznością oszczędności oraz rozsądnego dzielenia budżetu – podsumowuje Natalia Rydzoń z redakcji portalu fotograf-wesele.pl. Wszyscy nowożeńcy chcą mieć też pamiątkę z tego dnia. Film i zdjęcia są więc niezbędne, a ich koszt mieści się w granicach 1-2 tys. złotych za każde. Można zrezygnować z filmowego zapisu wesela, wybrać skromniejszą salę lub oprawę muzyczną. Ponadto co raz modniejsze staje się organizowanie po prostu obiadokolacji dla przyjaciół i najbliższej rodziny. Tym bardziej, że większa liczba gości wcale nie spowoduje, że koszty się zwrócą.

REKLAMA

bookab

zdjęcia: materiały prasowe

logo fotograf-wesele

W kwietniu 2016 roku Grupa Portali Weselnych przeprowadzi kolejny sondaż, w którym polskie pary młode będą mogły podzielić się swoimi opiniami oraz doświadczeniem związanym z przygotowaniami do ślubu. Na bazie uzyskanych odpowiedzi powstanie raport zawierający najważniejsze wnioski.

Grupa Portali Weselnych już po raz trzeci podejmuje się organizacji Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców. Tym razem zbieramy opinie tych par, które zawarły związek małżeński w 2015 roku – tłumaczy Kamil Kulpa z redakcji portalu FOTOGRAF-WESELE.PL  Pytamy o rzeczy oczywiste, takie jak wysokość budżetu, przebieg przygotowań lub kryteria decydujące o wyborze usługodawców. Poza tym jesteśmy też ciekawi przestrzeganych przy tej okazji tradycji ślubnych. Chcemy dowiedzieć się, które z nich są obecnie najpopularniejsze, a które odchodzą w zapomnienie. Ponadto interesuje nas też kwestia coraz popularniejszej zamiany kwiatów na mniej standardowe upominki od gości lub datki na cele charytatywne. Dzięki uzyskanym informacjom będziemy mogli pomóc przyszłym parom młodym.

Kwestionariusz składa się z 41 pytań. Dotyczą one przygotowań do ślubu, budżetu przeznaczonego na ceremonię i wesele, tradycji i zwyczajów ślubnych oraz pierwszych miesięcy po zawarciu związku małżeńskiego. Ponadto Grupa Portali Weselnych przekaże 1zł za każdy wypełniony formularz na Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Ankieta jest dostępna pod TUTAJ.

Love checklist

Z okazji Walentynek firma HOME.PL wprowadziła do swojej oferty możliwość rejestrowania adresów www z rozszerzeniem .love oraz .wedding. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli z większą precyzją pozycjonować swój biznes ślubny, kierując klientów na swoje strony, (np. www.fotograf.wedding), a zwykli użytkownicy internetu wyrażać swoje uczucia (np. www.olaikuba.love). To także doskonała okazja dla blogerów czy portali branżowych.

Od 2014 roku domeny nTLD (opisujące branże, uczucia, miasta, hobby, potrawy) cieszą się na całym świecie dużym powodzeniem. Do tej pory do rejestracji zostało udostępnionych około 900 rozszerzeń, z czego zarejestrowanych jest prawie 12 mln adresów! – mówi Marta Goc, kierownik produktu domeny w home.pl.

Dlaczego domeny nTLD stały się tak popularne? Bo przedsiębiorcy na całym świecie mają coraz większe problemy ze znalezieniem wolnego adresu www w rozszerzeniu krajowym (np. .pl, .de, .co.uk) lub najpopularniejszym, globalnym – .com. Oczywiście, można spróbować odkupić odpowiadającą nam domenę na giełdzie, ale zwykle wiąże się to z dużymi kosztami. Żeby tego uniknąć, należy postawić na oryginalność.

Firma home.pl oferuje swoim klientom różne domeny nTLD już od dwóch lat. Teraz postanowiła ułatwić prowadzenie biznesu przedsiębiorcom z branży ślubnej, jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się w naszym kraju. Świadczy o tym choćby liczba nowo powstających firm.

Przedsiębiorcy muszą być otwarci na zmieniające się trendy i nowinki w internecie. Dla branży ślubnej taką nowością jest domena .wedding – wyjaśnia Marta Goc. – Została dla niej dedykowana, żeby firmy mogły jeszcze lepiej sprofilować swoją działalność. Cukiernie, fotograficy, dekoratorzy, kwiaciarnie, hotele czy restauracje chcą pozycjonować się także pod kątem ślubów i wesel. Dodatkowa domena z pewnością pomoże im wyróżnić się w sieci i pozyskać nowych klientów.

Z kolei wprowadzenie domeny .love to szansa dla osób, które szukają ciekawych adresów dla swoich stron hobbystycznych albo blogów.

Domenę .love możemy przecież podarować ukochanej osobie, stworzyć własną pamiątkową galerię zdjęć, filmów – mówi Goc. – A dla nieśmiałych, tych, którzy kiedyś wysyłali miłosne kartki, może to być świetna okazja do wyznania swoich uczuć.

Bridelle ma już swoje końcówki .love i .wedding 🙂 A Wy? Szybciutko zamawiajcie swoje miłosne i ślubne końcówki 🙂

REKLAMA

bookab

infografika

zdjęcia: materiały prasowe

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Film ślubny Lada Moment Studio
Fotograf ślubny Warszawa, Robert Przepiórka Fotografia

suknie ślubne
Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress