Informatyka skonfrontowania z koronawirusem

by sobota, 9 stycznia, 2021
Okazuje się, że globalne kryzysy mogą odmienić całkowicie nasze życie społeczne, polityczne i kulturowe. Przyszło nam żyć właśnie w takim przełomowym momencie, gdy niespodziewanie wybuchła pandemia groźnego wirusa. Koronawirus przeobraził całkowicie nasze dotychczasowe pojmowanie tego, jak będzie wyglądać egzystencja. Praktycznie z miesiąca na miesiąc zmienił się obraz funkcjonowania całej naszej gospodarki. Wiele firm musiało być pozamykanych i cała masa przedsiębiorstw przeszła na funkcjonowanie zdalne. To wymusiło także na pracownikach konieczność zapoznania się z rozmaitymi technologiami internetowymi. Przełom w informatyce oraz cyfryzacji musiał się, więc dokonać znacznie wcześniej aniżeli przewidywano. Naturalnie technologie w czasach tego globalnego kryzysu to nie tylko jeszcze bardziej rozwinięte automaty do gier, ale także szereg komunikatorów służących do pracy i nowe projekty związane z udostępnieniem rozmaitych aplikacji usprawniających pracę w rozmaitych branżach.

 

Nowoczesne technologie antykryzysowe

 

To, co nas uderza w dzisiejszym świecie, to właśnie wspomniane znaczne przyspieszenie w sferze informatycznej. To właśnie informatyka stała się teraz największym dobrodziejstwem zapewniającym unikatowe technologie antykryzysowe. Rozwój w tej przestrzeni w sposób naturalny musiał, więc przyspieszyć, dostosowując się do całkiem nowej sytuacji. Tego typu rozwiązania zaczęły dotyczyć w dużej mierze oczywiście nie tylko i wyłącznie firm prywatnych, ale także sektora usług publicznych. Ich administracja rządowa również musiała się przestawić na całkiem nowe tory działania. W powszechnym użyciu są teraz profile zaufane i nie brakuje w urzędach automatów, które właściwie wykonują tę samą pracę, co urzędnicy.

 

Co uwidocznił nam na kryzys?

 

Jeżeli można przywołać w tym kontekście powiedzenie, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, to oczywiście można to zrobić, z dużym jednak umiarem, bo wszyscy jednak wolelibyśmy nie szukać pozytywów w takiej sytuacji, gdy na całym świecie wirus zabija wciąż wiele osób. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, co uwidocznił nam taki kryzys cywilizacyjny. Teraz właśnie dopiero mogliśmy zauważyć niczym w soczewce, co jest rzeczywiście istotne w różnych branżach, a także rozmaitych służbach publicznych. Ich znaczenie zostało przewartościowane w tej swoistej sytuacji. Na przykład konieczne było zamknięcie fabryk samochodowych, ale z kolei nie mogły się zatrzymać zakłady mleczarskie. Pewne łańcuchy dostaw musiały nadal funkcjonować. Poza tym w wielu firmach można było się przekonać, że tak naprawdę praca może być wykonywana równie dobrze, a może nawet lepiej w domu. Te wnioski na pewno będą rzutować na przyszłość.

 

Przyspieszenie w branży informatycznej

 

Znacznemu przyspieszeniu uległy również rozmaite inwestycje związane z centrami obliczeniowymi i łączami teleinformatycznymi. W efekcie w ciągu kilku miesięcy znacznie zwiększyła się oferta dostępu do internetu. W dobie pandemii ta właśnie infrastruktura jest kluczowa. Trudno sobie, by było wyobrazić nagle wielką awarię internetu. Byłaby to znacznie gorsza katastrofa aniżeli sam wybuch pandemii koronawirusa. Nie można także zapominać o wpływie na branżę handlową. Gdy pozamykane zostały galerie handlowe i cała sprzedaż przeniosła się do przestrzeni wirtualnej. To samo zresztą dotyczy branży gastronomicznej. Z tego powodu firmy dostarczające usługi takie jak projektowanie sklepów internetowych lub serwisów sprzedażowych również znacznie przyspieszyły.

 

Krajobraz informatyczny po kryzysie

 

Bardzo logiczne również wydaje się zadanie pytania, jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość związana z przestrzenią informatyczną, gdy już pandemia koronawirusa zostanie opanowana. Na pewno rola procesów cyfryzacji znacznie wzrośnie. Już teraz przewiduje się, że przyspieszyć będą musiały projekty znacznie szybszych sieci 5G. To w końcu teraz w kryzysie mogliśmy zauważyć, jak bardzo ważna jest stabilność łącza, a przede wszystkim przepustowość internetu, gdy chodzi o:

  • służby;
  • edukację;
  • obowiązki pracownicze.

Trzeba też brać pod uwagę, że tendencja przechodzenia do biur domowych się utrzyma . W końcu nawet sceptycy takiej formy pracy zdołali zorientować się, że w tym trybie firma również może być efektywna i jednocześnie atrakcyjna dla pracowników.

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0