JAK ZORGANIZOWAĆ ŚLUB I WESELE WE WŁASNYM OGRODZIE?

by poniedziałek, 8 kwietnia, 2024NOWY TREND – MIKRO ŚLUB I WESELE

 

Prawdę mówiąc nie wyobrażamy sobie nic bardziej romantycznego i intymnego niż ślub i wesele na świeżym powietrzu w otoczeniu natury, zieleni i w gronie najbliższych. Imponujące realizacje plenerowe, które od kilku sezonów zachwycają polskie pary młode są jednym z wiodących trendów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Zmiana tradycji ślubno-weselnych wynika w dużej mierze z ograniczeń, które przez ponad 2 lata narzuciła na nas pandemia. Ograniczenie liczby gości, mniejsza mobilność i ograniczone budżety wymusiły poniekąd na przyszłych parach młodych zmianę planów i dostosowanie ich do nowej rzeczywistości. Organizacja ślubu i wesela w plenerze wiąże się z wieloma kwestiami, które nie są obecne podczas realizacji wesela w obiekcie.

Jeśli marzycie o weselu we własnym ogrodzie lub na działce rekreacyjnej, warto dokładnie zaplanować wszystkie elementy – od przygotowania terenu, przez wynajem namiotu, krzeseł, stołów, przygotowanie dekoracji, aż po zapewnienie gościom wygody i komfortu w strefach wypoczynkowych, zwanych także strefami chill outu.

 

 

 

 

Wiele par marzy o ślubie na świeżym powietrzu, ale należy uświadomić sobie, jakie wiążą się z tym przyjemności, ale i wyjątkowe wyzwania. Dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą, ślub i wesele w plenerze może być dużym wyzwaniem, bo nie zawsze nad wszystkim uda się zapanować, np. nad pogodą czy owadami. Jednak nie są to przeszkody, nie do pokonania i naprawdę warto rozważyć tę opcję organizacji wesela, bo będzie ono z pewnością niezapomnianą, kameralną fiestą w gronie najbliższych.

– Karolina Waltz – redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

Mikro śluby i wesela znakomicie wpisały się w obowiązujące eko trendy i slow life. Jak zatem zorganizować ślub na świeżym powietrzu? Czy są różnice w organizacji imprezy na dworze i w pomieszczeniach? Na co zwrócić uwagę i jak wyeliminować potencjalne trudności? Postaramy się wraz z zaproszonymi specjalistami odpowiedzieć na wasze pytania. Wbrew pozorom istnieje wiele możliwości i opcji, aby zorganizować ślub we własnym ogrodzie, nawet jeśli pogoda nie daje 100% pewności. Możliwości są praktycznie nieograniczone i jeśli tylko jesteście otwarci na nowoczesne i niestandardowe rozwiązania, to realizacja waszego ślubu pod chmurką będzie wielkim wyzwaniem, ale i przygodą! Zaczynamy!

 

Czy polska strefa klimatyczna pozwala na organizację ślubu i wesela w plenerze?

 

W Polsce organizacja ślubu w plenerze możliwa jest wyłącznie w okresie od połowy maja do połowy września, jeśli chcemy trafić w miarę stabilną pogodę, ale na to nie ma żadnej reguły, czego najlepszym dowodem jest tegoroczna wiosna, która jest dość chłodna i deszczowa. Ryzyko związane z pogodą można wyeliminować do pewnego stopnia zabezpieczając się wynajęciem namiotu bankietowego, przenośnego ogrzewania, czy kocyków, którymi goście będą mogli się okryć podczas chłodniejszych wieczorów. Deszcz i chłód są największymi wrogami plenerowych wesel, dlatego zawsze należy mieć awaryjny plan B, na wypadek takich zjawisk.

