Co robić w domu, gdy na zewnątrz jest smog

by sobota, 13 czerwca, 2020
Postęp cywilizacyjny niesie ze sobą również pewne skutki uboczne. Jednym z nich jest smog. Choć przez lata kojarzony był głównie z zagranicą, od kilku lat również w Polsce problem smogu pojawił się na szerszą skalę. Co zrobić, gdy normy trujących pyłów zostaną przekroczone? Jak radzić sobie ze smogiem? Dowiesz się z tego artykułu.

 

 

Normy przekroczone – co robić?

 

Co robić, gdy jakość powietrza jest zła i nie pozwala na aktywności na zewnątrz? Możesz siedzieć w domu i się frustrować z tego powodu, lub… oddać się ulubionym domowym rozrywkom, jak choćby “odwiedzić” darmowe automaty do gry.

A tak całkiem poważnie, pomysłów na spędzenie czasu w domu jest całe mnóstwo – wystarczy wymienić choćby rękodzieło, nadrobienie zaległości książkowych bądź filmowych, czy planowanie tego, co zrobisz… gdy już wyjdziesz z domu.

Jeśli nie jesteś singlem, a po domu biegają małe brzdące spragnione ruchu na świeżym powietrzu, bez obaw – w internecie znajdziesz mnóstwo wskazówek jak kreatywnie spędzać czas z dziećmi. Pomysłów jest cała masa – wystarczy odrobina chęci i zapału, a być może okaże się, że taka forma rozrywki wyjątkowo dobrze wpłynie na scalenie rodzinnych więzi.

 

Czy w domu faktycznie jest bezpiecznie?

 

Smog to zjawisko występujące w powietrzu, a więc bez problemu może dostać się również do mieszkania. Spokojnie, nikt nie każe ci od razu budować bunkrów czy schronów przeciwsmogowych. Możesz jednak ochronić siebie i swoich bliskich przed zanieczyszczeniem powietrza bez konieczności podejmowania tak radykalnych działań.

Wystarczy, że przed wyjściem z domu zaopatrzysz się w odpowiednie maski z filtrami antysmogowymi lub – w przypadku przekroczonych norm zastosujesz się do podstawowych wskazówek:

  • zamknij szczelnie okna by smog nie dostał się do domu – na wietrzenie mieszkania jeszcze przyjdzie czas
  • jeśli to możliwe unikaj wychodzenia na zewnątrz bez odpowiedniej ochrony, dopóki aura się nie zmieni
  • zrezygnuj z aktywności na świeżym powietrzu, nawet jeśli jesteś zapalonym sportowcem – wdychanie podczas biegania szkodliwych pyłów wcale nie jest zdrowsze niż odpuszczenie sobie jednego treningu
  • zaopatrz się w oczyszczacz powietrza, który nie tylko usunie z powietrza szkodliwe pyły, ale także alergeny i roztocza, sprawiając, że dom stanie się prawdziwym azylem.

Skąd wiadomo, że jest niebezpiecznie?

 

Smog, mówiąc najprościej, to mieszanka mgły z dymem i spalinami. Występuje najczęściej wtedy, gdy przez jakiś czas mamy bezwietrzną pogodę i powietrze “stoi” nad miastem. Najgorzej jest w sezonie jesienno-zimowym, gdy ludzie zaczynają palić w piecach, jednak pojawić się może również wiosną czy latem.

Wbrew pozorom, smog może pojawić się wszędzie, również w mniejszych miastach. Po czym poznać, że normy cząsteczek pyłu w powietrzu zostały przekroczone?

Nie zawsze zmiany widać gołym okiem, dlatego na całym świecie istnieje wiele stacji pomiarowych badających stężenie pyłów w powietrzu. Dostępne są również aplikacje na telefon, które na bieżąco informują o wskaźnikach smogowych w twojej okolicy. Z nich też możesz się dowiedzieć np. czy powinieneś otwierać okno, czy nie, czy już czas na ubranie maseczki (choć teraz przez pandemię i tak zazwyczaj masz ją przy sobie) lub jaką aktywność możesz podjąć (program pokaże, czy wyjście na zewnątrz i np. jazda na rowerze to dobry pomysł, czy niekoniecznie).

Możesz też zaopatrzyć się we własny miernik smogu, by monitorować również obecność smogu w domu.

– Uwielbiam testować nowinki technologiczne i aktywności na świeżym powietrzu – mówi Klara Czerwińska, ekspert rynku gier hazardowych. – Dlatego mam w telefonie aplikację, która podaje mi aktualne parametry powietrza i wysyła komunikaty gdy alerty zostają przekroczone. Mimo że mieszkam w małym mieście, tu również zdarzają się czerwone alerty; wtedy zostaję w domu i nadrabiam zaległości związane z moją pracą – dodaje.

 

Podsumowanie

 

Choć temat smogu coraz częściej nas dotyka, nie martw się – teraz już wiesz jak sobie z nim radzić i co robić, gdy zostaną przekroczone normy. I pamiętaj – czas spędzony w domu wcale nie musi być nudny!

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0