5/8 Ubezpieczenie dla miłośników nurkowania

by piątek, 16 maja, 2014
Ubezpieczenie dla miłośników nurkowania

Odkrywanie uroków i tajemnic podwodnego świata przez wielu utożsamiane jest z możliwością spróbowania zupełnie innego życia. Świat znajdujący się w głębinach mórz i oceanów nie został jeszcze do końca poznany nawet przez naukowców, dlatego tak bardzo fascynuje. Niestety nurkowanie głębinowe nie jest sportem czy pasją bezpieczną. Wiąże się z ponoszeniem dużego ryzyka zaistnienia nieszczęśliwego wypadku. Dlatego przed rozpoczęciem kursów nurkowania należy przejść specjalistyczne badania lekarskie.

Badania wstępne

Przed przystąpieniem do podziwiania fauny i flory w głębinach mórz, oceanów czy słodkich zbiorników wodnych, przyszły nurek powinien się solidnie przebadać. W pierwszej kolejności musi wykonać ogólne badanie lekarskie, w którym lekarz oceni, czy nie istnieją oczywiste przeciwwskazania do uprawiania takiego sportu. Następnie on zleci szczegółowe badania diagnostyczne, w tym:

  • badanie RTG klatki piersiowej,
  • spirometrię i badanie maksymalnego zużycia tlenu dla skontrolowania sprawności czynności układu oddechowego,
  • badanie EKG spoczynkowe w 12 odprowadzeniach lub dodatkowo ewentualnie EKG wysiłkowe,
  • badanie EEG z stymulacją wzrokową i hyperwentylacją,
  • badania laryngologiczne,
  • badania laboratoryjne – morfologię, biochemię, poziom glukozy, cholesterolu, trójglicerydów, badanie ogólne moczu,
  • badanie RTG kości i stawów,
  • konsultacje specjalistyczne i badania pomocnicze,
  • testy ciśnieniowe.

Wykonanie wszystkich niezbędnych badań wstępnych dla nurków może zająć wiele czasu, ale to konieczne, aby chronić się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Możemy nawet nie być świadomi tego, że stan zdrowia nie pozwala na nurkowanie. Lekarz musi to sprawdzić przed dopuszczeniem do kursu nurkowego.

REKLAMA

idylla

Koszty badań wstępnych dla nurków

Wszystkie te badania często trzeba wykonać na własną rękę w prywatnych gabinetach, bowiem oczekiwanie na kolej w przychodniach mających podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia może trwać bardzo długo. Można jednak zredukować koszty takich badań, jeśli przyszły nurek wykupi ubezpieczenie zdrowotne w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych, np. w Signal Iduna. Pakiet taki pozwala przy opłacaniu niskiej składki miesięcznej korzystać z szerokiego pakietu świadczeń medycznych, w tym konsultacji u lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych, zabiegów pielęgniarskich, ambulatoryjnych i szpitalnych czy z assistance medycznego.

zdjęcia: shutterstock.com