11 Powodów, dla których Warto Zrezygnować z Gotówki

by środa, 19 maja, 2010
Żyjąc w XXI wieku, w świecie Internetu, zaawansowanych urządzeń elektronicznych i mnóstwa usług online (media społecznościowe, gry internetowe, bukmacherka, kasyna online takie jak Vulkan Casino, zakupy internetowe) wciąż jednak trzymamy się zupełnie przestarzałych i starożytnych wręcz rozwiązań. Jednym z nich są bez wątpienia pieniądze w postaci gotówki. Dziś zaprezentujemy Ci 11 powodów, dla których warto przerzucić się na płatności elektroniczne wszędzie tam, gdzie jest to możliwe!

 

 

1. Płacąc Elektronicznie Łatwiej Jest Kontrolować Wydatki

 

 

Jeśli masz w portfelu gotówkę, to często zdarza się, że wydasz więcej, niż chciałeś, albo wracasz do domu i zastanawiasz się, gdzie się podziało 100, 200, czy więcej złotych. Płacąc kartą lub telefonem zawsze masz pełny zestaw informacji na temat swoich wydatków, a także tego, gdzie i kiedy coś kupowałeś lub za coś płaciłeś.

 

 

2. Pieniądze na Koncie Łatwiej Jest Oszczędzać

 

 

Jeśli masz pieniądze w portfelu, to żeby ulokować je na lokacie lub polisie, musisz iść do banku i zrobić przelew. Jeśli masz dostęp do swojego konta w formie online, robisz to jednym kliknięciem.

 

 

3. Trudniej Cię Okraść, jeśli nie Masz nic przy sobie

 

 

To dosyć oczywiste! Jeśli masz przy sobie portfel pełen gotówki i niekorzystnym zbiegiem okoliczności przyciągniesz uwagę kieszonkowca, to możesz zostać w ułamku sekundy okradziony z naprawdę sporej kwoty. A jeśli masz przy sobie karty, to ryzykujesz najwyżej kwotą 50 złotych – czyli maksymalną płatnością, jaką można wykonać zbliżeniowo, bez podawania numeru PIN. Karty następnie po prostu blokujesz w swoim banku i problem z głowy.

 

 

4. Nikt Cię nie Oszuka przy Wydawaniu Reszty

 

 

To jeszcze ważniejsza zaleta. Często jest tak, że kasjer pośpiesznie liczy resztę z kwoty, jaką mu wręczyłeś. Błędy i pomyłki się mogą zdarzyć – zarówno świadome, jak i nie. A jeśli płacisz kartą, to nie ma żadnej możliwości wpadki, czy oszustwa!

 

 

5. Oszczędność Czasu

 

 

Karty masz zawsze przy sobie, banknoty i monety nie zawsze. Jeśli chcesz wpłacić jakąś kwotę na konto bankowe (swoje lub cudze, na przykład zlecając przelew), to czeka Cię wycieczka do banku lub na pocztę. Mając dostęp do bankowości online, robisz to w kilka sekund.

 

 

6. Problem Podrobionych Banknotów Przestaje Być Istotny

 

 

Ten punkt wydaje się być jasny i oczywisty. Nie ma żadnej możliwości, aby dostać do ręki fałszywe pieniądze – podobnie jak przy wydawaniu reszty, w sposób zamierzony (czyli w formie oszustwa), jak i przez przypadek (niewykryte wcześniej podrobione banknoty). Jeśli zapłacisz następnie takimi pieniędzmi i zostanie to odkryte – narażasz się na spore nieprzyjemności, nawet jeśli jesteś całkiem niewinny.

 

 

7. Zakupy Online Stają się Możliwe

 

 

Mając w kieszeni gotówkę, nie możesz zapłacić za zakupy online w inny sposób, niż za pobraniem kurierowi lub przy odbiorze przesyłki na poczcie. Płacąc kartą lub przelewem internetowym masz mnóstwo innych możliwości. Płatność z góry (na przykład, gdy chcesz zrobić komuś prezent), płatność kartą w Paczkomacie, płatność kartą przez Internet, płatność przelewem, BLIK-iem i tak dalej.

 

 

8. Płatności Elektroniczne Są Bardziej Higieniczne

 

 

To niezwykle ważna cecha, szczególnie w dobie obecnych problemów z epidemią wirusa SARS-CoV-2. Banknoty i monety przechodzą z rąk do rąk, mogą więc (i są!) siedliskiem mnóstwa różnych drobnoustrojów. Prątki gruźlicy, grypa, wirusowe zakażenie wątroby, COVID-19 i wiele innych chorób może zostać rozpowszechnionych właśnie przez pieniądze. A swoją kartę dotykasz tylko i wyłącznie Ty sam!

 

 

9. Możesz Korzystać z Różnych Bonusów

 

 

Opcje typu charge back, punkty lojalnościowe, programy bonusowe, punkty PayBack są dostępne tylko w przypadku płatności elektronicznych, nigdy gotówkowych.

 

 

10. Anulowanie Płatności – tylko Drogą Elektroniczną!

 

 

Jeśli wykonasz płatność kartą, a następnie okaże się, że zrezygnowałeś z transakcji, nie musisz „szarpać się” ze sprzedawcą w kwestii zwrotu odpowiedniej kwoty. Zlecasz to bankowi, a on robi resztę.

 

 

11. Płatności Różnymi Walutami

 

 

Jeśli wyjeżdżasz za granicę jadąc przez kilka różnych krajów, nie musisz mieć przy sobie woreczka pieniędzy dla każdego państwa z osobna. Wystarczy Ci jedna karta wielowalutowa, którą zapłacisz w każdym miejscu i w dowolnej walucie. To proste, wygodne i przede wszystkim – bezpieczne!

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0