Zwyczajna czynność jaką jest zapraszanie gości na ślub może wywołać wśród niektórych zapraszanych gości sporą konsternację. Okazuje się bowiem, iż ta prozaiczna czynność jest obwarowana kilkoma zasadami w polskiej tradycji. Dlatego też jeśli zapraszacie osoby starsze przeczytajcie nasz artykuł, by nie popełnić gafy, a zapraszani przez was goście poczuli się w pełni dowartościowani otrzymując od was ślubne zaproszenia.
Wygląd zaproszenia, czyli co zamieszczać, a czego unikać
Przyjęło się, iż zaproszenia ślubne formułowane są w 3 osobie liczby mnogiej. Dlatego, aby nie popełnić gafy, nie używa się zwrotów w 3 osobie liczby pojedynczej. Zamiast zapraszamy, na zaproszeniu winno znaleźć się np. sformułowanie „Anna Kowalska i Piotr Nowak wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić”, nie zaś samo „Zapraszamy”. Pamiętajcie też, by na zaproszeniu nie wpisywać daty wysłania, jak i podpisów państwa młodych.
REKLAMA
Odmieniać, nie odmieniać?
Wiele par zastanawia się nad formą zapisu nazwisk swoich gości. Szczególny problem przysparza im odmiana nazwisk. Tymczasem kwestia ta nie pozostawia wątpliwości – zapraszając na wesele, zawsze używamy odmienionej formy imienia i nazwiska, tak więc na zaproszeniu powinno znaleźć się np. „mamy zaszczyt zaprosić Annę Kowalską i Bogdana Kowala”, nie zaś „mają zaszczyt zaprosić: Anna Kowalska i Bogdan Kowal”. Pamiętajcie również, iż nie powinno się używać zdrobnień imion.
Literówkom – stop
Przed wysłaniem zaproszenia bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy w imionach i nazwiskach gości nie została popełniona literówka, co jest jedną z najczęstszych wpadek jakie pojawiają się na zaproszeniach. Po pierwsze taka literówka wygląda nieelegancko, po drugie może odebrana zostać jako brak szacunku, zwłaszcza przez osoby starsze.
Dzieci
Zapraszasz małżeństwo lub parę w nieformalnym związku, która posiada potomstwo? Możesz zaprosić ich na jednym zaproszeniu. Pamiętaj jednak, iż dotyczy to wyłącznie par posiadających nieletnie dzieci. W przypadku jeśli zaprosisz rodziców z dziećmi pełnoletnimi na jednym zaproszeniu, uznane będzie to za nietakt. Dorosłe osoby powinno się bowiem zapraszać osobnym zaproszeniem.
Wiersze, wierszyki, rymowanki
Niestosowne jest wysyłanie zaproszeń z wierszykami ślubnymi dotyczącymi rodzaju, czy formy podarku, szczególnie do osób w sędziwym wieku. Przemyśleć warto też, czy wysyłać je do osób młodszych, gdyż mają one dwojaki oddźwięk. Jednych rozbawią, dla innych będą one wyjątkowo nieelegancką formą zaproszenia na ślub, a nawet potraktowane mogą zostać jako forma wymuszenia prezentu ślubnego, który i tak byłby wręczony. Warto więc rodzaj i formę ślubnego podarunku pozostawić gościom, których zaprasza się przecież ze względu na chęć wspólnego świętowania waszego ślubu.
Zaproszenia w nieoficjalnym stylu
Ten rodzaj zaproszeń pozostawcie tylko dla wybranych osób, z którymi pozostajecie w najbliższych relacjach. Rozmaite zwroty, które śmieszą was niekoniecznie muszą zostać odebrane w ten sam sposób przez zapraszane osoby. Dlatego też jeśli decydujecie się na nieoficjalne zaproszenia, upewnijcie się, iż zapraszani goście mają podobne poczucie humoru i podobne spojrzenie na świat. Zwłaszcza w tym zakresie.
Pocztą, czy osobiście
Przyjęło się, iż zaproszenia ślubne wysyłane są za pośrednictwem poczty tylko do rodziny, która mieszka w sporym oddaleniu od waszego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkacie w pobliżu, lepiej wyglądać będzie jeśli zaprosicie ich osobiście. Niedopuszczalne zaś jest wysyłanie zaproszeń drogą e-mailową!
kinga
18 stycznia, 2017jak dla mnie zaproszenia tylko z dodatkiem złota :))
MAGDALENA
23 kwietnia, 2019„Wiersze, wierszyki, rymowanki”
Myślę, że można zaakceptować „wierszyk, rymowankę” dotyczącą dodatku do prezentu w postaci wina, zdrapki czy książki – zamiast kwiatów.