6/6 Skąd wziąć pieniądze na organizację wesela?

by wtorek, 29 października, 2013
Skąd wziąć pieniądze na organizację wesela?

Lokata

Prawie każda para narzeczeńska marzy o wytwornym weselu, zależy na tym w szczególności kobietom. Nic w tym dziwnego, ten szczególny dzień zdarza się raz w życiu, warto więc uczynić wszystko, by na długo zachował się w pamięci jako coś wyjątkowego. Jednak organizacja wesela, zwłaszcza w przypadku dużej liczby zaproszonych gości, to bardzo duży wydatek. Nie wszystkie pary mogą liczyć na to, że za wszystko zapłacą rodzice, wiele z nich musi na własną rękę zdobyć potrzebne środki. Tylko skąd je wziąć?

Koszt organizacji wesela

Całkowity koszt imprezy w głównej mierze zależy od liczby zaproszonych gości. W przypadku stu osób, kwota ta może dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od nowożeńców, od tego jaką wybiorą salę, skąd wezmą catering oraz ile będą kosztowały wybrane przez nich elementy, takie jak samochód czy zespół muzyczny.

Odpowiednie przygotowanie

Niezwykle rzadko się zdarza, by para, która zna się stosunkowo krótko, nagle stawała na ślubnym kobiercu. Zazwyczaj cała ceremonia jest planowana z dużym wyprzedzeniem, zwłaszcza gdy ktoś zamierza urządzić uroczystość w wyjątkowym miejscu, gdzie na najbliższe wolne terminy nierzadko trzeba czekać rok czy dwa lata. Tak długi okres oczekiwania stwarza niebywałą okazję do zgromadzenia przynajmniej części funduszy. Istnieje wiele metod, za pomocą których w skuteczny sposób można zaoszczędzić przez ten czas niemałą kwotę. Jedne sposoby są mniej, inne bardziej pewne. W tak ważnej kwestii lepiej nie podejmować zbyt dużego ryzyka, najrozsądniejszym wyborem wydaje się więc być lokata bankowa, która gwarantuje praktycznie stu procentowe bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Mimo że oprocentowanie tych wkładów nie jest zbyt wysokie – choć czasem warto poszukać promocyjnych ofert, takich jak lokata na dobry początek w Idea Banku o oprocentowaniu 4,75 – to nawet niewielkie kwoty wpłacane systematycznie przez okres roku lub dwóch mogą utworzyć całkiem pokaźną sumę, która z pewnością będzie odczuwalnym zastrzykiem finansowym przed weselem. Jednak te pieniądze mogą być niewystarczające. Skąd wziąć brakującą kwotę?

Kredyt gotówkowy

Mimo, że kwoty kredytów gotówkowych zazwyczaj nie są zbyt duże i trzeba spełnić wiele restrykcyjnych warunków stawianych przez banki, to w przypadku kredytu na organizację przyjęcia weselnego wiele banków idzie na ustępstwa, problemu zazwyczaj nie stanowi nawet fakt, że dwie osoby nie są jeszcze ze sobą prawnie związane. Należy jednak dobrze rozważyć taką możliwość, gdyż rozpoczynanie wspólnego życia z długiem nie musi należeć do pożądanych rzeczy. Mimo, że banki są w stanie udzielić takiego kredytu na wiele lat, to jednak lepszym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie zobowiązania w kwocie, która powinna być bez większego problemu uzbierana od gości weselnych, a następnie oddana do banku w formie wcześniejszej spłaty kredytu.

Mimo że rozsądek nakazuje oszczędności, to w przypadku organizacji tak ważnej uroczystości trudno zachować wstrzemięźliwość finansową. Tak wzniosły dzień nie wydarzy się więcej, dlatego warto uczynić wszystko, by organizacja wesela była dopracowana w każdym szczególe, co nie znaczy wcale, że nie należy liczyć się z kosztami. Wszystkie wydatki należy planować z rozsądkiem, i o ile to możliwe, odpowiednio wcześniej zacząć gromadzenie funduszy na ten cel, a w przypadku brakującej kwoty udać się do wybranego banku po kredyt gotówkowy, zważając bacznie na warunki, na jakich zostanie on udzielony.

REKLAMA

shutterstock_b

zdjęcia: shutterstock.com