Dostępne metody płatności w Polsce

by sobota, 1 stycznia, 2022


Każdy, kto korzystał choć raz z dowolnego sklepu online w polskim Internecie, z pewnością musiał zapłacić za zakupiony towar. Jak pewnie miałeś okazję w takiej sytuacji dostrzec, wiele, szczególnie tych największych, sklepów online oferuje do wyboru liczne opcje płatności. Które z nich wybrać? Na co zwracać uwagę? Czy któreś z opcji są zdecydowanie lepsze od innych? Dziś zaprezentujemy Ci komplet informacji na ten temat — z pewnością uznasz nasz artykuł za bardzo pomocny, poświęć więc kilka minut na jego przeczytanie!

 

Jakie metody płatności mamy do wyboru?

 

Podczas robienia zakupów przez Internet zazwyczaj otrzymujemy sporo różnych opcji płatności do wyboru. Wielu mniej doświadczonych klientów obawia się korzystania z rozwiązań im nieznanych, wybiera więc dobrze sprawdzone metody, w których czują się pewnie. Jest to bez wątpienia dobre rozwiązanie, bo wtedy minimalizuje się ryzyko popełnienia jakiegoś błędu narażającego nasze finanse na kradzież. Jest to oczywiście scenariusz maksymalnie czarny, ale zawsze warto o tej możliwości pamiętać!

A jakie ogólnie opcje płatności możemy napotkać w sklepach internetowych? Oto zestawienie najbardziej typowych metod.

 

Płatność przelewem bankowym

 

To bez wątpienia najczęściej wybierane rozwiązanie. Jego popularność wynika z dwóch zasadniczych cech. Po pierwsze, większość klientów czuje się bardzo pewnie przy realizowaniu przelewów bankowych przez Internet. Po drugie, robili oni to już wiele razy, więc wiedzą doskonale jak uniknąć typowych pomyłek. Po trzecie, banki w Polsce działają bardzo sprawnie, więc przelew na konto odbiorcy trafia jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej w kolejnym dniu roboczym. Oczywiście sprawa robi się nieco trudniejsza, gdy robimy zakupy w zagranicznym sklepie internetowym.

Co warto jednak podkreślić, bardzo wiele sklepów internetowych oraz banków oferuje niezwykle wygodne rozwiązanie w postaci szybkiego przelewu. Oznacza to, że zamiast logować się na stronę banku i wpisywać poprzez metodę kopiuj i wklej dane odbiorcy, rachunku, kwoty, tytułu płatności itp. dostępna jest specjalna opcja szybkiej płatności. Polega ona na tym, że po jej wybraniu zostajesz przekierowany na stronę swojego banku, gdzie po zalogowaniu się widzisz przed sobą automatycznie wypełniony formularz przelewu. Zostaje wtedy tylko przejrzenie poprawności widniejących na nim danych i zatwierdzenie płatności.

 

Płatność za pomocą karty

 

Drugą popularną metodą jest płatność za pomocą karty kredytowej lub płatniczej. Jest ona w gruncie rzeczy podobna do przelewu bankowego, z tym że zamiast wpisywać dane banku, podajemy po prostu odpowiednie dane, jak numer naszej karty, termin ważności i kod CVV2. Jednak metoda ta jest nieco kłopotliwa, bowiem trzeba po prostu ręcznie wpisywać sporą liczbę znaków, nie można tutaj używać techniki kopiuj i wklej. Za to wielu pośredników płatności oferuje opcję podpięcia karty do konta użytkownika w ich serwisie, co znacząco ułatwia cały proces. Dosyć często płatność kartą zalecają takie serwisy jak na przykład Ice Casino Polska i bukmacherzy online z racji uwarunkowań prawnych.

