JAK WYSTYLIZOWAĆ PRZYJĘCIE WESELNE?

by sobota, 4 grudnia, 2021 

MAGICZNA FORMUŁA

 

Stylizacja stołów oraz przestrzeni, w której odbywa się przyjęcie weselne jest najważniejszym punktem planowania aranżacji i scenografii ślubnych. Jest to doskonała okazja do stworzenia niepowtarzalnej aranżacji, którą goście będą cieszyć oczy i docenią jeszcze długo po ślubie. Dobrze zaprojektowany stół, słodki bufet i strefa relaksu, ze spójną wizją nakrycia, tkanin, sztućców, szkła, papeterii, świec i kwiatów, poduszek oraz dekoracji może być najważniejszym elementem aranżacji całej realizacji.

 

Przygotowałam w swojej zawodowej karierze setki stołów weselnych oraz przestrzeni ślubnych i podzielę się dziś z Wami najważniejszymi wskazówkami. Jeśli planowanie aranżacji jest przed Wami, oto 8 kluczowych wskazówek, jak wystylizować pięknie stół i przestrzeń, a przy tym nie oszaleć i nie zbankrutować!

 

 1. Zachowaj spójność stylizacji
 2. Twórz warstwy
 3. Różne wysokości
 4. Pachnące stoły
 5. Papierowe małżeństwo
 6. Zachowaj zdrowy rozsądek
 7. Tkaniny robią wow
 8. Nie komplikuj

 

 

 

 

1 / ZACHOWAJ SPÓJNOŚĆ STYLIZACJI

 

Czy poświęciłaś trochę czasu na określenie ogólnej wizji swojego ślubu? To najlepszy moment na określenie ślubnej stylistyki, która będzie towarzyszyć Wam przez wszystkie etapy przygotowań do ślubu. Stylizacja Waszych stołów weselnych i przestrzeni, powinna być spójna z pozostałymi częściami ślubu, takimi jak meble, kolorystyka, kwiaty, zaproszenia, a nawet styl Twojej sukni ślubnej. Wszystko ma znaczenie! I wszystko może być punktem wyjścia do stworzenia wyjątkowej aranżacji stołów.

 

 

 

 

Czerp inspirację z zaplanowanych już elementów swojego ślubu. Możesz mieszać konwencje, aby powstał tak modny styl eklektyczny, ale wszystko musi się mieć swoją ciągłość stylistyczną. Jeśli planujesz styl greenery, to doskonale skomponuje się z kryształowymi żyrandolami. Ale dodanie do tego elementów kolorowego boho zaburzy całkowicie spójność stylistyczną. Jeśli marzysz o stylistyce boho pustynnej, ale Wasze wesele odbędzie się w eleganckiej hotelowej sali balowej, to będzie bardzo trudno utrzymać jednolitość formy. Kontynuuj wizję stylizacji, która zaakcentowana będzie w różnych detalach i dekoracjach. Chodzi o to, aby wszystko było podświadomie spójne.

 

 

 

 

Nawet w tak szalonej stylistycznie i kolorystycznie realizacji, jak prezentowana w artykule sesja gypsy można (a nawet trzeba!) zachować spójność stylizacji. Im więcej kolorów oraz dodatków, tym zadanie staje się trudniejsze, ale i efekty są niepodważalnie bardziej spektakularne, jeśli aranżacji tworzona jest wielopoziomowo.

 

Punktem wyjścia dla stworzenia aranżacji gypsy była paleta kolorów oparta na złocie, turkusie, fiolecie, amarancie, pomarańczu i czerwieni. Eklektyzm aranżacji podkreślono niezliczoną liczbą kolorowego szkła, tkanin w soczystych kolorach oraz różnorodnych kwiatów. Z pozornego misz-maszu oraz chaosu finalnie wyłoniła się spójna i konsekwentnie utrzymana realizacja w stylu cygańskiej bohemy.

 

 

 

 

2 / TWÓRZ WARSTWY

 

Używanie warstw w całym stylu weselnym nada głębi i wieloznaczności ustawieniom dekoracji i kompozycji. Bez warstw ustawienia weselne mogą wyglądać płasko lub jednowymiarowo. Rozważ użycie kilku poziomów dekoracji. Mieszaj różne tekstury i materiały, aby stworzyć atrakcyjne wizualnie ustawienia. Pomyśl o swoim stole jako pustej podstawie płótna i wykorzystaj na nim elementy takie jak zastawa stołowa, kompozycje kwiatowe, świece i tkaniny. Poza elementami podstawowymi i obowiązkowymi na każdym stole, nie bój się kreatywnego wykorzystania takich elementów, jak owoce, muszle, zioła, liście, korzenie drzew wyłowione z morza, itp.

