3/5 W pojedynkę czy w parze – rozważania o stylach pracy fotografów ślubnych

by poniedziałek, 11 maja, 2015
Kamil Głowacki – W ostatnim artykule miałem okazję zaprezentować Wam kilka możliwości prezentacji Waszych zdjęć ślubnych jako finalnego efektu pracy fotografa, na którego się decydujecie. Pisałem o tradycyjnych albumach fotograficznych, fotoksiążkach, fotoalbumach, odbitkach, prezentacji multimedialnej czy galerii internetowej na portalu naszalbumslubny.pl. Warto o tych wszystkich formach prezentacji fotografii porozmawiać z potencjalnym fotografem ślubnym. Dopytać co zawiera pakiet, którego wycenę właśnie oglądacie. W branży fotografii ślubnej pewnym standardem stają się galerie internetowe, czy to udostępniane przez fotografa na jego stronie, czy też z wykorzystaniem wspomnianego wyżej narzędzia zatem zawsze możecie zapytać czy wybrany przez Was fotograf też daje Wam taką możliwość.

REKLAMA

bookab

fotografia: Wozaczyńscy

Dziś chciałbym wspomnieć o chyba ostatnim czynniku jaki należy rozważyć wybierając fotografa ślubnego. Jest to decyzja między wyborem duetu i solisty. Na samym początku powinniście zwrócić uwagę na to czy duet to naprawdę duet a nie fotograf i „statysta”. Oczywiście,  nie chodzi o to, żeby osoby pracujące w parze powinny mieć ten sam staż i umiejętności, ale dobrze byłoby gdyby różnica w doświadczeniu i umiejętnościach nie była bardzo duża, w przeciwnym razie do zdjęć, które otrzymacie w pakiecie wejdzie tylko kilka wykonanych przez drugą osobę, za którą będziecie musieli ponieść dodatkowe koszty. Obecnie na rynku rośnie ilość firm pracujących w duetach można do nich zaliczyć takie firmy jak ukrytewkadrze.pl, whitesmokestudio.pl, jaceksiwko.com, mmwstudio.com. Co zyskujecie decydując się na duet? Na pewno bezpieczeństwo i różnorodność.

fotografia: Ukryte w kadrze

fotografia: Wozaczyńscy

Bezpieczeństwo to przede wszystkim możliwość zastąpienia jednego fotografa przez drugiego w sytuacji nieprzewidzianego wypadku w trakcie dnia ślubu. To także, zdublowany sprzęt fotograficzny co pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko awarii aparatu: zwykle w przypadku duetu ma on ze sobą nie dwa a co najmniej 4 aparaty.

fotografia: Jacek Siwko

fotografia: Ukryte w kadrze

Jeśli mówimy o różnorodności zdjęć, kadrów, spojrzenia czy sytuacji, to tu możliwość fotografowania różnych zdarzeń z Waszego ślubu w jednym czasie zdaje się być nieoceniona. Możliwość uwieczniania jednocześnie przygotowań Pani Młodej i Pana Młodego czy też skupienia się na fotografowaniu detali przy jednoczesnym śledzeniu tego co się wokół Was dzieje daje świetne rezultaty. Jeśli jesteście zainteresowani bardziej szczegółowym opisem pracy duetu zapraszam do ciekawego artykułu Lepszy duet czy solista – rozprawa o plusach dodatnich i ujemnych różnych stylów pracy w trakcie reportażu ślubnego oraz sesji plenerowej.

Czy zatem solista skazany jest na porażkę?

Pamiętajcie, że element decydujący, to poruszana przeze mnie kwestia chemii między Wami a fotografem. Jeśli wybieracie między solistą i duetem to pamiętajcie, że przy jednym i drugim musicie się czuć dobrze. Dopiero wówczas wybór duetu będzie uzasadniony. Pamiętajcie zdjęcia zostają z Wami na resztę życia a ich jakość zależy od dwóch czynników: umiejętności fotografa oraz tego czy Wy mu ufacie i czy czujecie się dobrze w jego towarzystwie. Oczywiście względy np. różnorodności czy bezpieczeństwa mają znaczenie ale dopiero po przejściu pierwszego kryterium.

fotografia: Ukryte w kadrze

fotografia: Wozaczyńscy

fotografia: Ukryte w kadrze