Inteligentny dom: Definicja, jak działa, plusy i minusy

by sobota, 18 lutego, 2023
Coraz większa wygoda to niewątpliwie priorytet współczesnych czasów i widać to praktycznie w każdym elemencie życia. Przykładem w tej kwestii mogą być odchodzące w cień płatności gotówkowe, które są wypierane przez płatności bezgotówkowe, kasyna stacjonarne, które stają się coraz mniej popularne na rzecz kasyn online takich jak Spin City, oferujących dostęp do tysięcy gier hazardowych bez wychodzenia z domu, a także rosnąca popularność zakupów przez internet i ogromny rozwój branży e-commerce, dzięki której wszelkiego rodzaju zakupy — od spożywczych po odzieżowe — można dziś zrobić za pomocą paru kliknięć na komputerze lub telefonie.

Potrzeba jeszcze większej wygody jest też wyraźnie widoczna w aspekcie codziennego życia domowego. Większość nowych domów jest dziś bowiem projektowana z myślą o zastosowaniu w nim rozwiązań smart home, które sprawiają, że dom może być w pewnym sensie inteligentny z technologicznego punktu widzenia. Możliwe jest to dzięki nowoczesnym urządzeniom wchodzącym w zakres smart home, dzięki którym dom może być zwyczajnie w świecie jeszcze wygodniejszy pod względem użytkowania. Czym jednak dokładnie jest smart home, w jaki sposób działa i jakie są zalety oraz wady korzystania z rozwiązań smart home? Sprawdźmy.

 

Czym jest smart home?

Termin „smart home” w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „mądry dom”. W Polsce jednak przyjęło się, że smart home tłumaczone jest na „inteligentny dom”. Pojęcie smart home odnosi się do niezwykle wygodnej konfiguracji domu, w której można sterować zdalnie wszelkimi urządzeniami w domu, a także można je zaprogramować w taki sposób, aby działały automatycznie według ustalony przez nas wytycznych. Inteligentny dom to zatem taki, z którym możemy się „porozumieć” i wydawać mu przeróżne polecenia, aby wykonywał za nas podstawowe czynności oraz rozwiązywał problemy życia codziennego.

Współczesne rozwiązania smart home są oparte na koncepcji IoT (Internet of Things), w myśl której urządzenia są połączone w sieć, przez co mogą nie tylko komunikować się między sobą, ale także mogą się z nimi komunikować użytkownicy, czyli w przypadku inteligentnego domu my — domownicy. Założeniem smart home jest to, aby w 100% zmaksymalizować funkcjonalność domu, aby mieszkało się w nim po prostu komfortowo oraz bezpiecznie.

Co prawda na pierwszy rzut oka smart home może wydawać się czymś skomplikowanym, to w gruncie rzeczy jest to proste rozwiązanie, które sprowadza się do tego, że każdy domownik za pośrednictwem smartfona może kontrolować w domu takie aspekty jak:

  • oświetlenie,
  • temperatura,
  • sprzątanie,
  • monitoring,
  • dostęp do domu,

Jak działa smart home?

Urządzenia smart home są ze sobą połączone, a sercem całego systemu jest główny komputer, który jest podłączony do internetu i wszelkich odbiorników oraz czujników zainstalowanych w domu. Taki system może kontrolować wiele różnych urządzeń m.in. zamek w drzwiach, telewizor czy nawet lodówkę. System do komunikowania się wykorzystuje różne protokoły łączności bezprzewodowej. Może korzystać z łączności radiowej na wybranym paśmie lub po prostu z Wi-Fi. Niektóre elementy inteligentnego domu do komunikacji mogą korzystać również z technologii Bluetooth.

Protokoły łączności sprawiają, że wiele urządzeń może połączyć się w jeden wielki system smart home, podłączony do centralki, która jest podłączona do internetu, zazwyczaj bezpośrednio do routera. Dostęp do możliwości sterowania urządzeniami w systemie można uzyskać poprzez smartfona, tableta, laptopa czy nawet konsolę do gier — tutaj wszystko zależy od wybranego systemu inteligentnego domu. Dzięki temu domownicy mogą w każdej chwili z wykorzystaniem swojego smartfona włączyć światło w pokoju, zmienić temperaturę w termostacie czy włączyć robota sprzątającego.

Co więcej, system smart home umożliwia również sterowanie inteligentnymi urządzeniami, gdy jesteśmy poza domem. Niektóre urządzenia wyposażone są też w funkcję samouczenia się, przez co mogą „nauczyć się” się harmonogramu dnia domowników i zwyczajnie się do niego dostosować. Wiele systemów ma także możliwość przesyłania różnego rodzaju alertów, gdy w domu zaczyna dziać się coś niepokojącego, a w nagłych sytuacjach smart home może nawet sam wezwać policję lub straż pożarną.

 

Zalety i wady inteligentnego domu

Nie da się ukryć, że smart home ma o wiele więcej zalet niż wad. Kluczową korzyścią posiadania inteligentnego domu jest niesamowity poziom wygody życia w takim domu. Dzięki smart home zamiast sterowania poszczególnymi urządzeniami i korzystania z wielu aplikacji, można nimi sterować za pośrednictwem jednego urządzenia, najczęściej smartfona. Ważną zaletą jest także fakt, że możemy otrzymywać powiadomienia w przypadku problemów w domu np. gdy ktoś obcy kręci się obok naszego domu. System smart home umożliwia też wygodne zarządzanie energią elektryczną, co może przełożyć się na o wiele niższy rachunki.

Najważniejszą wadą systemów smart home jest koszt instalacji. Implementacja tego typu technologii może bowiem znacząco nadwyrężyć domowy budżet. Technologia ta również nie jest wolna od wad w kwestii oprogramowania i występowania awarii. Smart home niesie też ze sobą pewne ryzyko ataków hakerskich, bo systemy nadal borykają się z lukami w zakresie bezpieczeństwa. Minusem może być też całkowita zależność od dostępu do prądu.

Tagi: Kategoria: INNE 0