8/8 Ślubne zaproszenia – jak nie popełnić faux pas

by wtorek, 17 stycznia, 2017
Zwyczajna czynność jaką jest zapraszanie gości na ślub może wywołać wśród niektórych zapraszanych gości sporą konsternację. Okazuje się bowiem, iż ta prozaiczna czynność jest obwarowana kilkoma zasadami w polskiej tradycji. Dlatego też jeśli zapraszacie osoby starsze przeczytajcie nasz artykuł, by nie popełnić gafy, a zapraszani przez was goście poczuli się w pełni dowartościowani otrzymując od was ślubne zaproszenia.

Wygląd zaproszenia, czyli co zamieszczać, a czego unikać

Przyjęło się, iż zaproszenia ślubne formułowane są w 3 osobie liczby mnogiej. Dlatego, aby nie popełnić gafy, nie używa się zwrotów w 3 osobie liczby pojedynczej. Zamiast zapraszamy, na zaproszeniu winno znaleźć się np. sformułowanie „Anna Kowalska i Piotr Nowak wraz z rodzicami mają zaszczyt zaprosić”, nie zaś samo „Zapraszamy”. Pamiętajcie też, by na zaproszeniu nie wpisywać daty wysłania, jak i podpisów państwa młodych.

REKLAMA

bookab

Odmieniać, nie odmieniać?

Wiele par zastanawia się nad formą zapisu nazwisk swoich gości. Szczególny problem przysparza im odmiana nazwisk. Tymczasem kwestia ta nie pozostawia wątpliwości – zapraszając na wesele, zawsze używamy odmienionej formy imienia i nazwiska, tak więc na zaproszeniu powinno znaleźć się np. „mamy zaszczyt zaprosić Annę Kowalską i Bogdana Kowala”, nie zaś „mają zaszczyt zaprosić: Anna Kowalska i Bogdan Kowal”. Pamiętajcie również, iż nie powinno się używać zdrobnień imion.

Literówkom – stop

Przed wysłaniem zaproszenia bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy w imionach i nazwiskach gości nie została popełniona literówka, co jest jedną z najczęstszych wpadek jakie pojawiają się na zaproszeniach. Po pierwsze taka literówka wygląda nieelegancko, po drugie może odebrana zostać jako brak szacunku, zwłaszcza przez osoby starsze.

Dzieci

Zapraszasz małżeństwo lub parę w nieformalnym związku, która posiada potomstwo? Możesz zaprosić ich na jednym zaproszeniu. Pamiętaj jednak, iż dotyczy to wyłącznie par posiadających nieletnie dzieci. W przypadku jeśli zaprosisz rodziców z dziećmi pełnoletnimi na jednym zaproszeniu, uznane będzie to za nietakt. Dorosłe osoby powinno się bowiem zapraszać osobnym zaproszeniem.

Wiersze, wierszyki, rymowanki

Niestosowne jest wysyłanie zaproszeń z wierszykami ślubnymi dotyczącymi rodzaju, czy formy podarku, szczególnie do osób w sędziwym wieku. Przemyśleć warto też, czy wysyłać je do osób młodszych, gdyż mają one dwojaki oddźwięk. Jednych rozbawią, dla innych będą one wyjątkowo nieelegancką formą zaproszenia na ślub, a nawet potraktowane mogą zostać jako forma wymuszenia prezentu ślubnego, który i tak byłby wręczony. Warto więc rodzaj i formę ślubnego podarunku pozostawić gościom, których zaprasza się przecież ze względu na chęć wspólnego świętowania waszego ślubu.

Zaproszenia w nieoficjalnym stylu

Ten rodzaj zaproszeń pozostawcie tylko dla wybranych osób, z którymi pozostajecie w najbliższych relacjach. Rozmaite zwroty, które śmieszą was niekoniecznie muszą zostać odebrane w ten sam sposób przez zapraszane osoby. Dlatego też jeśli decydujecie się na nieoficjalne zaproszenia, upewnijcie się, iż zapraszani goście mają podobne poczucie humoru i podobne spojrzenie na świat. Zwłaszcza w tym zakresie.

Pocztą, czy osobiście

Przyjęło się, iż zaproszenia ślubne wysyłane są za pośrednictwem poczty tylko do rodziny, która mieszka w sporym oddaleniu od waszego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkacie w pobliżu, lepiej wyglądać będzie jeśli zaprosicie ich osobiście. Niedopuszczalne zaś jest wysyłanie zaproszeń drogą e-mailową!

zdjęcia: PINTEREST


2 odpowiedzi
 • kinga
  18 stycznia, 2017

  jak dla mnie zaproszenia tylko z dodatkiem złota :))

 • MAGDALENA
  23 kwietnia, 2019

  „Wiersze, wierszyki, rymowanki”

  Myślę, że można zaakceptować „wierszyk, rymowankę” dotyczącą dodatku do prezentu w postaci wina, zdrapki czy książki – zamiast kwiatów.