Jednak pomimo tego, że w ostatnich latach poziom zabezpieczeń znacząco wzrósł, jesteśmy zdania, że jeśli możesz wybrać inną opcję płatności, to lepiej to zrobić. Zawsze bowiem istnieje możliwość przechwycenia danych płatności przez strony trzecie (na przykład poprzez złośliwe oprogramowanie zapisujące wpisywane przez Ciebie informacje na klawiaturze), więc teoretycznie rzecz biorąc jest to opcja bardziej bezpieczna. Co jednak nie oznacza, że jest w jakikolwiek sposób niebezpieczna — po prostu staramy się dmuchać na zimne!

 

Płatność przy wykorzystaniu usługi pośredniczącej

 

To bardzo wygodne w użyciu rozwiązanie, które polega, ogólnie rzecz biorąc, na tym, że realizujesz płatność za pomocą firmy pośredniczącej. To właśnie ona zajmuje się całym procesem, a Ty tylko zlecasz płatność za pomocą specjalnego formularza. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz realizacja transakcji w ciągu kilku lub kilkunastu sekund. Po prostu Twój odbiorca otrzyma pieniądze w mgnieniu oka.

Jak to jest realizowane? W bardzo dużym uproszczeniu polega na tym, że taki pośrednik płatności ma rachunki założone we wszystkich praktycznie bankach w Polsce. W efekcie, gdy zlecasz płatność, pieniądze z Twojego rachunku trafiają na konto pośrednika w tym samym banku. Czyli transakcja realizowana jest od razu, bez zbędnego oczekiwania. Wtedy system pośrednika odnotowuje ten fakt, a następnie dokonuje przelewu na konto odbiorcy ze swojego własnego rachunku w tym samym banku, w którym znajduje się rachunek odbiorcy, czyli ponownie transakcja zostaje zrealizowana błyskawicznie. Oczywiście w praktyce wygląda to nieco inaczej, ale naszym zdaniem jest to wystarczająco obrazowe przybliżenie funkcjonowania tego procesu.

 

Do najpopularniejszych pośredników tego typu na naszym rynku należą następujące firmy:

  • PayU;
  • Dotpay;
  • Przelewy24;
  • TPay;
  • Blue Media.

Inne opcje

 

Oczywiście powyższe metody to nie koniec dostępnych możliwości. W sklepach internetowych możemy napotkać także wiele innych rozwiązań. Niezwykle popularnym jest na przykład płatność za pobraniem. Wtedy nie musisz w ogóle się przejmować tym, jaką metodę płatności online wybrać. Zamawiasz towar, czekasz na dostarczenie go do Twojego domu i uiszczasz należność przy odbiorze przesyłki. Minusem jest to, że nie wszystkie opcje dostawy pozwalają na płatność z góry, jesteś w takim przypadku ograniczony do Poczty Polskiej, firmy kurierskiej lub Paczkomatu.

Inne dostępne opcje to zakupy na raty — to w zasadzie także jest płatność za pomocą przelewu bankowego, ale wcześniej musisz najpierw złożyć w banku wniosek o przyznanie Ci kredytu ratalnego i poczekać trochę na jego ewentualne pozytywne rozpatrzenie.

Poza tym zdarzają się także bardziej oryginalne rozwiązania, które jednak w Polsce nie zyskały sobie zbyt dużej popularności. Pierwszym z nich może być na przykład płatność za pomocą kuponów Paysafecard. Polega to na tym, że najpierw wykupujesz specjalny kupon z kodem za określoną wartość w serwisie Paysafecard, a następnie wpisujesz ten kod w sklepie, w którym dokonałeś zakupu. Inna opcja to zagraniczni pośrednicy płatności, jak PayPal lub Neteller (popularne rozwiązanie dla kasyn i bukmacherów online, jak na przykład GGBet). Jeszcze inna możliwość to coraz popularniejsza opcja płatności za pomocą kryptowaluty.

Niezależnie od tego, jaką opcję płatności preferujesz, masz naprawdę mnóstwo opcji do wyboru na polskim rynku!

Tagi: Kategoria: Ciekawostki 0