Początki walut wirtualnych — jak powstały waluty cyfrowe?

by sobota, 9 stycznia, 2021
Waluty wirtualne, zwane także kryptowalutami, stały się częścią systemu finansowego. Pomimo że ich upowszechnieniu towarzyszyło wiele kontrowersji i obaw, obecnie ich popularność rośnie i nie wygląda na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Świat kryptowalut przyciąga wielu ekspertów i analityków, którzy starają się przewidzieć przyszłość tej nowatorskiej opcji płatności.

Skąd wzięły się kryptowaluty i czy wszystko zaczęło się od Bitcoina? Eksperci stojący za GGBet kasyno online postanowili bliżej przyjrzeć się genezie kryptowalut oraz sposobów dokonywania wirtualnych płatności.

 

David Chaum

David Chaum to amerykański informatyk i uznany kryptograf. To właśnie z jego osobą wiąże się powstanie walut wirtualnych. W 1982 roku wydał rozprawę, w której położył podwaliny pod pierwszy protokół blockchain. Rok później David Chaum aktywnie współtworzył pierwszy system kryptograficzny, znany jako ecash. Stworzył także firmę DigiCash, która w 1995 roku wydała pierwszą walutę cyfrową na bazie ecash. Celem Chauma stało się stworzenie czegoś, w rodzaju symbolicznej waluty, za której pomocą można przekazywać wartość między jednostkami w sposób bezpieczny i chroniony przed osobami trzecimi. Są to zarazem jedne z podstawowych koncepcji znanych nam dzisiaj kryptowalut. Co więcej, Chaum rozpowszechnił także szyfrowanie i zaawansowane podpisywanie transakcji, a także możliwość jej łatwej modyfikacji bez konieczności poświęcania prywatnych danych.

 

Pierwszy pomysł elektronicznej waluty w Holandii

Pod koniec lat 80. Holandia borykała się z wieloma nocnymi napadami na stacje benzynowe. Łupem przestępców padała najczęściej gotówka, sami właściciele stacji benzynowych nie byli w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim pracownikom, umożliwiając jednocześnie całodobową pracę punktów. Pojawił się pomysł wpłacania pieniędzy na karty elektroniczne, zamiast trzymać je w formie gotówki. Kierowcy uiszczali płatności kartami, a w kasach stacji benzynowych nie było już tyle gotówki. Raport Bitcoin Magazin uważa ten krok za jeden z pierwszych w drodze ku rozpowszechnieniu waluty wirtualnej.

 

Wei Dai

To właśnie inżynier komputerowy Wei Dai postanowił rozbudzić zainteresowanie walutami wirtualnymi i już w 1998 roku wpadł na pomysł stworzenia nowej metody płatności wykorzystującej system kryptograficzny, która dodatkowo byłaby zdecentralizowana. Jego autorskim projektem jest b-money, czyli anonimowy, rozproszony elektroniczny system gotówkowy. Ostatecznie walucie b-money nie udało się osiągnąć sukcesu, jednak jest uważany za pierwszą próbę stworzenia w pełni anonimowego i bezpiecznego systemu płatniczego.

 

PayPal

PayPal postanowił podjąć próbę stworzenia platformy płatniczej, za pomocą której można dokonywać międzynarodowych transakcji finansowych za pomocą przeglądarki internetowej. PayPal skupił się na zapewnieniu bezpiecznego środowiska i usług płatniczych dostępnych online. Podjął tym samym próbę realizacji celów pierwszych pomysłodawców waluty wirtualnej, opierając się jednak na walutach fiducjarnych.

 

Bit Gold

Bit Gold to kolejny system walutowy online, który powstał mniej więcej w tym samym czasie, co wspomniany wcześniej b-money. Za jego twórcę uważany jest Nick Szabo. Bit Gold został zaopatrzony we własny algorytm proof-of-work znany dzisiaj, chociażby z procesu wydobywania bitcoinów. Celem Bit Gold było odejście od kontroli władz i banków. Ta waluta miała przede wszystkim odzwierciedlać rzeczywistą wartość złota, a użytkownicy kryptowaluty mogliby z niej korzystać bez pośredników. Bit Gold nie odniósł jednak większego sukcesu. Mimo to uważany jest za inspirację dla innych, powstałych później walut cyfrowych.

 

Hashcash

Waluta wirtualna Hashcash może pochwalić się największymi sukcesami wśród wszystkich walut cyfrowych powstałych przed Bitcoinem. Hashcash wykorzystywał algorytm proof-of-work, w celu tworzenia i dystrybuowania nowych monety. Jego celem było między innymi stworzenie sposobu płatności bezpiecznego od ataków i spamu. Dlaczego Hashcash nie odniósł sukcesu mimo ogromnego potencjału? Przede wszystkim tworzenie nowych jednostek wymagało coraz większej mocy obliczeniowej, a w 1997 roku, w momencie rozkwitu Hashcash, trafiono w końcu na barierę technologiczną. Hashcash stawał się coraz mniej skuteczny. Z wielu udanych pomysłów Hashcash skorzystał jednak Bitcoin.

 

Satoshi Nakamoto i Bitcoin

Satoshi Nakamoto to programista, którego prawdziwa tożsamość do dzisiaj pozostaje nieznana. W odpowiedzi na kryzys finansowych z 2008 roku postanowił pójść o krok dalej i zaproponować alternatywną metodę dokonywania transakcji poza tradycyjnym systemem finansowym. W 2009 stworzył pierwszą i jak dotąd najbardziej rozpoznawalną kryptowalutę — Bitcoin. Jego celem stało się uruchomienie nowego sposobu płatności, który mógłby być używany na arenie międzynarodowej, nie podlegać rządom i bankom centralnym oraz pozostawać w pełni zdecentralizowany.

To właśnie od Bitcoina wzięła swój początek nowa generacja kryptowalut. Sukces tej kryptowaluty jest wiązany ze znacznie większym rozwojem technologii blockchain w tym okresie i swoim zdecentralizowanym statusem. Wszystko to jednak było możliwe, dzięki wcześniejszym, nieco mniej udanym próbom wprowadzenia nowych opcji płatności wirtualnych.

 

Rozwój świata kryptowalut

Niedługo po udanej i nieco kontrowersyjnej premierze Bitcoina, na rynku zaczęły pojawiać się nowe kryptowaluty (tzw. altcoiny), których celem stało się wyprzedzenie popularności Bitcoina, na przykład dzięki zastosowaniu ulepszonych technologii lub rozwiązaniu problemów, z którymi boryka się najpopularniejsza waluta cyfrowa. Jednym z najpopularniejszych konkurentów Bitcoina stał się Litecoin.

W międzyczasie kryptowaluty zaczęły stawać się coraz powszechniejszą opcją płatności, akceptowaną przez wiele sklepów online i stacjonarnych. Zaczęły także powstawać giełdy kryptowalutowe, a ich użytkownicy z optymizmem patrzyli na wzrost wartości walut cyfrowych, zwiększając swoje inwestycje na rynku kryptowalutowym.

W 2021 roku pierwszy kraj, Salwador, uznał Bitcoin za swoją oficjalną walutę państwową, tuż obok dolara. Bitcoin i rynek kryptowalut znajduje się na świeczniku. Zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania płatniczego wspominają zarówno o jego nieograniczonych możliwościach inwestycyjnych, szansy na naprawę istniejącego systemu finansowego, jednak równie głośno mówi się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą kryptowaluty — od niepewnej wartości, jak i podatności na spekulacje, po ogromną energochłonność i przyczynianie się do globalnego ocieplenia naszej planety.

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0