Rodzaje testów na koronawirusa

by sobota, 1 stycznia, 2022Wiosna 2020 roku na zawsze odmieniła naszą codzienność. Świat całkowicie się zatrzymał z powodu pojawienia się pandemii wirusa SARS-CoV-2. Doszło do wielu zmian w niemal wszystkich obszarach życia społecznego. Obostrzenia sprawiły, że w dużej mierze przebywaliśmy w domu. Naszą codziennością stała się praca zdalna i wszechobecny strach przed zakażeniem. Na szczęście na rynku pojawiły się różne rodzaje testów na koronawirusa, które niesamowicie ułatwiły poprawne diagnozowanie osób chorych. Testowanie stało się niezastąpionym narzędziem do skutecznej walki z wirusem SARS-COV 2. Na rynku pojawił się genetyczny test rt oraz testy antygenowe. Dodatkową opcją dostępną dla społeczeństwa okazał się być test serologiczny.

 

 

 

 

Rodzaje testów na koronawirusa. Testy genetyczne lub antygenowe.

 

Wybierając rodzaj testu trzeba brać pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze warto zastanowić się na jakim etapie rozwoju jest nasza infekcja. Po drugie ważną rzeczą jest czas oraz to, jak szybko potrzebujemy otrzymać wynik. Wybierając rodzaj testu na covid warto mieć świadomość, jak czuła jest dana metoda. Do wyboru mamy testy genetyczne, testy antygenowe oraz serologiczne.

 

Test antygenowy, czyli metoda wykrywająca antygen wirusa SARS COV2.

 

Test antygenowy możemy wykonać bardzo szybko, a zarazem łatwo. Właśnie z tego powodu stosowany jest w placówkach medycznych, punktach wymazu i szpitalach. Na wynik czekamy zaledwie 15 minut. Jest to test płytkowy, który wykrywa cząstki białkowe wirusa, inaczej antygeny wirusa sars cov 2. Aby dokonać wymazu pobierana jest próbka z nosogardzieli. Test zlecony przez lekarza refunduje NFZ, dzięki czemu jest on zupełnie bezpłatny. Kiedy wykonujemy go samodzielnie musimy liczyć się z kosztem od 150 do 200 zł. Trzeba pamiętać, że czułość takiego testu, jest nieco niższa, niż czułość, którą posiada test genetyczny, dlatego test antygenowy na COVID powinniśmy wykonywać w stosunkowo wczesnej fazie zakażenia. Najlepiej, aby było to od pięciu do siedmiu dni od kontaktu z wirusem lub w sytuacji pojawienia się widocznych objawów. W późniejszej fazie zakażenia wynik testu może być niejednoznaczny. Jeśli po pobraniu materiału otrzymamy wynik dodatni powinniśmy się odizolować, aby nikogo nie zarazić. W sytuacji, kiedy jest negatywny, ale objawy chorobowe sars cov 2 się utrzymują, powinniśmy wykonać dodatkowy test rt pcr.

 

Testy rt pcr. Na czym polega metoda molekurarna?

 

Test rt pcr polega na pobraniu próbki z nosogardzieli, podobnie jak w przypadku testu antygenowego. Choć są to dwie, równorzędne metody diagnostyki, to warto znać różnice, które między nimi występują. W trakcie badania za pomocą testu rt pcr wykrywany jest materiał genetyczny koronawirusa (RNA). Ogromną zaletą tego testu jest fakt, iż wykrywa on zakażenie nawet przed pojawieniem się pierwszych objawów. Również te osoby, które chorują bezobjawowo, a wykonają test pcr, otrzymają pozytywny wynik. To wszystko za sprawą faktu, iż testy genowe wykazują bardzo dużą czułość na etapie wczesnego, jak również późnego zakażenia. Warto pamiętać, że test na COVID należy wykonać około piątego dnia od kontaktu z osobą zakażoną. Podobnie po pojawieniu się objawów również wykonujemy test. Oczywiście pozytywny wynik testu jednoznacznie stwierdza zakażenie wirusem sars cov -2.

 

Co warto wiedzieć na temat testów serologicznych?

 

Tego rodzaju test bada poziom przeciwciał wyprodukowanych przez nasz organizm za pomocą metody immunochromatograficznej. W tym przypadku nie wykonujemy żadnego wymazu. Do badania pobierana jest próbka krwi żylnej lub z palca. Trzeba mieć jednak świadomość, że wynik takiego testy nie potwierdzi, ani nie wykluczy zakażenia koronawirusem. Jego wynik z założenia będzie niejednoznaczny. Kiedy otrzymamy dodatni wynik testu serologicznego możemy podejrzewać, że przebyliśmy już infekcję lub jesteśmy w jej trakcie. Mowa tu o przeciwciałach wczesnych lub przeciwciałach późnych. Z kolei ujemny wynik takiego testu świadczy o braku wytworzenia przeciwciał na koronawirusa. W początkowej fazie pandemii, badania tego rodzaju wykonywano w celach epidemiologicznych, chcąc określić skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa w populacji. Wśród testów serologicznych możemy wymienić trzy rodzaje. Pierwszy to test jakościowy, który potwierdza obecność przeciwciał IgM i IgG łącznie. Drugi rodzaj testu, który zapewnia dokładniejsze oznaczenie ilości przeciwciał w klasie IgM i IgG, to test półilościowy. Z kolei ostatni test ilościowy jest w stanie bardzo precyzyjnie określić liczby przeciwciał IgG.

 

Test na COVID w zaciszu własnego domu

 

Jeśli nie chcemy korzystać z wymazów, które oferują placówki zewnętrzne, możemy wykonać szybki test na COVID samodzielnie, w domu. Należy pobrać krew z palca, a po upływie 15 minut wynik będzie gotowy do interpretacji. Instrukcja załączona to testu przeprowadzi nas przez badanie krok po kroku. Podobnie pokaże nam także, jak interpretować wynik.

 

Źródła:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/rodzaje-testow-na-koronawirusa-ktory-test-na-covid-19-wybrac

https://www.who.int/westernpacific/emergencies/covid-19/information/covid-19-testing

 

Tagi: No tags Kategoria: Zdrowie 0