Jak udekorować nasze pierwsze mieszkanie

by sobota, 18 lutego, 2023Wspólne dekorowanie swojego pierwszego domu lub mieszkania jest nie lada wyzwaniem! Nowożeńcy mają wreszcie przestrzeń, która może odzwierciedlać ich styl i osobowości. Jednak przy tak wielu różnych stylach, wybór może być przytłaczający.

 

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najpopularniejszych stylów dekoracji i podamy wskazówki, jak włączyć każdy z nich do swojego domu.

 

5 topowych trendów aranżacji wnętrz

 

1. Bohemian: Jeśli eklektyczny i kolorowy wystrój to coś dla was, styl artystycznej bohemy będzie ekscytującym wyborem. Charakteryzuje się żywymi barwami i zróżnicowanymi meblami inspirowanymi różnymi kulturami, nurtami artystycznymi i miejscami. Wybierajcie meble wykonane ręcznie lub ozdobione przez indywidualnych twórców. Ściany mogą ozdabiać plakaty ulubionych zespołów, narzędzia do tworzenia (malowania, plecenia itd.), lub instrumenty muzyczne.

 

2. Tradycyjny: jeżeli cenicie sobie klasyczną elegancję, styl tradycyjny jest najlepszym wyborem. Charakteryzuje się on dużą ilością ozdobnych detali, takimi jak listwy koronowe i eleganckimi meblami, takimi jak żyrandol lub łóżko z baldachimem. Aby uzyskać tradycyjny wygląd, wybierz meble wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak lite drewno, i zdecyduj się na neutralne lub ciepłe palety kolorów.

 

3. Nowoczesny: jeśli preferujecie wolne przestrzenie, wyraźne linie i minimalistyczną estetykę, nowoczesny styl dekoracji może być tym, czego szukacie. Ten styl charakteryzuje się prostymi, funkcjonalnymi meblami, takimi jak niskoprofilowe sofy i bardzo małą ilością dodatków. Nowoczesne wnętrze to także meble wykonane z metalu i szkła. Dominują w nim neutralne palety kolorów.

 

4. Rustykalny: dla par kochających naturalne materiały i przytulną, domową atmosferę, rustykalny styl dekoracji może być strzałem w dziesiątkę. Charakteryzuje się wykorzystaniem surowych materiałów, takich jak naturalne drewno i ziemistymi paletami kolorów. Aby uzyskać rustykalny wygląd, wybierz meble wykonane z naturalnych materiałów, robione ręcznie lub stylizowane na wiejskie. Włącz do wystroju naturalne tekstury i ozdoby – takie jak plecione kosze, koronkowe obrusy, okute skrzynie.

 

5. Marynistyczny: nowożeńcom wolącym atmosferę morza, plaży i wiatru we włosach, proponujemy styl marynistyczny. Dominują w nim jasne kolory, kojarzące się z lekkością i czystością – takie jak błękity, zielenie i biele, oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak wiklina i juta. Styl marynistyczny to także, meble wykonane z lekkich, naturalnych materiałów, takich jak bambus. Często, ale nie zawsze, włączane są także akcenty inspirowane morzem, takie jak rozgwiazdy, muszle, czy statki.

 

Porady ogólne

 

Urządzanie waszego pierwszego wspólnego domu lub mieszkania to ważny moment dla nowej pary. Poniżej podajemy kilka uwag ogólnych, które powinny pomóc niedoświadczonym dekoratorem uniknąć najpowszechniejszych błędów.

 

  • Ustalcie schemat kolorów: wybór schematu kolorów dla waszego domu pomoże połączyć wszystko razem i stworzyć spójny wygląd. Możecie wybrać kolory, które wzajemnie się uzupełniają, a także odzwierciedlają wasz osobisty styl.

 

  • Niech przestrzeń odzwierciedla was: by dać wyraz temu, że przestrzeń ma należeć do was obojga, nie bójcie się umieszczać w niej swoich precjozów, takich jak rodzinnych pamiątek, zdjęć i ozdób o wartości sentymentalnej.

 

  • Pomyślcie o oświetleniu: Dobre oświetlenie może całkowicie zmienić atmosferę w pomieszczeniu. Połączenie oświetlenia górnego, lamp stołowych i lamp podłogowych może pomóc stworzyć ciepłą i zachęcającą atmosferę.

 

  • Wykorzystajcie naturalne elementy: Dodanie roślin, kwiatów lub włókien naturalnych, takich jak juta lub bambus, może wprowadzić więcej życia do waszego domu i pomóc stworzyć uspokajające otoczenie.

 

  • Korzystajcie z tekstur: Wzięcie pod uwagę tekstur podczas dekorowania, może pomóc w dodaniu głębi przestrzeni i uczynić ją atrakcyjniejszą również dla zmysłu dotyku. Można to osiągnąć za pomocą teksturowanych ścian, dywanów, poduszek lub koców.

 

  • Nie bójcie się eksperymentować: urządzanie domu to proces. Próbujcie nowych rzeczy i sprawdźcie, co najlepiej się sprawdza u was. Pamiętajcie o komunikacji i nie bójcie się popełniać błędów lub zmieniać rzeczy, które wam nie odpowiadają.