Organizacja wesela w ogrodzie przy upalnej aurze również niesie za sobą wiele wyzwań. Wśród najważniejszych jest temperatura oraz insekty. Warto zadbać wówczas o przygotowanie dla gości wachlarzy, butów na zmianę (bardzo popularne są tanie klapki typu japonki, które ustawia się w dekoracyjnych koszach i gości mogą zamienić szpilki lub pełne obuwie na wygodniejsze, nieformalne klapki), stanowisk z przenośnymi lodówkami wypełnionymi lodem i napojami oraz preparatów odstraszających komary.

 

 

 

Jak wybrać usługodawców i dostawców na ślub i wesele pod chmurką?

 

W większości przypadków znalezienie osób i firm, które pomogą wam w organizacji ślubu plenerowego nie będzie problemem. Z pewnością warto zapytać potencjalnych usługodawców czy mają doświadczenie w organizacji i pracy na ślubie i weselu w plenerze. Doświadczeni fotografowie i filmowcy, którzy realizowali reportaże na dworze wiedzą jak się przygotować i jaki sprzęt może okazać się niezbędny podczas dnia ślubu, np. dodatkowe oświetlenie, które może być niezbędne podczas wesela. To samo dotyczy np. DJ, który ma doświadczenie w kwestii nagłośnienia imprezy oraz zabezpieczenia sprzętu przed wilgocią czy deszczem.

 

 

 

 

Rozważcie wynajem wedding plannera, który ma doświadczenie w organizacji ślubów w plenerze od A do Z. Ma on największą i najlepszą wiedzę, jak zorganizować taki ślub i uniknąć potencjalnych wpadek. Wedding plannerzy dysponują także bazą sprawdzonych firm wynajmujących namioty, meble eventowe, zastawę, oświetlenie. To cenna wiedza, za którą warto zapłacić.

– Karolina Waltz – redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

Sprawdzone i godne zaufania firmy same będą chciały uzyskać od was jak najwięcej informacji, aby przygotować dla was najlepszą i optymalną ofertę, a następnie wywiązać się ze swoich obowiązków.

 

Namioty, stoły, krzesła, oświetlenie – jak to ogarnąć?

 

Namioty bankietowe i meble do wynajęcia cieszą się obecnie dużym popytem, nie wspominając o tym, że będą najdroższą pozycją w arkuszu kalkulacyjnym budżetu (obok kateringu), więc dokładne zaplanowanie wydatków i rozważnie różnych opcji ma kluczowe znaczenie dla całej organizacji.

 

 

 

 

Na rynku jest coraz więcej firm, które zajmują się wynajmem i obsługą namiotów bankietowych. Różnią się one wielkością, materiałem z którego są wykonane (plandeki z tworzywa sztucznego, ściany i sufity z przezroczystego akrylu). Wiele firm dysponuje przenośnymi parkietami, które są niezbędne, jeśli planujecie tańce. Wybór krzeseł jest ogromny i z tym nie będziecie mieć żadnego problemu, ponieważ na rynku dostępne są krzesła w różnych kolorach, z różnych materiałów (aluminium, plastik, drewno) oraz stylach (eleganckie, rustykalne, nowoczesne). Do waszej dyspozycji są także stoły o różnych kształtach (okrągłe, podłużne, kwadratowe) oraz wielkościach. Dzięki tym możliwościom, organizacja ślubu i wesela w plenerze jest łatwiejsza niż choćby jeszcze 10 lat temu.

Przed zamówieniem namiotu oraz wyposażenia, koniecznie sfotografujecie teren, na którym ma zostać postawiona konstrukcja oraz dokładnie ją wymierzcie, aby nie okazało się, że zamówiony namiot jest za duży i nie mieści się na wyznaczonej powierzchni. Warto także przyjrzeć się dokładnie podłożu, na którym stanie namiot. Czy jest to równy trawnik (musicie się wówczas liczyć z możliwością jego uszkodzenia, np. poprzez ciężar konstrukcji), a może pofałdowana, nierówna ziemia, która wymagać będzie pracy i wypoziomowania terenu? To dodatkowa praca i koszty, której najczęściej nie bierze się pod uwagę tworząc kosztorys wesela.

