4/7 Projekt Pan Młody część 2. Kolor

by wtorek, 11 lutego, 2014
Kolor garnituru. Często przysyłacie do nas maile z pytaniem, jaki kolor powinien mieć garnitur Pana Młodego. Dziś dzięki  Wojtkowi Szarskiemu – współtwórcy marki MACARONI TOMATO WARSZAWA, dowiecie się wszystkiego o kolorach stroju Pana Młodego. Genialny wpis, który porządkuje naszą wiedzę o kolorach męskiej garderoby i będzie świetną ściągawką do porównywania porad Wojtka z pokazywanymi na blogu strojami męskimi z prawdziwych ślubów. Marka MACARONI TOMATO WARSZAWA to synonim najlepszego wzornictwa, włoskich tkanin i perfekcyjnego krawiectwa. Pamiętacie zdjęcia ze ślubu zjawiskowej Anny Czartoryskiej? Jej mąż – Michał Niemczycki wybrał żakiet angielski z pracowni MACARONI TOMATO WARSZAWA! Zapraszamy do lektury drugiej części projektu PAN MŁODY!

* * *

REKLAMA

Wojciech Szarski / MACARONI TOMATO WARSZAWA – Garnitur będzie wyborem większości Was na ślub.  I bardzo dobrze. Co przemawia za takim wyborem?

  1. Dobrze dobrany garnitur będzie pasował właściwie na każdy ślub- będziecie w nim wyglądać efektownie i czuć się na miejscu niezależnie od oprawy całej uroczystości. Od nieformalnego ślubu na łące bo wielkie wydarzenie w katedrze.
  2. Pasuje na uroczystość odbywającą się o każdej porze dnia. Garnitur można założyć tak na wieczór jak i rano. Smoking z kolei jest stricte ubraniem wieczorowym, natomiast żakiet ( o którym napiszę niebawem) jest ubraniem dziennym. Garnitur nie ma takich ograniczeń.
  3.  Nie jest ubraniem jednorazowym- z powodzeniem przyda się na inne okazje kiedy już opadnie kurz ślubnej zawieruchy. Mowa tu o ślubach znajomych, wieczornych wyjściach na bankiety czy przyjęcia, uroczystościach rodzinnych itd. Nawet jeśli nie chodzicie w garniturze do pracy, jeden porządny garnitur powinien mieć w szafie każdy mężczyzna. Ślub to świetna okazja żeby go w końcu kupić.

Boisz się, że garnitur będzie zbyt zwykły na tak szczególny dzień? Wybierając jego krój, kolor i dodatki będziesz mógł stworzyć niezwykle elegancki i formalny zestaw.   Przeczytaj jakie masz możliwości wybierając ślubny garnitur.  Zaczynamy od omówienia koloru.

ODCIENIE GRANATU

Królem męskiej garderoby jest granat. Odcieni koloru navy są nieskończone ilości, od wpadających w chabrowy niebieski, poprzez atramentowe, po midnight blue, który jest niemal nie do odróżnienia od czerni.  Niezależnie od tego jaką masz cerę i kolor włosów, będziesz dobrze wyglądał w granacie.

Pamiętaj o generalnej zasadzie dresscodu- im ciemniejszy kolor garnituru tym bardziej formalny i elegancki ma charakter.  Im większy kontrast stworzy z białą koszulą tym bardziej elegancko będziesz wyglądać.

Na ślub wybierz ciemniejszy odcień granatu, czyli jeden z tych znajdujących się po prawej stronie zdjęcia powyżej. Zobacz, jak granat który wybrałeś wygląda w świetle dziennym i jak pięknie kontrastuje z bielą. Jeśli ślub odbywa się na zewnątrz, we wczesnych porach, możesz pomyśleć o nieco jaśniejszym odcieniu, jednak nawet wtedy, jasne błękity z lewej strony zdjęcia nie wchodzą w grę.

A MOŻE CZERŃ

Wbrew obiegowym opiniom to kolor bardzo trudny. W świetle dziennym wygląda nieszczególnie, jest matowy i płaski. Czarne materiały o kiepskiej jakości wyglądają szczególnie tanio.  Niewiele rodzajów cery wygląda też dobrze w towarzystwie czerni.  Pasuje osobom o południowym typie urody (ciemna cera i włosy), natomiast jasnoocy blondyni tłumnie zamieszkujący nasz kraj wyglądają w niej nieszczególnie.

W dresscodze, czerń zarezerwowana jest właściwie tylko na pogrzeby i ściśle wieczorowe okazje (to znaczy spotkania zaczynające się po godzinie 17), dlatego właśnie z czarnego materiału szyje się smokingi czy fraki.

Jeśli myślałeś o czarnym garniturze, szybko zmień zdanie i daj się przekonać do granatu. Choćby w odcieniu midnight blue. To bardzo ciemny granat, jednak mający głębię, subtelnie elegancki i znacznie lepiej wyglądający na większości mężczyzn niż czerń. Znacznie lepiej niż czerń sprawdza się w świetle dziennym.

SZAROŚĆ

Jest symbolem korporacyjnego munduru, ubraniem do pracy, ma też niższą formalność niż granat,  dlatego nie powinieneś myśleć o szarym garniturze na ślub. Chyba, że ślub odbywa się w środku dnia, w lecie, na otwartym powietrzu i ma bardzo nieformalny charakter. Wtedy szarość jest dopuszczalna i może stworzyć ciekawy garnitur ślubny. Zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na jaśniejszy odcień szarości, ale pamiętaj, że jasna szarość nie pasuje każdemu. Jeśli masz bardzo jasną, bladą lub ziemistą cerę, szarość podkreśli twoją bladość. Jeśli decydujesz się na szarość zastanów się dwa razy.

BRĄZY i BEŻE

Są wybitnie nieformalne. Mają zastosowanie tylko przy ślubach na otwartym powietrzu, w lecie. Jeśli twój ślub ma rustykalną czy wiejską oprawę, możesz o nim pomyśleć, ale znowu- powinieneś przede wszystkim pomyśleć o tym, czy beż lub brąz to Twój kolor.  To kolor który pasuje południowym typom urody. Zwłaszcza w zestawieniu z białą koszulą jest trudny do noszenia. Podsumowując – jest to kolor którego nie polecamy na ślub.

Wybór koloru to nie wszystko. Sprawdź skład materiału z jakiego jest wykonany garnitur. Większość z nich będzie zrobiona z czystej wełny. , Spotykana czasami domieszka moheru jest dobrym rozwiązaniem, jeśli ślub ma odbywać się w lecie. Moher dobrze odprowadza pot od ciała, da Ci sporo wygody. Materiały z domieszką moheru również mniej gniotą się. Jednak moher nadaje materiałowi charakterystyczny połysk, który nie wszystkim odpowiada.  Podobnie jak domieszka jedwabiu.

Grubość materiału również ma znaczenie (nie mylić ze skrętnością wełny). Materiały letnie, to takie o gramaturze poniżej 250 g. Na zimę wybierz materiał grubszy, około 300 g., Całoroczne, uniwersalne garnitury wykonane są z wełen o gramaturze około 260 g.

W następnym odcinku cyklu omówimy krój garnituru.

Zapraszam na www.macaronitomato.com

zdjęcia: materiały prasowe
tekst: WOJCIECH SZARSKI / MACARONI TOMATO WARSZAWA