Jak działają programy antywirusowe

by sobota, 1 stycznia, 2022
Internet nie jest bezpiecznym miejscem — takie stwierdzenie słyszymy często, szczególnie, gdy mówi się o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży. Przeglądanie Internetu może być niebezpieczne nie tylko dla dzieci, ale również dla każdego użytkownika. W sieci mamy wiele zagrożeń w postaci wirusów, które mogą wyrządzić spore szkody naszemu komputerowi.

Przy otwieraniu ulubionych stron, blogów czy kasyn online takich jak vulkan bet, na nasz komputer możemy nieświadomie pobrać wirus komputerowy, który może w pewnym momencie zastopować całą pracę naszego komputera. Dlatego dla ochrony naszego komputera instalujemy programy antywirusowe. Takie programy są bardzo popularnym rodzajem oprogramowania, które w niewidoczny dla użytkowników sposób chronią ich komputery.

Bywa tak, że wirusy mogą obejść programy antywirusowe, bo nie są one wystarczająco skuteczne dla naszego strzępu. Zatem każdy świadomy użytkownik powinien wiedzieć jakiego antywirusa potrzebuje na swoim komputerze, czym są programy antywirusowe i jak one działają.

 

Czym są wirusy komputerowe

 

Wirusy komputerowe to złośliwe oprogramowanie, które przenosi się do naszego komputera podczas codziennego użytku Internetu, poczty elektronicznej, pobierania plików itp., a także, gdy używany dysków CD czy pendrive’ów.

Najbardziej powszechnymi wirusami są wirusy pocztowe, które same instalują się na komputerze w formacie HTML, nawet wtedy, gdy tylko otworzymy maila lub klikniemy w link podany w mailu. Niektóre wirusy są widoczne dla nas od razu, a inne kryją się przed programami antywirusowymi.

Po zainstalowaniu wirusów mogą one wyrządzić znaczne szkody. Do potencjalnych zagrożeń należą przede wszystkim utrata danych na komputerze, całkowitej kontroli nad urządzeniem, usunięcie niektórych danych z komputera, zawieszenie wszystkich systemów operacyjnych i co najgorsze — kradzież poufnych informacji.

Brzmi to bardzo poważnie i tak też powinniśmy traktować wirusy. Programy antywirusowe są dzisiejszym must-have dla każdego komputera, bo nawet jeśli tego nie widzimy, one chronią nasze urządzenia elektroniczne.

 

W jaki sposób działa antywirus

 

Większość antywirusów to tak zwane systemy antymalware (pochodzi od nazwy malware — ang. malicious software), które chronią przed szkodliwym oprogramowaniem. Sposób ich działania jest bardzo podobny do działania naszego systemu immunologicznego. Po wykryciu wirusów program antywirusowy identyfikuje je i następnie niszczy.

Najważniejszym procesem jest zidentyfikowanie wirus. Jak to się odbywa? Firmy, które zajmują się programowaniem systemów antywirusowych, przy ich tworzeniu wpisują w kod algorytmy znanych złośliwych programów. Dzięki temu antywirusy szybciej mogą zlokalizować zagrożenie. Kody wirusa, wpisane w algorytm antywirusowych programów potrafią dzięki temu odróżnić wirusy od innych aplikacji.

Antywirus oczywiście samodzielnie aktualizuje się. Czasami jest to robione automatycznie, a innym razem system prosi cię o pozwolenie na aktualizację programy. Takie działania są kluczowe dla twojego bezpieczeństwa, bo podczas każdej aktualizacji antywirus pobiera i uzupełnia swoją bazę. W ten sposób w przyszłości antywirus łatwiej rozpoznaje zagrożenia.

Posiadając zaktualizowaną bazę, systemy antywirusowe codziennie skanują zawartość naszego komputera, które pobraliśmy ostatnio, aby sprawdzić, czy istnieje potencjalne zagrożenie. Program antywirusowy skanuje nasze pliki w poszukiwaniu wcześniej wpisanych kodów, wykrywających wirusy.

Po znalezieniu wirusów na komputerze system antywirusowy powiadamia nas o wykryciu wirusa. Niektóre programy po takiej informacji same kasują wirusy, czasami nawet nie informując nas o tym, że je posiadamy. Grupa programów antywirusowych najpierw pyta nas o zgodę o usunięcie wirusa. Czasami, aby pozbyć się wirusa, trzeba wykasować pewien plik na naszym komputerze albo zmienić cały system operacyjny i zainstalować nowy Windows. Bywa również tak, że wirusy się maskują i są wykrywane przez systemy antywirusowe już po tym, jak wyrządziły pewną szkodę.

 

Jak zabezpieczyć swój komputer przed wirusami

 

Aby uniknąć utraty wrażliwych informacji, prywatnych treści i po prostu archiwalnych dokumentów, które przechowujemy na dysku w komputerze, należy zadbać o maksymalną ochronę swojego komputera.

Po pierwsze, jeśli nie posiadasz wbudowanego antywirusa, koniecznie zainstaluj taki. Korzystaj z legalnych źródeł i licencjonowanych programów antywirusowych. Po instalacji antywirusa upewnij się, że jest on na bieżąco aktualizowany.

Można ustawić opcję automatycznego aktualizowania i pobierania bazy danych albo zrobić to ręcznie. Opcję domyślną można włączyć w ustawieniach programów. Wyżej już wspominaliśmy, dlaczego aktualizacja bazy danych i kodów jest ważna dla programów antywirusowych.

Wyszukiwanie wirusów odbywa się po aktualizacji baz danych. Systemy chronią nasz komputer w czasie rzeczywistym, czyli po każdym pobraniu na komputer nowego pliku oraz podczas skanowania dysku. Jeśli ochrona w czasie rzeczywistym nie wykryła jakiegoś wirusa, to może on zostać zidentyfikowany później podczas skanowania plików. Szczególnie jeśli nasza baza została zaktualizowana i system posiada nowe kody wirusowe do sprawdzenia.

Skanowanie dysku polega na sprawdzeniu wszystkich plików, znajdujących się w pamięci komputera. Bywa tak, że niektóre pliki mamy na komputerze już od dawna i z nich nie korzystamy, ale możliwe właśnie na nich jest wirus, który ujawnia się w pewnych czasie. Skanowanie unieszkodliwia takie ciche wirus jeszcze przed tym, niż zdążą one spowodować szkody.

Obie opcje sprawdzanie w czasie rzeczywistym i skanowanie dysku, są bardzo ważne i uzupełniają się wzajemnie. Dlatego należy się upewnić, że z nich korzystasz. Można je ustawić automatycznie. Czyszczenie w czasie rzeczywistym powinno się odbywać automatycznie, a skanowanie można przeprowadzać chociażby raz w tygodniu.

Pamiętaj, że dzisiejsze wirusy są coraz bardziej agresywne i uszkadzają więcej plików niż kiedyś, dlatego programy antywirusowe są koniecznością.

Tagi: No tags Kategoria: Bez kategorii 0