 

Strefa wypoczynkowa w pawilonie ogrodowym

 

Strefy wypoczynkowe są obowiązkowym elementem aranżacji przestrzeni zarówno podczas wesel w obiektach, jak i plenerze. Są to miejsca na zewnątrz obiektu, zaaranżowane w ogrodzie, gdzie pod nowoczesnymi, przeciwdeszczowymi pawilonami ogrodowymi ustawia się wygodne kanapy, fotele i niskie stoliki, aby goście mogli odetchnąć od tańców, czy wielogodzinnego siedzenia przy stole. Stylowy pawilon ogrodowy sprawdzi się świetnie podczas przyjęcia weselnego w każdym stylu i ogrodzie, a ogromny ich wybór znajdziecie na https://ogrodosfera.pl/pawilony-ogrodowe

 

 

Pawilony ogrodowe z zadaszeniem ze sklepu www.ogrodosfera.pl

 

 

Pawilon ogrodowy to niezbędny element wyposażenia ogrodu, który zapewnia przyjemny i komfortowy relaks gościom podczas przyjęcia weselnego. Stylowa konstrukcja z zadaszeniem i dekoracyjnymi zasłonami oraz skutecznie chroniącymi przed owadami moskitierami jest nie tylko pomocnym, ale i dekoracyjnym wyposażeniem każdego garden party. Warto zainwestować w zakup eleganckiego pawilonu ogrodowego, ponieważ będzie on przydatny nie tylko podczas wesela w ogrodzie, ale także po nim, jako miejsce relaksu, wypoczynku, czy wspólnego spożywania posiłków na świeżym powietrzu dla całej rodziny.

Pawilon ogrodowy można dowolnie dopasować do powierzchni ogrodu lub tarasu, ponieważ ich konstrukcja umożliwia umieszczenie zarówno na powierzchni ziemi, jak i na twardych płaszczyznach, np. wyłożonych gresem tarasach. W zależności od wielkości miejsca oraz planowanego przyjęcia do wyboru są pawilony o przykładowych wymiarach: 3 m x 3 m (9 m2), 3 m x 4 m (12 m2), 4 m x 4 m (16 m2), 3 m x 6 m (18 m2). Te powierzchnie pozwalają na zaaranżowanie komfortowych stref relaksu z wygodnymi meblami wypoczynkowymi wewnątrz. W największym pawilonie, można z powodzeniem rozstawić stół z krzesłami, jeśli planujecie niewielkie przyjęcie weselne.

 

Pawilon ogrodowy Walencja o powierzchni 18 m2 sprawdzi się doskonale jako strefa relaksu lub zadaszenie stołu weselnego

 fot. ogrodosfera.pl

 

 

Pawilon ogrodowy Walencja o wymiarach 4 m x 4 m (16 m2) z moskitierą sprawdzi się jako zadaszenie dla strefy wypoczynkowej

 fot. ogrodosfera.pl

 

 

Pawilon ogrodowy Walencja o wymiarach 3 m x 3 m (9 m2) z przytulnie zaaranżowaną strefą, w której znalazły się meble, poduszki, koc, a także kwiaty

 fot. ogrodosfera.pl

 

 

Dostępne różne kolory pokrycia, m.in. szare, kremowe, brązowe czy antracytowe będą pasować do każdego koloru budynku oraz zieleni ogrodowej. Ważnym elementem pawilonu jest przeciwdeszczowy dach oraz zasłony wykonane z nylonu, które skutecznie chronią przed komarami czy muchami.