 

 

 

 

Poniżej ściągawka elementów, które tworzą aranżacje na stołach weselnych:

 

 1. talerze
 2. podtalerze (szklane, metalowe lub z liści)
 3. sztućce
 4. szkło (białe lub kolorowe)
 5. kompozycja kwiatowa (jedna rozłożysta lub kilka mniejszych)
 6. papeteria (winietki, karty menu, oznaczenie stołów)
 7. świece (w świecznikach, latarenkach, szklanych tubach)
 8. tkaniny (obrus, serwetki)
 9. dekoracja krzeseł
 10. upominki dla gości

 

Uzupełnieniem aranżacji mogą być rozłożone pomiędzy kompozycjami muszle, owoce, kłącza. Cokolwiek podpowie Wam wyobraźnia!

 

 

 

 

3 / RÓŻNE WYSOKOŚCI

 

Innym sposobem na nadanie stołom wyjątkowości i charakteru jest stosowanie różnej wysokości dekoracji. Używaj różnej wysokości dekoracji, aby ożywić całą stylizację. Masz mnóstwo możliwości. Świece – użyj tea lightów, świec średniej wysokości i długich, smukłych świec w świecznikach. Dzięki minimum trzem poziomom świec, stoły będą wyglądać nieprawdopodobnie po zmroku! Podobnie postępuj z kwiatami. Jeśli zdecydujesz się na kompozycję na wysokim stojaku, ustaw pod nim kilka mniejszych wazoników lub buteleczek z pojedynczymi kwiatami. Dzięki tym prostym sztuczkom, wizualnie aranżacja będzie większa i bogatsza.

 

 

 

 

Pamiętaj, że elementem dekoracyjnym jest nie tylko to, co znajduje się na stole, ale także nad nim! To jest także elementem różnicujący i jeśli tylko macie możliwość udekorowania przestrzeni nad stołami, np. poprzez zawieszenie instalacji z piór, girlandy z kwiatów i liści lub szklanych kul ze świecami, to koniecznie skorzystaj z tej okazji! Spójrz, jak zjawiskowo wygląda gigantyczny mobil z kolorowych piór i koralików, który zawieszono centralnie nad okrągłym stołem weselnym!

 

 

 

 

Jeśli wszystkie detale znajdują się na tej samej wysokości, ogólny wygląd stołu będzie płaski, statyczny i zwyczajnie nudny. Stopniowanie wysokości sprawi, że całość będzie pełna i zdecydowanie lepiej wypadnie na zdjęciach.

 

Doskonałym sposobem na warstwowanie stołu jest różnorodność kolorystyczna! I wcale nie musi to być całą tęcza barw, chociaż w takiej stylistyce jak cygańskie boho sprawdzi się ona najlepiej. Ale do warstwowania barwami można użyć dwóch lub trzech kolorów albo odcieni tego samego koloru, czyli zastosować formułę ombre. Różnorodność kolorystyczna daje ogromne możliwości ożywienia stołu i nadanie mu niepowtarzalnego charakteru.

 

 

 

 

4 / PACHNĄCE STOŁY

 

Trudno wyobrazić sobie ślub i wesele bez kwiatów i/lub roślin. Pachnące latem kwiaty ogrodowe, albo upajające swoją wonią egzotyczne piękności, albo liści eukaliptusa oszałamiające eterycznymi olejkami. Bez roślin nie ma pięknej aranżacji! Każdy, kto rozpoczyna przygotowania do ślubu i wesela praktycznie w pierwszej kolejności planuje florystykę. To bardzo słuszna decyzja, ponieważ kwiaty i rośliny nadają w 75% styl całej imprezie.

 

 

 

 

Jak zatem wybrać kwiaty na ślub i przyjęcie? Przede wszystkim kieruj się porą roku i dostępnością kwiatów. Podstawowym błędem popełnianym przez większość przyszłych nowożeńców jest niedoszacowanie kosztów oprawy florystycznej oraz wybór kwiatów oraz roślin, które są drogie i niedostępne standardowo w naszej strefie klimatycznej. Można mieć peonie w grudniu, ale trzeba liczyć się z kosztami sięgającymi 15-20 zł za jeden kwiatek, podczas gdy w sezonie ich kwitnienia w Polsce, ich ceny oscylują w granicach 1-3 zł. Jest różnica, prawda?

 

 

 

 

5 / PAPIEROWE MAŁŻEŃSTWO

 

Papeteria na stołach weselnych może zmienić całkowicie ich styl! Szczególnie, jeśli jest ona kolorowa i ozdobiona grafiką oraz fikuśną czcionką. Winietki, karty menu, pudełeczka z prezencikami dla gości przepięknie prezentują się obok nakryć zastawy stołowej i warto zainwestować w ich zakup… lub wykonać je samodzielnie!

 

Sklepy z artykułami do samodzielnych robótek papierniczych oferują ogromne ilości papierów, stempli, tuszów, trójwymiarowych elementów dekoracyjnych, wstążek i pasmanterii, które możecie wykorzystać do stworzenia papeterii ślubnej i weselnej.

