9/9 PREZENTACJA – Michał Niedzielski

by piątek, 14 września, 2012



Witam dziś na blogu MICHAŁA NIEDZIELSKIEGO. Zanim przeczytałam bio Michała, obejrzałam zdjęcia, które przesłał do pierwszej prezentacji. Pierwsza myśl – kilka fotek wygrałoby w konkursach fotografii reporterskiej. Po przeczytaniu życiorysu Michała stało się dla mnie jasne, skąd moja myśl o fotografii dokumentalnej. Jego zdjęcia porywają. Zmuszają do refleksji. Kradną myśli. Niesamowite fotografie. Bardzo dawno nie widziałam w polskiej fotografii takiego oka. Zresztą, aby nie być gołosłowną – zobaczcie tylko dwa zdjęcie. Pierwsze wykonano w jeden z najbardziej tragicznych dni w historii Polski. 10 kwietnia 2010 roku. Sobota. Wiele osób miało od wielu miesięcy zaplanowany na ten dzień swój ślub. To zdjęcie poraża swoją wymową. Autentycznością. Niewiarygodną tragedią i wielkim szczęściem, które tego dnia miało towarzyszyć wielu ludziom. Drugie zdjęcie jest ostatnim w tej prezentacji. Komentarz jest zbędny. Ale Michał nie tylko doskonale obserwuje rzeczywistość. Michał przede wszystkim w magiczny i mistyczny sposób uwiecznia na swoich zdjęciach ludzi. Uśmiechnięci, czy wzruszeni, zawsze szczerzy. Niemal nadzy w swoich emocjach. Ale pokazani dyskretnie. Nieśmiało. Nie ingerując w ich teraźniejszość chwil. Jestem pod ogromnym wrażeniem zdjęć Michała i mocno kibicuję jego talentowi!

Michał – Fotografia ślubna powinna być odzwierciedleniem ludzkich uczuć. To najprostsza definicja, którą kieruję się już od wielu lat. Pierwsze kroki stawiałem jako fotoreporter, dbając o reportażowe standardy ukazywania emocji w sposób ujmujący, ale przede wszystkim wiarygodny. Ten typ fotografii ukształtował moje spojrzenie na rzeczywistość i sprawił, że z każdym dniem, gdy staję przed obiektywem podczas zdjęć ślubnych, staram się pokazać to, co w człowieku najpiękniejsze – jego uczucia.

zdjęcia: MICHAŁ NIEDZIELSKI

Tagi: Kategoria: BOARDS BOOK 0

8/9 Pieśni na ceremonii ślubnej

by piątek, 14 września, 2012



Podczas uroczystości ślubnych w kościele nie powinno zabraknąć pięknej muzyki. Oprawa muzyczna ceremonii potęguje wrażenia podniosłości i niezwykłości zaślubin Młodej Pary. Jak wielkie znaczenie dla zbudowania odpowiedniej atmosfery uroczystości ma muzyka, możemy przekonać się sami, próbując oglądnąć nawet najznamienitsze dzieło kinematografii… przy wyciszonym odbiorniku.

Tradycyjnie w tym szczególnym Dniu Ślubu wykonywana jest pieśń ku czci Matki Boskiej Ave Maria ! Na przestrzeni wieków wielu wybitnych kompozytorów pisało utwory o tematyce maryjnej. Najbardziej znane, to kompozycje AVE MARIA: (kliknij na niebieskie tytuły, aby odsłuchać wykonanie) Ave Maria F. Schuberta, Ave Maria Ch. Gounoda/J.S. Bacha, czy Ave Maria G. Cacciniego. Każdy z tych jakże odmiennych w charakterze utworów cechuje się wyjątkowym pięknem.

Zgodnie z prawidłami liturgii Mszy Św., najodpowiedniejszą chwilą na wysłuchanie pieśni Ave Maria jest moment Ofiarowania (po nałożeniu obrączek). W trakcie Komunii Św. wymagane jest wykonanie pieśni o treści stricte eucharystycznej, np. Panis angelicus C. Francka (Chleb anielski).

Szanując powagę Domu Bożego, pieśni o charakterze świeckim nie powinny znaleźć się w programie ceremonii. Dopuszczalne jest prezentowanie klasycznych utworów o tematyce świeckiej (np. o miłości) przed Mszą Św. Zgodnie z międzynarodową tradycją, dostojna aria o tematyce miłosnej Caro mio ben G. Giordaniego wykonywana jest właśnie przed rozpoczęciem liturgii ślubnej. Do kanonu pieśni ślubnych Młoda Para może dołączyć inne pozycje z repertuaru światowej klasyki: Ave verum W. A. Mozarta, Domine Deus A. Vivaldiego, Laudate Dominum W. A. Mozarta i wiele wiele innych.

Podczas udzielania sakramentu ślubu do obowiązków organisty należy wykonanie niektórych części stałych i zmiennych  Mszy Św., w  tym  również Psalmu oraz Hymnu do Ducha Św. Aby wypełnić muzycznie pozostałe momenty Mszy Św., a więc Wejście, Ofiarowanie, Komunię Św. czy Uwielbienie, warto zaprosić zawodowych muzyków. Wykonanie Alleluja lub innych części stałych np. Agnus Dei można również powierzyć zaproszonym artystom.

Niewątpliwie podczas ceremonii zaślubin najbardziej popularny jest śpiew. Z kolei spośród głosów, z uwagi na krystaliczność brzmienia, najbardziej pożądany jest najwyższy głos żeński – sopran. Na uroczystość można zamówić również dobrej klasy skrzypka. Należy pamiętać, iż profesjonalny akompaniament dla solistów oraz zapierającą dech w piersiach moc z prawdziwych kościelnych organów może wydobyć tylko organista koncertujący.

Warto zadbać o to, aby w tym jedynym w życiu Dniu, towarzyszyły Młodej Parze cudowne pieśni w profesjonalnym wykonaniu zawodowych muzyków. Utwory, które możecie odsłuchać w tym wpisie wykonane zostały przez niezwykle utalentowaną śpiewaczkę DOROTĘ BARAN-BŁASZCZYK.

zdjęcia: materiały prasowe