7/7 Bukiety, wiązanki, dekoracje

by czwartek, 20 lutego, 2014
Trudno byłoby wyobrazić sobie wesele bez kwiatów. Nadają one mu uroczystego nastroju i cieszą oczy. Są podstawową ozdobą, którą trzyma w dłoniach panna młoda, udekorowany nimi jest kościół i sala weselna, a często także i samochód, którym przyjeżdżają państwo młodzi. Wszystkie kwiatowe dekoracje muszą współgrać z pozostałymi elementami wystroju, co nie do końca jest proste do osiągnięcia. Podpowiadamy, czym powinny charakteryzować się i jak dobierać poszczególne kompozycje z kwiatów.

Bukiet Panny Młodej

Wiązanka kwiatów przeznaczona dla panny młodej powinna być dopasowana nie tylko do jej sukni, ale i do budowy ciała czy karnacji. Nie warto zbyt szybko podejmować decyzji o wyborze tego bukietu. Ma on przede wszystkim podobać się samej zainteresowanej, a potem wpasowywać się całą stylizację. Do wyboru jest wiele form takich bukietów. Najpopularniejsze to okrągłe bukiety, kwieciste rożki, wachlarze, zdarzają się także takie fantazyjne formy i kształty, jak na przykład parasolki lub koszyczka. Rozmiar wiązanki zależy od tego jak bardzo dekoracyjna jest suknia. Obowiązuje zasada – skromny bukiet do ozdobnej sukienki i na odwrót. Kolorystyka to zazwyczaj jeden kolor dominujący i dwa kolory które go uzupełniają. Nie musi to być tradycyjna biel czy pastelowy róż, coraz częściej widuje się także czerwień, fiolet czy soczystą żółć lub pomarańcz. Najpopularniejsze rodzaje kwiatów to róże, tulipany, peonie, lilie czy tulipany. Czasem może zachwycić nas jakiś egzotyczny kwiat, jednak zwróćmy uwagę na to, czy będzie on dostępny w danej porze roku. Odważniejsze osoby, które lubią przełamywać kanony, mogą wybrać kwiaty sztuczne. Mają one tą przewagę nad żywymi, że cały czas będą prezentować się w niezmieniony sposób a do tego będą mogły cieszyć nasze oczy również i po ślubie. Ich sztuczność nie jest wcale tak oczywista – często i z wyglądu, i w dotyku są zupełnie takie jak ich żywe odpowiedniki.

W butonierce Pana Młodego

I pan młody zazwyczaj ozdabia swój garnitur przypinką z kwiatów lub pojedynczym kwiatkiem. Najczęściej ozdobę  tą łączy podobieństwo z kwiatami panny młodej. Może być także dobrana do koloru garnituru – w przypadku ciemnego, odpowiedni będzie jasny kwiat z dodatkiem zieleni. Na białym lub kremowym garniturze może być więcej zieleni lub nieco ciemniejszy kwiat.

Kwiaty w kościele

Warto zbadać sprawę, jak wygląda kwestia dekoracji kwiatowych w kościele, w którym będzie brany ślub. Czasem wykonują je siostry zakonne, czasem jest również opcja podziału kosztu dekoracji między kilka par, które biorą ślub tego dnia. Jest to wtedy tylko kwestia odpowiedniego porozumienia się z pozostałymi parami co do rodzaju i koloru kwiatów. Takie dekoracje ustawiane są zazwyczaj na ołtarzu, ponadto ozdabia się nimi klęczniki pary młodej, boczne ołtarze, a czasem także boki pierwszych ławek przy ołtarzu. Niektórzy wybierają także kwiatowe girlandy, np. w kształcie serca, które po ceremonii przenoszone są na salę weselną.

Ozdoba sali weselnej

Dekorując salę weselną można pozwolić sobie na nieco więcej swobody niż w przypadku kościoła. Kwiaty dobierzemy w zależności od tego, jaka kolorystyka panuje we wnętrzu i jaki jest jego wystrój. Jeśli jest to styl pałacowej sali, można pomyśleć o prostych, jedno lub dwubarwnych girlandach kwiatowych. W przypadku nowoczesnego wystroju, jeśli mamy ochotę poeksperymentować, można wypróbować kompozycje bardziej fantazyjne, o niestandardowych kształtach i wymiarach. Ponadto zwykle za miejscem w którym siedzieć będą państwo młodzi umieszcza się kompozycję, na przykład w kształcie obrączek czy serca.

REKLAMA

karkonosze

zdjęcia: shutterstock.com