Jak zaskoczyć sukienką na weselu?

by czwartek, 26 marca, 2020W co się ubrać na wesele, żeby było modnie, elegancko i wygodnie? Sukienka na wesele to coś więcej niż kreacja na popołudniowe spotkanie w restauracji, ale mniej niż kreacja na wieczór w operze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

 

 

 

 

Sukienka na wesele – jaki kolor wybrać

 

Wesele to szczególny rodzaj przyjęcia. O ile na każdym innym kobiety mają prawo konkurować o miano królowej balu, to na weselu jest tylko jedna królowa – panna młoda. To ona ma tej nocy wyglądać najpiękniej. Złota zasada głosi, że żadna z zaproszonych pań nie może przyćmić urody świeżo poślubionej małżonki. Stąd sukienki imprezowe, które sprawdzą się przy wielu różnych okazjach, niekoniecznie będą dobrym wyborem na wesele.

Na pewno nie wypada założyć białej sukienki. Biel zarezerwowana jest dla panny młodej nawet wówczas, gdy kolor jej sukni nie ma z bielą zbyt wiele wspólnego. W niektórych regionach Polski wciąż przestrzega się zasady, by na wesele nie zakładać czarnej kreacji, jako zarezerwowanej na czas żałoby. Zgodnie z ludową tradycją, miałaby ona być złą wróżbą dla małżonków.

W bieżącym sezonie królują sukienki imprezowe w kolorze czerwieni, granatu, grafitu, brzoskwini, seledynu i srebra. Wszystkie te kolory są dopuszczalne na sukienkach weselnych.

 

Sukienka imprezowa na wesele – długa czy krótka

 

Wesele to zabawa, okazja do tańca i gier towarzyskich. Dlatego strój powinien być wygodny i praktyczny. Panowie nie mają problemu, zakładają uniwersalny garnitur. Panie powinny się dobrze zastanowić, bo nie wszystkie sukienki imprezowe zapewniają równie dobrą swobodę ruchów.

Zbyt długa i obszerna sukienka będzie tak samo niewygodna w tańcu, jak zbyt krótka. Ta pierwsza będzie ograniczała swobodę ruchów, druga może odsłonić zbyt wiele.

Dobry rozwiązaniem jest sukienka o uniwersalnej długości do kolana lub kończąca się tuż pod nim.

 

Sukienka na wesele – z dekoltem czy bez

 

Tu znowu trzeba się odnieść do zasady, że tego wieczoru króluje panna młoda i to ona ma przyciągać wzrok i skupiać na sobie całą uwagę. Zbyt ekstrawagancki dekolt będzie tu po prostu nie na miejscu i to niezależnie od tego, czy będzie z przodu sukienki, czy z tyłu.

Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie panie powinny wystąpić na weselu w sukienkach wysoko zabudowanych. Trzeba zdać się na własne wyczucie, żeby nie przekroczyć cienkiej granicy między elegancją a kiczem. Na pewno bezpieczniejszy jest dekolt „w łódkę”, z zasady płytszy niż dekolt „w karo”.

 

Sukienka na wesele – czego unikać

 

Wesele to impreza świecka i teoretycznie nie obowiązują (poza kolorystyką) żadne obostrzenia dotyczące stroju. Jednak nie wszystko, co jest dozwolone, jest wskazane. Dla własnej wygody i komfortu pewnych rzeczy lepiej unikać.

Długie i wąskie sukienki utrudniają poruszanie się i na pewno nie będzie w nich wygodnie tańczyć.

Krótkie i bardzo szerokie sukienki mogą się niebezpiecznie wysoko podnosić w tańcu. Lepiej nie zakładać do nich stringów.

Sukienki z rozcięciami kończącymi się na wysokości biodra lub tuż poniżej, też mogą zdradzić zbyt wiele. Jeśli panie upierają się przy takich kreacjach, powinny założyć bieliznę w kolorze kreacji.

Kobiety z obfitymi biustami powinny unikać bardzo głębokich dekoltów z przodu.

 

zdjęcie: Adobe Stock