 

 

Brązowy pawilon ogrodowy Ibiza 3 m x 4 m (12 m2) świetnie sprawdzi się w naturalistycznych ogrodach z kolorowymi kwiatami

 fot. ogrodosfera.pl

 

Stylowy kremowy pawilon ogrodowy Walencja (12 m2) to uniwersalna propozycja na wesela zarówno w stylu glamour, jak i boho

 fot. ogrodosfera.pl

 

Ponadczasowy szary pawilon ogrodowy Walencja z zasłonami do minimalistycznych i eleganckich ogrodów

 fot. ogrodosfera.pl

 

 

Aranżując wnętrze pawilonu zadbajcie nie tylko o wygodne meble (świetnie sprawdzą się meble z bambusa, rattanu, wikliny lub technorattanu), ale także elementy dekoracyjne, czyli ozdobne poduszki, lampiony ze świecami, czy cienkie polarowe koce, jeśli wieczór i noc będą chłodniejsze. Miłym akcentem będą także świeże kwiaty w niskich naczyniach ustawione na stoliku, na który goście mogą odstawić szklanki z napojami.

 

 

Jak wybrać najlepszą firmę kateringową?

 

Bardzo istotny jest wybór firmy kateringowej, która dostarczy posiłki i napoje na wasz ślub oraz zapewni personel obsługujący gości. Tu doświadczenie w obsłudze imprez w plenerze ma kluczowe znaczenie i warto wybrać firmę, która legitymuje się takimi realizacjami. Pamiętajcie, że katering, to nie tylko roznoszenie posiłków, ale często także ich wykończenie oraz podgrzanie. Firmy kateringowe mają swoje piece, w których podgrzewają posiłki, ale aby one działały, potrzebna jest duża moc sieci energetycznej, tzw. siła. Warto to dokładnie przemyśleć i omówić ze szczegółami z obsługą kateringu.

Pamiętajcie, że katering to nie tylko jedzenie, ale także serwis, czyli kelnerzy. Jeśli planujecie przyjęcie w eleganckim stylu, koniecznie zadbajcie o to, aby firma kateringowa przygotowała dla swoich pracowników odpowiednie ubranie, np. czarne spodnie, długie czarne fartuchy i białe koszule. Na mniej formalne przyjęcie w stylu garden party, ekipa serwująca może być ubrana w płócienne spodnie i koszule. Ważne, aby były to stroje jednakowe i spójne z wizją przyjęcia weselnego.

 

 

 

 

Znalezienie zespołu kateringowego, który ma doświadczenie w pracy na weselach w plenerze jest jedną z kluczowych kwestii podczas organizacji. Nie krępujcie się i zadawajcie pytania. Dowiedzcie się ile wesel w plenerze obsłużyli, czy mają własny namiot kateringowy, pod którym rozstawiają stoły. Czy mają swoją ekipę kelnerów? Jak obsługa jest ubrana podczas realizacji. To są wszystko bardzo istotne kwestie.

– Karolina Waltz – redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

Jakie jedzenie podawać na weselu w plenerze?

 

Jedną z najlepszych rzeczy w organizacji wesela w plenerze jest wybór menu! Wybór dań na wesele w plenerze jest nieco inny, niż podczas przyjęcia w zamkniętym lokalu. Możecie naprawdę zaszaleć i poza klasycznym grillem, pomyśleć o takich atrakcjach, jak np. pizza z mobilnego pieca opalanego drewnem, gdzie profesjonalny pizzaiolo na oczach gości robi pizze! Albo wynająć food trucki z hamburgerami, albo przenośny bar z lodami tajskimi, albo popcorn bar, albo pieczone mięso na rożnie ogrodowym. Możliwości są ogromne, a na rynku jest coraz więcej firm oferujących takie atrakcje. Gwarantujemy wam, że będzie to ogromna atrakcja, zarówno dla młodszych, jak i starszych gości! 

 

 

 

 

Koniecznie uwzględnijcie preferencje żywieniowe swoich gości. Dziś, kiedy coraz więcej osób nie je mięsa, obowiązkowe jest zaplanowanie i przygotowań dań dla wegetarian, czy wegan. Obecnie wybór i ilość propozycji przepisów jest tak ogromna, że z pewnością uda wam się pogodzić kubki smakowe wszystkich zaproszonych gości.

