Nowinki ze świata telefonów

by sobota, 9 stycznia, 2021
Jesteśmy w 100% pewni, że każdy z czytających ten artykuł jest fanem telefonów komórkowych, gadżetów i ogólnie nowinek technologicznych. Na pewno Ty też należysz do tego grona, nieprawdaż? Dlatego też specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy dzisiaj zestawienie najciekawszych nowinek z ostatnich kilku, czy kilkunastu miesięcy, które być może umknęły Ci w ferworze codziennych obowiązków, a na które z pewnością warto zwrócić swoją uwagę.

 

Nowy system operacyjny firmy Huawei

 

Jedną z ciekawych wiadomości z ostatniego czasu, która jednak mogła przepaść gdzieś bez większego echa w całym tym zamieszaniu spowodowanym pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 jest premiera nowego systemu operacyjnego. Nosi on nazwę Harmony OS, a jego producentem jest firma Huawei. System ten jest przeznaczony dla szerokiej gamy urządzeń mobilnych — Huawei twierdzi, że będzie napędzał niektóre z przyszłych modeli telefonów tego producenta (głównie flagowe sprzedawane pod marką Honor), tablety, a także wiele z różnych gadżetów, jak na przykład smartwatche, smartbandy i ogólnie urządzenia zaliczane do grupy Internet of Things.

Najciekawsza w tym wszystkim jest struktura samego systemu operacyjnego. Jest on oparty o jądro Linuksa, wykorzystując podstawową funkcjonalność dostosowaną oczywiście do urządzeń mobilnych. Oznacza to, że w przyszłości nie będzie żadnego problemu z aktualizacjami i dodawaniem nowych wersji oraz usuwaniem potencjalnych luk w zabezpieczeniach. Sam Harmony OS jest także ponoć w 100% kompatybilny od strony programowej z Androidem, co oznacza, że będą na nim pracować dowolne aplikacje napisane pierwotnie dla tego popularnego systemu operacyjnego firmy Google. Co ważne — Huawei twierdzi, że Harmony OS zawiera także specjalny tryb kompatybilności z różnymi wersjami Androida — będzie to sporym ułatwieniem dla tych, którzy obecnie borykają się z komunikatami o niewłaściwej wersji systemu Android dla aplikacji, jakie chcą uruchamiać. W Harmony OS wszystkie te problemy rozwiąże odpowiednia opcja.

W chwili obecnej firma Huawei nie udostępniła jeszcze źródeł dla swojego systemu, demonstrując go jedynie w wersji zamkniętej na kilku urządzeniach dostępnych w normalnej sprzedaży. Niemniej jednak pierwsze opinie są bardzo pozytywne — recenzenci wskazują na kilka drobnych niedociągnięć, jak na przykład brak kompatybilności z aplikacjami do kamery firm trzecich, ale kolejne aktualizacje systemu powinny rozwiązać te problemy.

 

Usługa Google Live View nareszcie dostępna w naszym kraju!

 

Bardzo możliwe, że gdy ostatnim razem korzystałeś z Map Google, to dostrzegłeś nową niewielką ikonkę. Może nie zwróciłeś na nią większej uwagi. Jest ona niezwykle ważna, bo pozwala Ci na korzystanie z funkcji, która jeszcze do niedawna nie była dostępna w naszym kraju. Mowa o Live View.  Na czym ona polega? Jest to niezwykłe w swojej prostocie połączenie funkcji Street View z informacjami o najbliższej okolicy oraz wskazówkami dla nawigacji.

Jak to działa? Załóżmy, że wyznaczyłeś sobie drogę do celu za pomocą standardowej funkcjonalności Google Map. W efekcie na ekranie telefonu masz schematycznie przedstawioną mapę najbliższej okolicy, a po niej poprowadzone są wskazówki nawigacyjne w postaci charakterystycznej niebieskiej linii. Gdy teraz klikniesz ikonę Live View, to aplikacja poprosi Cię o uniesienie telefonu do pionu i skierowanie go w stronę celu swojej podróży. Przełączy się wtedy na widok z kamery tylnej telefonu, prezentując go na ekranie Twojego smartfona. To jeszcze nie wszystko. Dodatkowo wskazówki nawigacyjne z tradycyjnej dwuwymiarowej mapy zostaną nałożone na ten właśnie obraz z kamery. W efekcie będziesz miał, praktycznie rzecz biorąc, podgląd na żywo z informacją, gdzie masz skręcić, który pas zająć i tak dalej.

Alternatywnie funkcja ta pozwala zaprezentować Ci pełny zestaw potencjalnie interesujących Cię punktów w Twojej najbliższej okolicy, pokazując Ci nie tylko orientacyjne miejsce na ulicy, gdzie się one znajdują, ale także konkretny budynek, wejście, sklep lub restaurację! Co ważne, Live View zaprojektowano tak, by nie zakłócała funkcjonowania innych aplikacji. Jeśli na przykład w tym samym czasie przeglądasz Facebooka albo też obstawiasz w GGBet zakłady bukmacherskie, to Live View będzie działać w tle i uaktywni się dopiero wtedy, gdy uniesiesz telefon do pozycji pionowej.

Niestety nie wszystkie urządzenia są obecnie kompatybilne z tą funkcjonalnością. Aby z niej skorzystać, musisz upewnić się, że Twój smartfon jest kompatybilny z technologią ARCore i ARKit, a okolica, w której chcesz skorzystać z Live View, musi być odpowiednio pokryta przez Google Street View.

Niemniej jednak już w obecnej postaci ta funkcja przestała być jedynie nieistotną ciekawostką bez większego znaczenia praktycznego (jak na przykład inna nieco zbliżona usługą, jaką jest Obiektyw Google), ale stała się już teraz niezwykle użytecznym narzędziem! Tak naprawdę to jedyny problem, jaki dostrzegamy w związku z Live View, to potencjalne niebezpieczeństwo dla użytkowników zafascynowanych nadmiernie nową technologią — bezkrytyczne zapatrzenie się w ekran telefonu, szczególnie w ruchliwym mieście, może się skończyć raczej na pewno źle. Dlatego też, korzystając z Live View, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0