5/7 Nowe trendy w ślubach tematycznych

by poniedziałek, 3 października, 2011
Śluby tematyczne wkomponowały się już na stałe w scenariusze polskich wesel. Obecnie pomysły na śluby tematyczne stają się coraz odważniejsze. Narzeczeni podążają za trendami panującymi w krajach zachodnich, szukają inspiracji pozwalających im na odejście od stereotypów sztampowych, powtarzalnych wesel, których zazwyczaj najważniejszymi punktami są smaczne jedzenie i dobra muzyka. Młodzi organizując wesele pragną opowiedzieć coś o sobie, przedstawić historię ich miłości, przybliżyć gościom własne zainteresowania i pasje. Wybranie tematu przewodniego wesela pozwala na zapanowanie nad chaosem dekoracji i stworzenie jednolitej harmonijnej koncepcji wesela.

Odejście od standardów dzięki ślubom tematycznym

Neutralnym i bezpiecznym motywem przewodnim było i jest nadal wykorzystanie koloru czy kwiatu wkomponowanego w elementy dekoracyjne czy garderoby. Narzeczeni pragną odchodzić od stereotypów i nie boją się już wprowadzenia koloru czarnego jako przewodniego, czy kojarzonych w Polsce z żałobą, pięknych kwiatów hortensji lub kalii. Nowym pomysłem, który przybył do nas ze Stanów są wesela ekologiczne. Ubrania uszyte z naturalnych tkanin, dekoracje wykonane z kwiatów sezonowych, owoców, ziaren, gałęzi, zaproszenia wysłane przez Internet lub wydrukowane na papierze wykonanym z materiałów poddanych recyklingowi, wegetariańskie menu. To tylko kilka możliwości urządzenia wesela szanując i chroniąc naturę.

źródło: bouquetbridal, handmadebymeda

Fascynacja podróżami, kulturą danego kraju, regionu umożliwia nawiązanie do tradycji i obyczajów panujących w ulubionych miejscach. Każdy kraj/region posiada coś co odróżnia go od innych, warto przemycić takie perełki organizując wesele tematyczne. Może to być muzyka, taniec, menu, elementy charakterystyczne, dekoracje stworzone ze zgromadzonych pamiątek. Przykładami takich imprez są wesela w stylu paryskim, japońskim, góralskim, kubańskim, carskiej Rosji, czy podróż dookoła świata. Nowością są również wesela urządzane w industrialnych wnętrzach, gdzie nowe i piękne przenika się ze starym i brzydkim. Idealnie nadają się tu pomieszczenia starych fabryk, i dawno nie używane lokale, coś dla minimalistów. Pary decydują się również na wkomponowywanie w wesele swoich zainteresowań i hobby jako motywu przewodniego. Przykładem mogą być wesela rockowe, gdzie wbrew obawom każdy z gości może znaleźć coś dla siebie, wystarczy odpowiednio dobrać repertuar muzyczny i nie przesadzić z dekoracją i innymi elementami weselnymi. Fascynacja kinem, bądź konkretnym filmem, fotografia, jazda konna, sporty ekstremalne czy ulubiona pora roku. Wszystko to można przemycić tworząc scenariusz wesela tematycznego.

źródło: thesweetestoccasion, themadmoiselle

Jak szukać  oryginalnych pomysłów na ślub i wesele tematyczne?

Wystarczy spojrzeć w głąb samych siebie, poszukać wspólnych zależności i zainteresowań. Hobby, marzenia i pasje dają najlepsze pomysły na organizację oryginalnego ślubu i wesela. Najlepsze pomysły daje samo życie oraz niepowtarzalna historia miłości każdej pary. Rozglądać się wokół siebie, mieć oczy i uszy szeroko otwarte, a pomysły same przyjdą.

źródło: marthastewart, formal-invitation, weddingpath

O czym należy pamiętać

Decydując się na konkretny temat, ważne jest aby wszystkie elementy współgrały z motywem przewodnim wesela. Przyjęcie powinno wyglądać, brzmieć, smakować, pachnieć wybranym tematem. Zaproszenia, miejsce ślubu i wesela, bądź ich dekoracja, menu, stroje Pary Młodej i gości, pojazd Pary Młodej, atrakcje powinny nawiązywać do wybranego tematu. Nie bójmy się oryginalnych, niestandardowych pomysłów, które mogą uatrakcyjnić wesele. Wesele to dobry czas na przybliżenie gościom zainteresowań, marzeń i pasji Pary Młodej. Należy przy tym  pamiętać o gościach, aby nie poczuli się niezręcznie na przyjęciu, serwowane potrawy były ogólnie zjadliwe oraz aby goście mogli czerpać przyjemność z bycia na weselu.

kolaże i tekst: MAŁGORZATA KOCHANEK, Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych