3/5 Projekt Pan Młody część 1. Określ stopień formalności ślubu

by czwartek, 16 stycznia, 2014
Zapraszam Was na fantastyczny wpis o modzie męskiej, przygotowany przez Wojtka Szarskiego – współtwórcę marki MACARONI TOMATO WARSZAWA. Przyznaję, że poświęcamy mało miejsca modzie męskiej na blogu. Ale mam nadzieję, że dzięki współpracy, którą nawiązaliśmy z MACARONI TOMATO WARSZAWA to się zmieni! A wyśmienite i bardzo przydatne wpisy o tym, jak powinien być ubrany Pan Młody zaciekawią Was równie, co wpisy o nowych kolekcjach sukni ślubnych. Marka MACARONI TOMATO WARSZAWA to synonim najlepszego wzornictwa, włoskich tkanin i perfekcyjnego krawiectwa. Pamiętacie zdjęcia ze ślubu zjawiskowej Anny Czartoryskiej? Jej mąż – Michał Niemczycki wybrał żakiet angielski z pracowni MACARONI TOMATO WARSZAWA! Zapraszamy do lektury pierwszej części projektu PAN MŁODY!

* * *

 

Wojciech Szarski / MACARONI TOMATO WARSZAWA – Panna młoda najczęściej ma pomysł na siebie w dzień ślubu. Ale co zrobić z narzeczonym? Wielu mężczyzn nie wie od czego zacząć. Zostawianie wszystkiego do decyzji kobiet nie jest najlepszym pomysłem, o czym zapewne też napiszę osobno. Panowie- weźcie swoje ślubne ubranie we własne ręce!

 Przez kilka najbliższych tygodni na gościnnych łamach Bridelle postaram się przeprowadzić was przez mielizny męskiego dresscodu, tak abyście w dzień ślubu poczuli się naprawdę pewnie! Zaczynamy Projekt Pan Młody z MACARONI TOMATO WARSZAWA.

* * *

Stopnie formalności ślubów i wesel

Zacznijmy od tego, że ślub jest dniem panny młodej, a przyjęcie urządzane jest przez jej rodziców.  Tyle tradycja.  Praktyka jest taka, że to jednak młodzi wspólnie określają jakiego ślubu chcą, a rodzice się do tego dostosowują.  Razem omawiają jaki ceremonia ma mieć charakter, jaką konwencję i stopień formalności. Stopnie formalności ślubów mogą być skrajnie różne- od wielkiego święta w katedrze dla kilkuset osób, do skromnej ceremonii przy stoliku urzędnika stanu cywilnego, czy wręcz na łące. Z punktu widzenia ubrania pana młodego ważne jest jak będzie ubrana panna młoda.  To ona swoim strojem niejako stawia innym poprzeczkę.

Jeśli wybierze ślubną suknię z trenem, da sygnał, że wesele jest bardzo formalne. Jeśli wybierze skromną sukienkę czy nawet garsonkę, pan młody może sobie pozwolić na większy luz.

Dlaczego to takie ważne?  Nikt nie powinien być ubrany bardziej formalnie niż panna młoda. Jeśli więc pan młody ma kaprys iść na ślub w żakiecie, będzie poważnym faux pas jeśli narzeczona wystąpi w czymś innym niż suknia ślubna.

Podobnie sprawa ma się z gośćmi. Jeśli mamy w szafie żakiet (np. po własnym ślubie) i chcemy go założyć na ślub przyjaciela, będzie to jak najbardziej ok. tyko jeśli pan młody będzie nosił żakiet. Jeśli wybierze ciemny garnitur (czyli mniej formalny strój) zrezygnujmy z żakietu. Chyba, że chcemy, aby to nam składano życzenia! Aby uniknąć pomyłek można więc przed ślubem wykonać telefon do młodych lub ich rodziców i ustalić w co będą ubrani główni bohaterowie wydarzenia.

Szczególny dzień, szczególne ubranie.

