Akcesoria do maszyn do szycia – zestawy dla początkujących

by sobota, 16 stycznia, 2021Prawdopodobnie wielu z nas pamięta swoje babcie pochylające się późnym wieczorem nad maszyną do szycia. Za ich czasów, posiadanie maszyny do szycia nie było luksusem, ale sprawą zupełnie podstawową. Nie tylko samodzielnie wyrabiano odzież, poszwy na pościel i inne tekstylia, ale także poddawano przeróbkom ubrania kupowane w sklepach. Obecnie, maszyny do szycia wracają do łask z uwagi na ich funkcjonalność. Wszystkim początkującym posiadaczom maszyny do szycia pragniemy podpowiedzieć – w jakie akcesoria warto się zaopatrzyć na początku swojej przygody z szyciem.

 

 

 

Czego nie może zabraknąć – i co warto mieć pod ręką?

 

Od czego warto zacząć? Od miar krawieckich – czyli elastycznych metrów, za pomocą których odmierzymy partie materiału, a także rozmiary osób, na których odzieży będziemy nanosić poprawki. Miara krawiecka powinna mieć przynajmniej metr długości, a najlepiej – półtora. Polecamy klasyczne, elastyczne miary krawieckie, które można zwijać w wężyk. Sprawdzają się lepiej niż miary zwijane automatycznie.

Kredy oraz pisaki do tkanin to kolejny ważny element w wyposażeniu. Pomogą nam w odmierzaniu i zaznaczaniu miejsc, w których potrzebujemy wykonać cięcia. Ich zaletą jest fakt, że łatwo się zmywają i nie pozostawiają trwałych śladów na ubraniach. Do najczęściej stosowanych należą kredy krawieckie znikające (czyli mydełkowe) oraz woskowe. Niekiedy też stosuje się kredy w specjalnych aplikatorach lub pisaków znikających.

Nożyczki krawieckie to odmiana nożyczek dedykowana do cięcia tkanin. Powinny być wygodne w użytkowaniu, lekkie, solidne oraz dobrze naostrzone. Dobrze jest dysponować przynajmniej dwoma typami nożyczek, w zależności od rodzaju i gramatury materiału, który będzie obrabiać. Przykładowo, do jedwabiu wystarczą w zupełności nożyczki lekkie, z delikatnymi ząbkami.

 

Akcesoria krawieckie – dla wygodnego i sprawnego szycia

 

Szpilki do szycia to element, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu. Przydają się do upinania warstw materiałów, przeciwdziałają ich przesuwaniu się oraz na inne sposoby są pomocne. Do wyboru mamy zarówno szpilki zwykłe jak i te wyposażone w kolorowe łebki. Niezależnie, po które sięgniemy – dobrze, jeśli będą miały co najmniej 3 cm długości.

Prujka do nitek, zwana również rozpruwaczem, to urządzenie pomagające nam w rozpruwaniu ściegów – także tych niewłaściwie naniesionych przez nas samych.  Wbrew pozorom, korzystają z niej nawet najbardziej doświadczone krawcowe, gdy chcą usunąć krzywo naniesiony ścieg.

Szpulki to istotny element w pracy z maszyną do szycia. Dodatkowe szpulki przydają się gdy chcemy zmienić kolor używanej nici lub zastosować jej grubszą wersję. Zamiast szpulować na nowo, wybieramy po prostu interesującą nas szpulę z nicią.

Igły przydają się zawsze. Te, które otrzymujemy w zestawie wraz z maszyną będą użyteczne tylko przez pewien okres czasu. Każda igła krawiecka ma swoją żywotność, dlatego – lepiej nie czekać na moment, aż igła się zepsuje, tylko od razu zaopatrzyć się w dodatkowy ich zapas.

Stopki do maszyn do szycia występują w wielu odmianach, z którymi możesz zapoznać się na: szyj.pl. Na początku przygody z szyciem korzystamy przede wszystkim ze stopek uniwersalnych oraz stopek do zamków błyskawicznych. Po jakimś czasie zaczniemy jednak penetrować możliwości oferowane przez inne stopki – te dedykowane do dekorowania, obrabiania krawędzi, patchworku i licznych innych czynności.

 

zdjęcie: materiały prasowe