7/10 Jose Villa i jego fotografia

by poniedziałek, 2 kwietnia, 2012Kilka dni temu trafiła do moich rąk książka Artystyczna Fotografia Ślubna Jose Villa i Jeffa Kent. Jako wielka fanka fotografii i stylu Jose szybko zapoznałam się z treścią książki. I jestem zachwycona! Każdy, kto zna nazwisko Villa. Każdy, kto podziwia i inspiruje się stylem Jose. Każdy dla kogo fotografia ślubna jest wyzwaniem. Każdy, nie ważne czy początkujący, czy doświadczony fotografik będzie mieć niezwykłą przyjemność z czytania jego poradnika. Nie jest to album pełen gołych zdjęć. Jeśli chce się obejrzeć tylko zdjęcia Jose Villa, wystarczy odwiedzić jego stronę internetową TU. Jest to poradnik, gdzie każde pokazane zdjęcie opatrzone jest komentarzem fotografika. Jose zdradza czym fotografuje, jakich obiektywów używa i filmów (tak, tak! Jose robi większość swoich zdjęć aparatem analogowym). Zdradza tajemnice ekspozycji zdjęć i pokazuje, jak osiąga swój romantyczny efekt na fotografiach.

Książka podzielona jest na rozdziały, gdzie krok po kroku autor zwraca uwagę na konkretne etapy realizacji ślubnych. Pierwsza część techniczna Fotografia w ujęciu artystycznym, to rozdziału poświęcone sprzętowi, ekspozycji, kompozycji, światłu i kolorowi. Każdy rozdział napisany przystępnym językiem (świetne tłumaczenie książki – wielkie brawa dla wydawnictwa). Druga część Wielki Dzień – to rozdziały poświęcone sesjom narzeczeński, przygotowaniom, portretowi PM, ceremonii, zdjęciom rodzinnym, portretom Pary Młodej, przyjęciu. Każdy rozdział ilustrowany jest zdjęciami Jose. Autor nie tylko pisze, jak powstało dane zdjęcie, ale opisuje przygotowanie, sens i cel swoich działań fotograficznych. Ostatnia część Sztuka a komercja to obowiązkowy rozdział marketingu dla każdego fotografa.

Fotografik dzieli się swoimi tajemnicami – zdradza w książce mnóstwo sekretów i sztuczek technicznych. Wszystko opisane jest w sposób systematyczny (np.: rozdział opisujący jego działania fotograficzne w trakcie przygotowań Panny Młodej) i myślę, że dla osób, które są otwarte na naukę , pogłębianie swojej wiedzy i doskonalenie umiejętności będzie to niezwykła lekcja.

Książka jest przepięknie wydana, zachwyca ilością zdjęć, ale przede wszystkim jest nieocenionym drogowskazem, dla każdego fotografa, który chce się rozwijać i dążyć do wyrobienia swojego stylu. Tak, jak Jose Villa, którego styl jest rozpoznawalny na całym świecie. Książkę polecam również konsultantom ślubnym 🙂 Dzięki wiedzy, którą przekazuje książka, możecie w jeszcze bardziej świadomy sposób współpracować z fotografem. I oczywiście każdej Parze Młodej, jako inspiracja dla swoich wymarzonych fotografii ślubnych.

Ode mnie szkolna 6 z plusem 🙂 ! Książkę możecie kupić przez internet w wydawnictwie GALAKTYKA (link do publikacji TU). Cena 54,90 zł. Wkrótce recenzje kolejnych książek.

zdjęcia: Wydawnictwo GALAKTYKA