Co to jest Mophie Snap i do czego można tego użyć?

by sobota, 9 stycznia, 2021
Kiedy nie tak dawno temu z okazji premiery ostatniej generacji telefonów z serii iPhone (oznaczonej numerem 12) firma Apple zaprezentowała rozwiązanie o nazwie MagSafe, użytkownicy telefonów innych producentów, głównie z systemem Android mieli nadzieję, że jakaś firma trzecia znajdzie sposób, aby podobną funkcjonalność dodać do urządzeń korzystających właśnie z tego ostatniego systemu. Ogólnie rzecz biorąc, MagSafe to rozwiązanie, które umożliwia mocowanie różnych akcesoriów z tyłu kompatybilnego z nim telefonu w oparciu o zjawisko magnetyzmu — czyli po prostu na magnes. Akcesoria te mogą obejmować między innymi szeroką gamę ładowarek bezprzewodowych (indukcyjnych), power banków, etui, czy też uchwytów samochodowych.

Ale nie trzeba było długo czekać, jako że niezawodna pod tym względem firma Mophie opracowała własne rozwiązanie, które co ciekawe pod wieloma względami jest ciekawsze od technologii zaprezentowanej przez firmę Apple. Waśnie temu zamierzamy się dzisiaj przyjrzeć, więc poświęciliśmy firmie Mophie osobny artykuł.

 

Adapter magnetyczny Mophie Snap

 

Odmiana MagSafe w wykonaniu Mophie to niezwykle oryginalne i jednocześnie proste rozwiązanie. Adapter magnetyczny nosi nazwę Snap. Występuje w dwóch odmianach. Jedną z nich umieszcza się wewnątrz telefonu. Oczywiście do tego celu musi on dysponować możliwością łatwego zdjęcia „plecków”, co jednak nie jest zbyt często spotykaną funkcjonalnością — zatem możemy się spodziewać, że to konkretne rozwiązanie nie spotka się z jakąś szczególną popularnością na rynku. Jednak dla porządku wypadałoby o nim wspomnieć, co też czynimy.

Z kolei druga wersja, która z pewnością będzie znacznie bardziej popularna może zostać przymocowana do „plecków” telefonu lub etui. Firma Mophie twierdzi, że taki adapter powinien działać ze wszystkimi rodzajami materiałów — czyli z plastikiem, aluminium, szkłem lub silikonem. Oczywiście w tym momencie nie możemy jednoznacznie stwierdzić, czy tak będzie w rzeczywistości, jako że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku i nie zostało jeszcze wystarczająco dobrze przetestowane w praktyce. Niemniej jednak zważywszy na renomę, jaką cieszy się Mophie, można przyjąć, że tak będzie w rzeczywistości. Same magnesy też są bardzo mocne i nie ma powodu obawiać się, że adapter oddzieli się od obudowy.

 

Odmiany adaptera Mophie Snap

 

Sam adapter dostępny jest na rynku w trzech podstawowych odmianach różniących się funkcjonalnością oraz naturalnie ceną. Poniżej prezentujemy opis każdej z nich:

  • Snap Vent Mount — jest to adapter pełniący po prostu rolę zatrzasku lub zaczepu. Doskonale nadaje się do samochodu, zapewniając utrzymanie smartfona pod idealnym kątem podczas jazdy autem. Można do niego zamocować telefon w pozycji pionowej lub poziomej. Silne magnesy zabezpieczają telefon w odpowiedniej pozycji. To rozwiązanie znakomicie ułatwia korzystanie z nawigacji GPS lub dzwonienie w trybie głośnomówiącym. Nie musisz bowiem ręcznie mocować telefonu do uchwytu na szybie za każdym razem, gdy chcesz go użyć, po prostu przykładasz do Mophie Snap Vent Mount i gotowe. Ta odmiana adaptera kosztuje 29,95 dolarów amerykańskich.
  • Snap+ Wireless Vent Mount  — za cenę 49,95 USD możemy zakupić wersję adaptera o znacznie bardziej rozbudowanej funkcjonalności. Model Snap+ Wireless Vent Mount oprócz możliwości swojego tańszego brata oferuje także opcję bezprzewodowego ładowania z mocą do nawet 15 W. Co więcej, nie trzeba zaprzątać sobie głowy prawidłowym ułożeniem telefonu na ładowarce. Silny magnes automatycznie pozycjonuje adapter we właściwy sposób. Całość jest rozwiązana na tyle sprytnie, że nie utrudnia w żaden sposób korzystania z telefonu, nawet podczas grania w dynamiczne gry w VulkanBet. Można go także bez problemu zamocować w tradycyjnym uchwycie samochodowym miejscu mimo nieco większej grubości.
  • Snap+ Juice Pack Mini — ostatni dostępny model adaptera zawiera wewnętrzną baterię o pojemności 5 000 mAh, jest więc klasycznym power bankiem. Wystarczy użyć portu USB-C w tradycyjny sposób, aby szybko naładować Snap+ Juice Pack Mini, adapter obsługuje także ładowanie indukcyjne. Ale to jeszcze nie wszystko. Ten power bank nie tylko pozwala naładować swój telefon poprzez klasyczne podłączenie kablem, ale także za pomocą ładowania indukcyjnego. W tym celu wystarczy przyłożyć go do „plecków” smartfona” — silny magnes utrzyma power bank na miejscu, co pozwoli Ci na normalne korzystanie z telefonu.

Mophie Snap w praktyce

 

Nasze testy pokazały, że każdy z modeli Mophie Snap jest naprawdę użyteczny i realizuje w pełni to, co obiecuje producent. Jedynym minusem jest nieco wolniejszy czas ładowania telefonu za pomocą Snap+ Juice Pack Mini w porównaniu do standardowej ładowarki — ale i tak cały proces przebiega o wiele szybciej w porównaniu do tradycyjnego power banku.

W każdym z trzech przypadków na tył telefonu należy nakleić niewielki pierścień magnetyczny MagSafe. Najbardziej obawialiśmy się tego, że będzie on po prostu przeszkadzał w codziennym użytkowaniu, zaczepiając się na przykład o wnętrze kieszeni przy wyjmowaniu i wkładaniu z niej telefonu. Na szczęście zarówno w przypadku iPhone’a 11, jak i Samsunga Galaxy pierścień jest idealnie wręcz dopasowany i nie ma w zasadzie żadnej krawędzi, która mogłaby „haczyć” o cokolwiek. Jednocześnie kształt pierścienia pozwala na szybkie i łatwe zamocowanie telefonu do power banku lub uchwytu, przy czym połączenie jest naprawdę mocne i nie ma mowy o tym, by na przykład telefon odpadł od uchwytu przy szybie nawet na najbardziej wyboistej drodze.

Ogólnie rzecz biorąc — jest to naprawdę znakomity pomysł i jeszcze lepsze wykonanie!

Tagi: Kategoria: INNE 0