Czy suplementy dla kobiet w ciąży są bezpieczne?

by sobota, 14 stycznia, 2023Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Każda przyszła mama powinna w szczególny sposób zadbać o swoje zdrowie. Czy suplementy dla kobiet w ciąży są bezpieczne? Sprawdź!

 

 

 

 

Czy przyjmowanie suplementów w ciąży jest bezpieczne?

Podstawowym źródłem witamin i składników mineralnych dla kobiet w ciąży powinna być codzienna, zróżnicowana dieta. Mimo to dieta nie zawsze wystarcza i wiele przyszłych mam sięga po suplementy witaminowe. Ciężarne powinny jednak pamiętać o tym, aby nie zażywać produktów wielowitaminowych na własną rękę. Suplementacja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb kobiety i przebiegać pod kontrolą lekarza.

 

Suplementy w ciąży – dla kogo?

Jeśli przyszła mama odżywia się zdrowo, jest w stanie dostarczyć swojemu dziecku wszystkich witamin i minerałów z pokarmu. Jednak w przypadku wielu kobiet w ciąży wskazana jest dodatkowa suplementacja. Wskazania do suplementacji w czasie ciąży to między innymi niedobory żywieniowe, zaburzenia wchłaniania czy wegetarianizm.

 

Jakie suplementy przyjmować w ciąży?

Dieta stosowana podczas ciąży nie zawsze jest wystarczająca, aby pokryć zapotrzebowanie kobiety na wszystkie witaminy, składniki odżywcze i mineralne. Na szczęście istnieją suplementy dla przyszłych mam, które mogą nam pomóc uzupełnić niedobory. Znajdziesz je w Apteline – https://apteline.pl/ciaza-i-macierzynstwo/suplementy-dla-kobiet-w-ci-y. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych składników, które warto przyjmować w czasie ciąży:

 

Kwas foliowy

Suplementacja kwasu foliowego jest bardzo ważna nie tylko w trakcie ciąży, ale także w czasie jej planowania. Pomimo, że składnik ten może być dostarczany z żywnością, to w okresie ciąży jest potrzebna jego dodatkowa podaż. Kwas foliowy jest niezbędny między innymi do prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu. Niedobór tej substancji może prowadzić do wystąpienia wad wrodzonych płodu (w szczególności wad cewy nerwowej), poronień czy niskiej masy urodzeniowej. Aktualnie zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego każdej kobiecie w okresie rozrodczym.

 

Kwas DHA

DHA jest kwasem należącym do grupy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (OMEGA-3). Suplementację DHA zaleca się przede wszystkim przyszłym mamom, których dieta jest uboga w tłuste ryby morskie i owoce morza. DHA przyczynia się do zapewnienia prawidłowego rozwoju psychomotorycznego i odpowiedniej ostrości wzroku dziecka. Minimalizuje też ryzyko przedwczesnego porodu.

 

Witamina D3

Najważniejszym źródłem witaminy D3 jest jej skórna synteza pod wpływem słońca. W czasie jesiennych i zimowych miesięcy wytwarzanie witaminy D3 jest więc niewystarczające. W związku z tym zaleca się, aby kobiety w ciąży przyjmowały ją w postaci suplementów. Odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie zmniejsza ryzyko wystąpienia krzywicy u dziecka. Zapobiega też przedwczesnemu porodowi, niskiej masie urodzeniowej i spowolnieniu rozwoju dziecka w 1. roku życia.

 

Żelazo

Niedobór żelaza to jedna z najważniejszych przyczyn niedokrwistości w ciąży. Należy jednak pamiętać o tym, że nadmiar żelaza również może mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, dlatego warto suplementować ten pierwiastek w porozumieniu z lekarzem. Każda przyszła mama może dostarczać sobie żelazo wraz z codzienną dietą. Znajdziemy je m.in. w wątróbce, roślinach strączkowych czy kakao.

 

Jod

W czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na jod, dlatego spożywanie soli kuchennej jodowanej może się okazać niewystarczające. Niedobór jodu może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego płodu, niedoczynności tarczycy, niedosłuchu lub głuchoty, a także niedorozwoju umysłowego dziecka. Oprócz tego może być przyczyną przedwczesnego porodu.

 

zdjęcie: materiały prasowe

Tagi: , Kategoria: Zdrowie 0