Jak dobrze organizować sobie czas?

by sobota, 9 stycznia, 2021
Jak dobrze organizować sobie czas?

 

Nie radzisz sobie z organizacją czasu? Wszystko odkładasz na później i zamiast pracować grasz za darmowe spiny w Spinia casino online? Nie Ty jeden! Od kiedy tryb pracy w wielu firmach zmienił się na home office, wielu osobom zaczęła dawać się we znaki nieumiejętna organizacja czasu.

 

 

 

 

Kiedy pracujemy w firmie w ustalonych godzinach nie musimy się zastanawiać, jak zaplanować sobie dzień. W momencie, kiedy pomiędzy 24 dostępne godziny sami musimy rozdzielić pracę, sen, wypoczynek i obowiązki domowe, zaczynamy mieć problem. Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule chcielibyśmy przekazać Ci kilka rad na temat tego, jak skutecznie organizować sobie czas.

 

Stwórz plan

 

Jedna z najgorszych pułapek w jakie możemy wpaść, gdy mamy do dyspozycji cały dzień, to myślenie, że mamy tyle czasu, że nie musimy się z niczym spieszyć i jeśli zaczniemy pracę odrobinę później to nic się nie stanie. W praktyce bowiem zwlekamy z pracą aż do ostatniej chwili, a potem zamiast spać spędzamy noc z nosem w komputerze.

Aby uniknąć takich niezdrowych praktyk, powinniśmy z góry ustalić sobie plan dnia, a potem się go trzymać. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to łatwe. Dlatego też ważne jest, aby dbać o to, żeby ułożony przez nas grafik był realistyczny i żeby uwzględnić w nim czas na wypoczynek. Dobrym momentem na ułożenie planu dnia jest poranek. Możemy wtedy wypić kawę i zastanowić się nad tym, co musimy danego dnia zrobić. Z pomocą przychodzi szereg aplikacji, które służą do układania grafików i list zadań.

 

Wysypiaj się

 

Sen jest niezwykle ważnym i nagminnie zaniedbywanym elementem w życiu człowieka. Nie wyrobiłem się z pracą? Trudno, zarwę noc. Wciągnąłem się w nowy serial? Godzina snu mniej nie zrobi różnicy. Z jakiegoś powodu to sen najczęściej pada ofiarą naszych nierozsądnych decyzji. Teraz wyobraź sobie, co by było, gdybyśmy z podobną lekkością traktowali spożywanie posiłków – jednego dnia opuścilibyśmy obiad, a innego nie zjedlibyśmy kolacji. Głodu pewnie nie byłoby tak łatwo zignorować.

Niewysypianie się fatalnie odbija się na naszym organizmie. Skutków niedostatecznej ilości snu być może nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka, ale regularne zarywanie nocy może doprowadzić do tego, że będziemy bez przerwy zmęczeni i osowiali. Oczywiście wpływa to na efektywność naszej pracy, samopoczucie i energię do działania. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu. Dla niektórych będzie to 8 godzin, a dla innych 9 czy 10.

 

Rób przerwy

 

Bardzo istotnym elementem organizowania czasu jest planowanie przerw. Nasz mózg to niesamowite i potężne narzędzie, jednak nie jest on w stanie bez przerwy pracować na tych samych obrotach. Z czasem tracimy koncentrację, trudniej nam się myśli i zaczynamy popełniać więcej błędów.

Aby temu zaradzić należy robić przerwy! Najlepiej poświęcić je na jakieś relaksujące i niewymagające dużego wysiłku umysłowego zajęcie. Na przykład dobrym pomysłem będzie pogranie w kasynie online za darmowe spiny. To na pewno nas odpręży i pozwoli uciec myślami od pracy.

Badania pokazują, że najbardziej efektywnym trybem pracy umysłowej jest ten, w którym przez 25 minut pracujemy, a przez kolejne 5 – odpoczywamy. Po czterech takich 30 – minutowych sesjach możemy zrobić sobie dłuższą, 20 – minutową przerwę. Wierzcie lub nie, ale taka metoda organizacji pracy nazywa się techniką pomodoro. Podobno nazwa pochodzi od minutnika w kształcie pomidora, który służył twórcy tej metody do wykonywania pomiarów.

 

Nie rozpraszaj się

 

W dobie wszechobecnych rozpraszaczy z telefonami komórkowymi na czele coraz trudniej jest całkowicie skupić się na wykonywanej czynności. Często wydaje nam się, że nic się nie stanie, jeśli tylko zerkniemy na telefon, aby odczytać powiadomienie. W ten sposób jednak sabotujemy pracę naszego mózgu, który zbacza już na inne tory. Warto pamiętać, że twórcy platform społecznościowych i aplikacji specjalnie projektują swoje produkty tak, abyśmy nie mogli się oderwać od ekranu.

Powstał już nawet termin na rozsądne korzystanie z urządzeń elektronicznych – jest to to tak zwana higiena cyfrowa. Jeśli czujemy, że nasz telefon zbytnio nas przyciąga i rozprasza, to możemy sobie ustawić limity dziennego korzystania z aplikacji. Po przekroczeniu tych limitów aplikacje będą się blokowały.

Oczywiście nie tylko urządzenia elektroniczne mają zdolność rozpraszania nas. Równie dobrze może to być cokolwiek innego, na przykład muzyka, inni ludzie czy nawet nasze własne myśli. Oczywiście powinniśmy zminimalizować niedające nam się skupić czynniki zewnętrzne, jednak należy pamiętać, że nasza zdolność do koncentracji w dużej mierze zależy od naszego poziomu zmęczenia oraz od tego, jak często robimy przerwy.

 

Podsumowanie

 

Jak widzimy, na dobrą organizację wpływa kilka czynników, które są ze sobą połączone. Ostatecznie dużo większe znaczenie niż ilość naszej pracy ma jej jakość, a efektywnie przepracowana godzina może mieć większą wartość niż pięć godzin bez skupienia. Do innych kwestii, które warto rozważyć organizując czas, należą:

  • poranna rutyna,
  • aktywność fizyczna i regularne rozciąganie,
  • spożywanie dostatecznej ilości płynów,
  • nasze krótko- i długoterminowe cele,
  • poziom naszej motywacji i poczucie dążenia do celu,
  • ogólny stan naszego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Mamy nadzieję, że nasze rady Ci pomogły i od tej pory będziesz mistrzem organizacji czasu!

 

Tagi: Kategoria: INNE 0