O tym dniu się marzy, planuje go w szczegółach (panowie robią to chyba mniej intensywnie niż kobiety) Ma być idealny. Pojawia się pokusa, żeby rangę dnia podkreślić specjalnym strojem. Nic w tym złego, ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić.

    garnitur-slubny-Woking-UK

Błyszczące surduty, żakardowe kamizelki, plastron koniecznie w komplecie z poszetką… Takie ślubne zestawy są często po prostu w złym guście. Niby o gustach się nie dyskutuje- ale w tym wypadku o guście w ogóle nie ma mowy. Panowie pamiętajcie, że naczelną zasadą elegancji jest prostota. Zwłaszcza w sytuacjach formalnych. Nie oznacza to, że Wasze ubranie na ślub ma być pozbawione indywidualnego charakteru, chodzi jednak o to, żeby zaznaczać go dyskretnie i z gustem.

To może… smoking? 

Zdaję sobie sprawę, że idę tu na przekór polskiej ślubnej modzie. Byłem na kilku ślubach gdzie pan młody wystąpił w smokingu właśnie. Smoking przyjął się na dobre. Jednak trzeba przypomnieć, że to strój wieczorowy. Tradycja pozwala go zakładać o ile uroczystość zaczyna się po godzinie 17.

Zaliczenie smokingu jako stroju wieczorowego (i tylko takiego) wynika między innymi z tego, że czerń nie najlepiej prezentuje się w świetle dziennym. Zwłaszcza w ostrym słońcu wygląda nieciekawie. Dopiero w nocy pokazuje swoje piękno.

Jedynym wyjściem specjalnego stroju ślubnego, jest więc…

żakiet czyli morning coat

1935_jun_esq_p111_sweetened

Można go założyć tylko jeśli panna młoda zdecyduje się na suknię ślubną. Żakiet składa się z szarej jaskółki (źródła mówią też o czarnej, ale ze względów opisanych wyżej lepiej zdecydować się na szarą), kamizelki i sztuczkowych spodni. Do tego koniecznie koszula z białym kołnierzykiem (lub oczywiście cała biała). Strój taki jest obowiązkowy w brytyjskich arystokratycznych sferach. Poza nimi spotykany bardzo rzadko, a szkoda,  bo pięknie podkreśla figurę pana młodego, świetnie nadaje się na duże, bardzo wystawne śluby. Właśnie w żakiet angielski ubraliśmy Michała Niemczyckiego na jego ślub z Anną Czartoryską. Szkoda, że więcej mężczyzn nie decyduje się na ten strój.

Żakiet najczęściej noszony jest przez pana młodego i ewentualnie świadka. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie żeby ubrani w żakiet byli też goście. Ja osobiście nie poważyłbym się na założenie żakietu jako gość, chyba, że taka byłaby sugestia gospodarzy i miałbym pewność, że większość gości będzie nosiła żakiet.

Zdaję sobie sprawę, że żakiet to duży wydatek, najczęściej jednorazowy i wielu panów będzie się w nim po prostu źle się czuć. Jakie jest zatem jeszcze wyjście?

Garnitur i odpowiednie dodatki

Eskyx2

Powinien być ciemny i gładki. W grę wchodzi granat i szarość. Brąz zdecydowanie nie. Może być jedno lub dwurzędowy. Buty koniecznie czarne, najlepiej proste wiedenki bez ażurków.  Panu  młodemu doradzałbym koszulę białą. Gościom niekoniecznie, ale też dość formalną (czyli z przewagą białego koloru, ew. z białym kołnierzykiem). Biała lniana lub bawełniana poszetka i kwiatek dopełnią wizerunku.  Jeśli boicie się Panowie, że garnitur będzie zbyt zwyczajny i banalny- nie ma się czego obawiać. Z garnituru można zrobić niezwykle efektowne ślubne ubranie.  Ponieważ ciemny garnitur jest najczęściej wybierany do ślubu, to właśnie jemu poświęcimy najwięcej uwagi. O tym jaki garnitur wybrać, jakie znaczenie ma wybór tkaniny, kroju i jakie elementy kroju mają znaczenie, oraz o ślubnych dodatkach przeczytacie w kolejnych częściach Projektu Pan Młody.  Zapraszamy niebawem.

Zapraszam na www.macaronitomato.com

tekst: WOJCIECH SZARSKI / MACARONI TOMATO WARSZAWA