Niezwykle ważne jest zapewnienie zimnych napojów gościom, bo przebywanie na świeżym powietrzu, szczególnie w ciepłe wieczory i noce wzmaga pragnienie, dlatego dostęp do chłodzonych napojów gazowanych, soków oraz wody musi być na bieżąco uzupełniany. Także ilość potrzebnych naczyń, czyli szklanek i kieliszków powinna być większa, bo goście często zapominają, gdzie zostawili swoje drinki czy napoje.

Pamiętajcie, aby ustalić z zespołem kateringowym gdzie będą przygotowywać posiłki, gdzie będą wynoszone brudne naczynia, jaką liczbą załogi dysponują.

Jak udekorować ogród na ślub i wesele?

 

Przede wszystkim wykorzystaj w pierwszej kolejności naturalne i zastane elementy. Dokładnie narysuj plan powierzchni, na której planujecie wesele. Dorysuj istotne elementy, jak budynki, ale także duże drzewa (można je wykorzystać do zawieszenia hamaków, czy lampionów), krzewy (można wśród nich zawiesić girlandy żarówek), ścieżki (można wzdłuż ustawić latarenki albo słoiki ze świecami), rabaty kwiatowe, altany, huśtawki, sadzawki. To wszystko jest istotne dla zaplanowania aranżacji dekoracyjnej przestrzeni.

 

 

 

 

Zastanów się jakie kolory dominują w przestrzeni? Na pewno jednym z dominujących odcieni będzie zieleń. Pomyśl, na jakich kolorach aranżacji ci zależy i postaraj się samodzielnie lub z pomocą florysty dopasować je do istniejącej przestrzeni. W zależności od wybranego stylu, dekoracje będą mniej lub bardziej formalne. Wszystko zależy od twoich preferencji, ale najczęściej wesela w plenerze charakteryzują się mniej formalnym charakterem. Chociaż klasyczne czy eleganckie stylizacje są jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

 

Określcie stopień formalności waszego ślubu i wesela i dopasujcie wymarzoną stylistykę do możliwości aranżacji przestrzeni i budżetu. Pamiętajcie, że wbrew pozorom mniej formalna stylizacja wcale nie oznacza, że będzie tańsza. Warto sprawdzić wszystkie opcje i poprosić wypożyczalnie oraz dekoratorów o wyceny różnych aranżacji.

– Karolina Waltz – redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

 

 

W przypadku bardziej formalnych stylistyk, jak classic, glamour, elegance, luxury przestrzeń aranżowana jest najczęściej w namiocie bankietowym, w którym można zawiesić eleganckie żyrandole, rozstawić stylowe krzesła chiavari czy okrągłe stoły. Najbardziej luksusowe namioty mają wysokie szczyty, które są ozdobione drapowanymi tkaninami dając wrażenie przepychu i luksusu. Jest to zdecydowanie opcja dla osób, które pragną, aby goście zaniemówili z zachwytu! Dodatkowo drewniana podłoga potęguje wrażenie elegancji. Cekinowe, welurowe lub szantungowe obrusy dodadzą formalnego sznytu stylizacji przestrzeni.

 

 

 

 

Mniej formalne stylizacje, czyli boho, garden party, whimsical pozwalają na mnóstwo szaleństwa i kreatywnych rozwiązań! Dywany, rattanowe meble, sznury żarówek, marokańskie poduszki i wiele innych elementów dekoracyjnych genialnie sprawdzi się na luźnych weselach w plenerze. Ogromne łapacze snów zawieszone na gałęziach drzew, świece w słoikach typu weck, czy proste kompozycje z ogrodowych kwiatów z powodzeniem możecie wykonać samodzielnie!