 

 

 

 

6 / ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK

 

Zanim zaczniesz snuć wizje, jak będą wyglądać Wasze weselne stoły, zatrzymaj się i przemyśl aranżację od strony praktycznej. Jeśli Wasze wesele będzie w stylu biesiadnym, z przystawkami wystawionymi na stołach, nie będziesz mieć zbyt dużo miejsca na kwiaty i dekoracje. Jeśli planujesz podłużne stoły, to są one zazwyczaj dość wąskie i nie jedynie wąskie kompozycje wchodzą w grę. A jeśli Wasze stoły będą okrągłe, bez wystawionych półmisków z jedzeniem, dość szybko przekonasz się, że po środku takich stołów jest dużo wolnej przestrzeni, którą należy zagospodarować, aby stół nie wyglądał ubogo. A więcej dekoracji – kwiatów i świec, to wyższe koszty.

 

 

 

 

Weź pod uwagę wysokość dekoracji, aby goście siedzący naprzeciwko siebie mogli swobodnie rozmawiać. Jeśli będziecie mieć podłużne stoły, zdecydowanie odradzam świece bez osłonek, bo bardzo łatwo zaprószyć ogień i nieszczęście gotowe. Na takich stołach świece bezwzględnie muszą być w latarenkach lub szklanych, pełnych świecznikach.

 

Pamiętaj, że bardzo dużo miejsca na stołach zajmują nakrycia – podtalerz, kieliszki do wódki, win, szampana, szklanka na wodę, sztućce. To wszystko musi znaleźć się na stole.

 

Moje rady dla osób, które mają dylematy związane z wyborem stołów.

 

PODŁUŻNE, PROSTOKĄTNE STOŁY

 

Aranżacje na stole nie mogą być duże. Sprawdzą się liściaste girlandy, szpalery słoików, wazoników lub buteleczek z pojedynczymi kwiatkami. To rozwiązanie dla osób, które mają ograniczony budżet. Dużo pojedynczych roślin sprawi wizualnie wrażenie znacznie większej aranżacji. Postaw na różne wysokości naczyń i kwiatów, ale nie przesadź z wysokością, aby goście siedzący naprzeciwko siebie, widzieli się bez problemu.

 

Bardziej kosztownym rozwiązaniem na podłużne stoły są kompozycje na wysokich stojakach, powyżej linii głów gości. To rozwiązanie daje jeszcze jedną możliwość – z kompozycji można spuścić niewielkie detale – małe świeczki w szklanych słoiczkach lub główki kwiatów na żyłkach. Aby nadać tej aranżacji stopniowania wysokości, pomiędzy stojakami z kwiatami (powinny być mniej więcej, co 1,5 metra) ustaw szklane, pełne świeczniki. Taki szpaler zrobi efekt WOW! Pamiętaj, aby płomień świec nie wystawał ponad świecznik!

 

OKRĄGŁE STOŁY

 

Uważane są za bardziej eleganckie, ale też trudniejsze do aranżowania. Aby okrągły stół wyglądał pięknie, musi mieć starannie zabudowaną dekoracjami środkową część. Nie obędzie się bez rozłożystej kompozycji kwiatowej i świec. Podobnie, jak w przypadku podłużnych stołów, możecie wybrać kompozycje na stojaku, a pod nim ustawić na różnej wysokości mniejsze bukieciki i świece.

 

 

 

 

7 / TKANINY ROBIĄ WOW!

 

Coraz więcej uwagi poświęca się tkaninom w aranżacjach dekoracyjnych. I to jest absolutny must have, ponieważ tkaniny robią efekt WOW! Są dostępne w całej gamie kolorów, mają różnorodne faktury od delikatnych i ażurowych tiuli, aż po ciężkie cekiny. Można nimi ozdobić nie tylko blaty stołów, ale także ściany, sufity, strefę relaksu.

 

 

 

 

Tu należy się zatrzymać i zaznaczyć, że strefa relaksu powinna być wyjątkowo przyjemna i relaksująca, zatem nie może w niej zabraknąć miękkich tapicerowanych mebli, dywanów oraz poduszek! Goście będą zachwyceni i wdzięczni za taki kącik na przyjęciu weselnym. Strefę relaksu najlepiej zaaranżować na zewnątrz, ale pod minimalnym zadaszeniem, które będzie w ciągu dnia chronić przed słońcem lub deszczem.

 

 

 

 

8 / NIE KOMPLIKUJ!

 

Moja ostatnia wskazówka – nie komplikuj wszystkiego! Jeśli nie możesz pozwolić sobie na dekoracje kwiatowe w stylu arcydzieł Prestona Bailey’a, skup się na tym, co masz do dyspozycji i wykorzystaj to w 100%! Dowiedz się, jaką zastawą stołową dysponuje obiekt, w którym odbędzie się Wasze wesele. Wybierz sezonowe kwiaty i rośliny. Kup samodzielnie świece, owoce do dekoracji. Zrób sama winietki i karty menu! Zbieraj butelki o ciekawych kształtach i kup samodzielnie kwiaty. Zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy i nie będziesz sfrustrowana faktem, że Twój budżet na dekoracje nie był kilkutysięczny.

 

 

 

stylizacja: KAROLINA WALTZ dla BRIDELLE STYLE
zdjęcia: MAGDALENA PIECHOTA dla BRIDELLE STYLE