9/12 W czym elegancki mężczyzna może iść do ślubu?

by piątek, 18 marca, 2011


Dzięki uprzejmości wyjątkowych pracowników Pracowni ZAREMBA publikuję dziś bardzo ciekawy materiał, w którym szczegółowo omówiono rodzaje męskich strojów. Myślę, że to kompendium wyczerpuje temat męskich strojów i pomoże Wam w podjęciu decyzji, w czym Narzeczony ma iść do ślubu. Każdy z wymienionych strojów możecie zamówić w Pracowni ZAREMBA. Miłej lektury!

MORNING SUIT

CO TO JEST?

Morning suit / morning dress czyli tzw.: jaskółka – to komplet: szara (rzadziej czarna) marynarka, szyta na kształt fraka, zapinana na jeden guzik, szara kamizelka plus sztuczkowe spodnie. W Polsce nieco zapomniany, mylony z frakiem, kojarzony jedynie z Kabaretem Starszych Panów, za granicą częsty strój ceremonialny, np.: ślubny, zwłaszcza wśród rodzin arystokratycznych. W tradycji angielskiej jaskółka w kolorze szarym noszona jest podczas gonitw w Ascot, w czasie przyjęć dworskich oraz na eleganckich uroczystościach ślubnych. Jeden z ulubionych strojów księcia Karola. Uwaga do jaskółki nigdy nie nosimy muchy, lecz stalowosrebrny krawat! Morning suit można nieco ożywić przy pomocy ciekawych dodatków, można postawić na przykład na grę kolorem koszuli i poszetki.

NA JAKĄ OKAZJĘ?

Polecamy na elegancką ceremonię we wczesnych godzinach około południowych, z dużym przyjęciem, na przykład na wolnym powietrzu. Na polskim rynku to wciąż bardzo oryginalny pomysł, gwarantuje ślub w naprawdę królewskim stylu.

ZA ILE?

Koszt wykonania stroju w Pracowni Zaremba – Kamiński ok. 11.000 PLN

 

GARNITUR

CO TO JEST?

Chyba najczęściej wybierany strój ślubny – ma dwie podstawowe zalety: po pierwsze jest to strój najbardziej uniwersalny i Pan Młody ma szansę korzystać z niego także przy innych okazjach, po drugie jest to po prostu opcja najbardziej ekonomiczna. Niestety spośród omówionych możliwości garnitur jest po prostu najmniej wyjątkowy, ponieważ najbardziej przypomina codzienny strój biurowy, nie jest zaliczany do strojów formalnych.

NA JAKĄ OKAZJĘ?

Nadaje się na ślub o stosunkowo wczesnej porze, na skromniejsze uroczystości. Jeśli już decydujemy się na garnitur starajmy się uniknąć biurowego efektu – garnitur powinien być naprawdę wysokiej jakości. Polecałbym jednorzędową marynarkę, zapinaną na jeden guzik i klapa górę (peak lapel) w kolorze grafitowym, marengo lub granatowym, w odcieniu atramentu.

ZA ILE?

Koszt garnituru szytego na miarę w Pracowni Zaremba – Kamiński od 6.500 PLN

Na zdjęciu Marcin Prokop w garniturze uszytym w Pracowni Zaremba – Kamiński

SMOKING

CO TO JEST?

Smoking to, obok fraka i jaskółki, jeden z trzech strojów formalnych wizytowych, bodajże najpopularniejszy. Smoking składa się z jedno – lub dwurzędowej czarnej marynarki z klapami wykładanymi czarnym atłasem i czarnych spodni z atłasowymi lampasami. Do jednorzędowej marynarki smokingowej zakłada się także jedwabny pas. Do smokingu nosimy czarną (nigdy białą!) muszkę, białe szelki, czarne skarpetki i lakierki.

NA JAKĄ OKAZJĘ?

Smoking polecam na uroczystości po godzinie 17.00, choć według Protokołu Dyplomatycznego smoking zakłada się dopiero po godzinie 20.00, jednak myślę, że smoking już na tyle wszedł do kanonu polskiej mody ślubnej, że w przypadku popołudniowego ślubu z całonocnym weselem można spokojnie wybrać smoking. W zależności od urody Pana Młodego możemy wybrać smoking szalowy, z klapą w górę lub dwurzędowy. Tkanina  oczywiście czarna, najlepszy wybór to wełna z domieszką wełny koziej, na przykład z oferty Vitale Barberis Canonico, tkanina  barthea kid mohair and wool super 120. Coraz popularniejsze stają się śluby w tropikach – w tym wypadku niezłym wyjściem jest smoking biały.

ZA ILE?

Koszt smokingu szytego na miarę w Pracowni Zaremba – Kamiński 8.400 PLN

Na zdjęciu Marcin Prokop w smokingu uszytym w Pracowni Zaremba – Kamiński

FRAK

CO TO JEST?

Frak składa się z dwurzędowej, niezapinanej marynarki, której poły z tyłu sięgają do kolan  oraz czarnych spodni zdobionych jedwabnymi lampasami. Do fraka nosimy białą lub srebrną kamizelkę, koszulę ze sztywnym gorsem zapinaną na spinki, białą muszkę i obowiązkowo czarne lakierki.

NA JAKĄ OKAZJĘ?

Frak to najbardziej elegancki spośród strojów wieczorowych, zarezerwowany tylko na wielkie okazje. Nie należy występować we fraku przed godziną 20.00, dlatego polecałbym go wyłącznie na naprawdę wielkie ceremonie, z całonocną zabawą.

ZA ILE?

Koszt wykonania stroju w Pracowni Zaremba – Kamiński ok. 12.000 PLN

 

tekst: PRACOWNIA ZAREMBA
zdjęcia: PRACOWNIA ZAREMBA I INTERNET