Jak oszukać swój mózg – sprawdź czy Ci się uda!

by sobota, 9 stycznia, 2021
Mózg człowieka jest naprawdę fascynującym narządem. Składa się z miliardów komórek, które tworzą jedną całość. Co ciekawe jesteśmy także w stanie go oszukać. Jest kilka sztuczek, które to umożliwiają. Każdy z eksperymentów możesz przeprowadzić samodzielnie, w domowym zaciszu. Zobacz, czy jesteś odporny na takie zabiegi!

 

Wypchana gumowa rękawiczka

 

Lubimy sprawdzać różne rzeczy. Sprawdzamy elementy takie jak kasyno bez depozytu czy też różne doświadczenia związane z psychologią. W tym przypadku należy wypchać gumową rękawiczkę losowymi rzeczami. Wszystko po to, aby później potem po prostu naśladowała ona naszą dłoń. Kładziemy ją przed sobą. Nasze ręce układamy w tym samym miejscu, tuż obok. Wszystko należy zrobić w taki sposób, aby nasze oczy nie mogły dostrzec sztucznej dłoni. Przykładowo można oddzielić ją książką lub zeszytem. Następnie należy poprosić drugą osobę, by ta dotykała naszych dłoni i rękawiczek przez jedną minutę w tym samym czasie. W tym momencie poczujesz ból. Mózg dostrzeże związek między dotykaniem rękawicy a naszymi uczuciami i rozpozna, że ​​rękawiczka jest naszą ręką. Jest to wręcz niesamowite!

 

Powietrzna szóstka

 

Podnieś prawą nogę kilka centymetrów nad ziemię i zacznij obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po kilku sekundach spróbujmy narysować w powietrzu cyfrę 6 palcami prawej ręki. Udało się? Tego typu ruchy w dwóch różnych kierunkach są zbyt skomplikowanym zadaniem dla mózgu. Oznacza to, że w momencie, w którym spróbujemy narysować sześć, nasze nogi automatycznie zaczną się obracać w lewo.

 

Zabawa w Pinokio

 

Aby przeprowadzić ten eksperyment, należy ustawić dwa krzesła jedno po drugim. Osoba towarzysząca musi usiąść na jednym z nich. Ty zaś spocznij na drugim. Z zawiązanymi oczami zacznijcie gładzić ręką nos samemu sobie, a drugą naszemu przyjacielowi. Po około minucie zaczniemy być wręcz przekonani, że sam nos jest bardzo długi.

 

A może sen na jawie?

 

Włączamy radio, zakładamy słuchawki i ustawiamy częstotliwość tak, abyśmy słyszeli tylko szum między stacjami. Następnie należy położyć na łóżku z piłeczkami ping-pongowymi, które są przecięte na pół i ułożone na powiekach. Po chwili zaczniemy widzieć abstrakcyjne obrazy i słyszeć dźwięki. Działa to na identycznej zasadzie jak we śnie! Dzieje się tak, ponieważ mózg bez większości zewnętrznych bodźców zaczyna je naśladować samodzielnie. Efekt ten jest podobny do fazy REM snu. Doświadczenie to nazywane jest Eksperymentem Ganzfelda.

 

Lornetka na ból?

 

Czy właśnie skaleczyłeś się w którąś z części Twojego ciała? A czy wiedziałeś, że kiedy spojrzysz na ranę odwróconą lornetką, ból ustąpi. Naukowcy udowodnili, że patrzenie na uszkodzone ciało może zwiększyć ból. Jeśli jednak użyjemy lornetki, aby optycznie zmniejszyć obrażenia, mózg ustali, że stopień ciężkości rany nie jest tak poważny. W konsekwencji poczujesz się znacznie lepiej.

Podane powyżej przykłady z całą pewnością dowodzą, że ludzki mózg jest narządem niesamowitym. Zachęcamy do samodzielnych eksperymentów i weryfikacji przekazanych informacji na własnej skórze. Podobno człowiek najlepiej uczy się właśnie przez doświadczenia. Warto zadbać o to, by kondycja naszych szarych komórek utrzymywała się na tym samym, wysokim poziomie. Jesteśmy również ciekawi, czy znałeś wcześnie, przedstawione w tym artykule doświadczenia. Mamy jednak nadzieję, że dzięki temu artykułowi dowiedziałeś się czegoś zupełnie nowego.

Tagi: Kategoria: INNE 0