Szczególną uwagę należy zwrócić na oświetlenie. Pamiętajcie, aby zapewnić wiele punktowych źródeł światła, które po zmroku stworzą niepowtarzalny klimat! Niech to będą sznury zarówek LED, świece w lampionach i latarenkach oraz delikatne maleńkie lampki typu choinkowego, ale zasilane na baterie, którymi możecie ozdobić kompozycje kwiatowe. Światła nie powinno zabraknąć, ale zawsze z pełną dbałością o bezpieczeństwo! Koniecznie zadbajcie, aby w widocznym miejscu była gaśnica, która w razie wypadku z ogniem mogłaby być niezbędna!

 

Czy powinno się mieć plan awaryjny na wypadek niepogody?

 

Niesprzyjająca pogoda jest zawsze głównym zmartwieniem par planujących imprezy plenerowe. Jeśli planujecie wynajęcie namiotu bankietowego ze ścianami bocznymi, to w zasadzie problem ewentualnej niepogody jest już rozwiązany. W naszej ocenie jest to jedyne rozsądne rozwiązanie w naszej strefie klimatycznej, które daje 100% pewność ochrony na wypadek deszczu lub wiatru.

 

 

 

 

Ale niepogodą może być również ogromny upał i suche tropikalne powietrze i na taką okoliczność również powinniście być przygotowani. Zaplanujcie duże parasole ogrodowe i/lub przenośne altany, które pozwolą schronić się gościom przed palącym słońcem. Możecie także wypożyczyć chińskie papierowe parasole, które będą chronić panie przed słońcem. Musicie pamiętać, że na weselu goście są często bardziej formalnie ubrani (dotyczy to zwłaszcza panów w długich spodniach i koszulach z długimi rękawami) i należy zadbać o ich komfort. Dlatego świetnym pomysłem jest open bar, który będzie serwować zimne napoje, wodę, napoje gazowane i soki z dużą ilością lodu.

 

Jak chronić gości przed owadami?

 

Świetnym i naturalnym sposobem na odstraszenie uciążliwych owadów jest rozstawienie cytrynowych i lawendowych świec na terenie przestrzeni weselnej. Owady nie lubią intensywnych zapachów cytrusów oraz lawendy i powinno je to skutecznie odstraszyć. Koszyczki ratunkowe ze sprejami przeciwko komarom oraz żelami łagodzącymi ukąszenia są niezbędnym elementem wyposażenia na weselu plenerowym.

 

 

 

 

Czy można upiększyć przenośne toalety?

 

Czy uwierzycie, że pytanie o toalety na weselu plenerowym są jednymi z najczęściej zadawanych? Warto ozdobić przenośne toalety kwiatami, zapachowymi świecami, pachnącymi mydłami oraz eleganckimi ręcznikami. Ważne, aby wynajmując toalety mieć pewność, że podczas wesela będzie cały czas pracownik do ich obsługi i dbałości o czystość.

 

 

 

 

Jak przygotować gości do plenerowego wesela?

 

Najlepiej byłoby, gdybyście wspomnieli o swoim plenerze w zaproszeniu i/lub stronie ślubnej. Ta informacja pomoże gościom odpowiednio się przygotować choćby w zakresie wyboru odpowiedniej garderoby i butów. Zasugerujcie gościom wybór przewiewnych ubrań i butów oraz dodatki, np. okulary przeciwsłoneczne czy kapelusze.

 

 

 

 

Zadbajcie także ze swojej strony o specjalne plastikowe korki na obcasy, jeśli wśród zaproszonych pań będą takie, które wybiorą szpilki. Nie powinno także zabraknąć kocyków, którymi po zmroku panie ubrane w cienkie sukienki będą mogły się okryć.

 

stylizacja i organizacja sesji: KAROLINA WALTZ dla Bridelle Style
zdjęcia: MAGDALENA PIECHOTA PHOTOGRAPHY dla Bridelle Style