Dlaczego wraz z Upływem Lat Tracimy Przyjaciół

by piątek, 14 maja, 2010
Niedawno usiedliśmy razem ze starym przyjacielem, aby nadrobić zaległości z racji długiego niewidzenia się i odwiedzić nasze ulubione online kasyno. Jednym z poruszonych przez nas tematów był fakt, że każdy z nas ma obecnie o wiele mniejszą liczbę przyjaciół i znajomych, niż to miało miejsce w wieku nastoletnim, czy w pierwszych latach trzeciej dekady życia. Dlaczego tak się zdarza w życiu tak wielu ludzi?

Można w sporym uproszczeniu porównać utratę przyjaciół w wieku dorosłym do przycinania neuronów, które to zjawisko ma miejsce podczas kluczowych etapów naszego rozwoju i dorastania. Te przyjaźnie, które nie są nam już potrzebne, są przycinane i usuwane z naszego życia. To ostatecznie pozostawia miejsce na większą głębię istniejących relacji i rozwój utrzymywanych przyjaźni, ale może to też być bolesny i dezorientujący proces, który może nawet znacząco szkodzić naszej samoocenie.

 

Zmiana Rodzaju Przyjaźni wraz z Upływem Lat

 

Podstawowa przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Wszystko dzieje się dlatego, że kiedy się starzejesz, to automatycznie dojrzewasz. Oznacza to, że zaczynasz szukać ludzi o tym samym nastawieniu do świata i łączysz się z nimi. Tak działa nasz konstrukt społeczny. Tak więc w początkowych dniach i latach życia masz wielu przyjaciół, ponieważ nie masz jeszcze na myśli czegoś konkretnego. Innymi słowy, uczysz się różnych ścieżek życia i dzięki temu eksplorujesz wiele opcji. Twoi przyjaciele dołączają do Ciebie w tej podróży. Ale wraz z wiekiem zaczynasz zmieniać się w zależności od tego, jak zostałeś wychowany i co zamierzasz dalej robić. Jeśli interesują Cię studia, zyskasz więcej przyjaciół tego typu. Jeśli interesujesz się muzyką, zyskasz znajomych o podobnych zainteresowaniach. Teraz gdy się starzejesz, są to ludzie, którzy pozostaną z Tobą do końca, pod warunkiem, że Twoje zainteresowania nie zmienią się po drodze. A zatem pozostajesz z garstką przyjaciół, którzy będą gotowi wyruszyć w podróż z Tobą do samego końca, gdzie diabeł mówi dobranoc.

Jeśli po drodze zmienią się Twoje zainteresowania, zyskasz sobie nowych, bardzo konkretnych przyjaciół, a jeśli będzie podzielać wspólne zainteresowania, dojdzie w efekcie to nawiązania dojrzałej relacji prowadzącej do uzyskania nowej garstki przyjaciół, którzy ponownie pozostaną z Tobą w podróży aż na kraniec świata. Być może brzmi to nieco górnolotnie – ale tak właśnie wygląda rzeczywistość.

 

Kilka Czynników, Które Mogą Doprowadzić do Upadku Przyjaźni w Średnim Wieku

 

Po Prostu nie Mamy już tyle Czasu, co kiedyś

 

Czasami głównym powodem utraty przyjaźni jest po prostu brak czasu. W tym wieku staramy się bardziej inwestować w nasze związki uczuciowe i kariery zawodowe. Jest to także czas, kiedy większość z nas zaczyna starać się o dziecko (lub mieć kolejne dzieci). Coraz trudniej jest nam wyodrębnić czas dla przyjaciół. Stajemy się bardziej selektywni w planowaniu spotkań na kawę lub na piwo, wybierając tylko tych kilka osób, w towarzystwie których jesteśmy najbardziej podekscytowani. Po prostu nie jesteśmy tak towarzyscy, jak w wieku nastoletnim i około dwudziestki.

 

Znamy się Lepiej

 

Kiedy wkraczamy w wiek 30 i 40 lat, jesteśmy już znacznie bardziej rozeznani, z kim spędzamy swój cenny czas. Mamy lepsze pojęcie o tym, kim jesteśmy, czego chcemy i czego zdecydowanie nie chcemy.

Często mamy teraz mądrość, aby rozpoznać, które przyjaźnie są toksyczne lub nie służą już naszemu rozwojowi. Wtedy też wiemy, że nie zaszkodzi przestać kontaktować się z niektórymi ludźmi. Możemy zacząć widzieć korzyści z trzymania się z dala od tych, którzy mogą wysysać naszą energię, ciągnąć nas w dół lub w inny sposób być niszczącą siłą w naszym życiu. Życie jest krótkie. Wiemy, że nie możemy pozwolić fałszywym przyjaciołom go zepsuć!

 

Zmieniamy się. Czasem na Lepsze, Czasem na Gorsze

 

Wszyscy się zmieniamy i rozwijamy jako naturalna część starzenia się i „efekt uboczny” naszych doświadczeń. Zmiana jest rzeczywiście jedyną stałą w życiu. Czasami ta zmiana obejmuje utratę znacznej liczby przyjaźni, a czasem nie. Czasami powód utraty konkretnego przyjaciela nie jest dla żadnej ze stron wyjaśniony i to jest w porządku. Wgląd może przyjść z czasem.

Ogólnie rzecz biorąc, we wszystkim ważna jest przede wszystkim jakość, a nie ilość. W kwestiach przyjaźni także.

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0