PORADNIK BRIDELLE // Aranżacje stołów DALIE

by czwartek, 18 lipca, 2024 

 

ARANŻACJE STOŁÓW WESELNYCH

 

 

Aranżacje florystyczne i dekoratorskie są jednym z najważniejszych punktów podczas przygotowań i organizacji ślubu. Wybór kwiatów, roślin, dodatków, świec, tkanin, kolorów jest fascynujący, ale nierzadko przysparza sporo problemów. Z ogromnej mnogości dostępnych roślin i dekoracji trzeba w końcu dokonać ostatecznego wyboru, który będzie spełniać wasze marzenia, pasować do miejsca przyjęcia, być dostępny i najlepiej w rozsądnej cenie. Sporo wytycznych, dlatego poświęćcie czas, aby spokojnie przeanalizować możliwości, zarówno swoje finansowe, jak i możliwości, jakie daje obiekt, pora roku.

 

 

Aranżacje stołów weselnych z daliami

 

 

Jeśli zdecydowaliście się na współpracę z florystą, słuchajcie jego porad i uwag. Są oni niezastąpioną kopalnią wiedzy i chętnie dostosowują ślubne budżety do marzeń narzeczonych. Wiele przyszłych panien młodych marzy o peoniach na swoim ślubie. Te piękne kwiaty są poza tradycyjnym sezonem (w Polsce od maja/czerwca do sierpnia) także dostępne w sprzedaży, ale są znacznie droższe. Dlatego floryści mogą zaproponować zamienniki, np. jaskry, które nie zrujnują waszego budżetu.

Przygotowałyśmy dla was w tym tygodniu trzecią część cyklu, w którym pokażemy 70 inspirujących aranżacji stołów weselnych, które podzieliłyśmy na pięć kategorii: PEONIE, ZWISY, MINIATURKI, DALIE i OBRUSY.

W trzeciej części cyklu wybrałyśmy ukochane kwiaty wszystkich panien młodych na całym świecie (peonie), awangardowe dekoracje nad stołami (zwisy), budżetowe rozwiązanie dekoracyjne (miniaturki), królowe jesiennej florystyki (dalie) oraz niezbędny element materiałowy na każdym stole (obrusy).

W pierwszej części cyklu ARANŻACJE STOŁÓW BRIDELLE  znajdziecie 70 inspiracji, w których wykorzystano: STORCZYKI, BUTELKI, HORTENSJE, OWOCE i DRZEWA. W drugiej części, czeka na was 70 inspiracji z: GREENERY, BIEŻNIKI, PAMPASY, ŚWIECE i INSTALACJE.

 

DALIE, CZYLI TAJEMNICZE PIĘKNOŚCI

 

Dalie obok peonii i róż należą do najczęściej i najchętniej wybieranych kwiatów w ślubnych aranżacjach. Szczególnie późnym latem i jesienią stają się one pierwszoplanowymi kwiatami. Są niezwykle piękne, majestatyczne, a jednocześnie nadal tajemnicze i nie do końca odkryte, jak peonie czy róże. Dalie dostępne są w niezliczonej liczbie odmian, wielkości i kolorów. Są niezwykle wytrzymałe i sprawdzają się w każdym typie aranżacji. Jest kilka gatunków, które od lat robią furorę w ślubnej branży, a niekwestionowaną królową jest z pewnością odmiana cafe au lait. Znana ze swoich pięknych odcieni brudnego różu i beżu oraz wielkości. Z uwagi na ogromną główkę, nazywana jest także dalią talerzową.

Dalie pięknie prezentują się w połączeniu z innymi gatunkami kwiatów. Z uwagi na swoje duże kwiaty są często wykorzystywane jako punkt centralny aranżacji stołowych. Ale można także śmiało użyć ich jako pojedynczych kwiatów w pojedynczych wazonach. Dzięki swojej wielkości wypełniają dużą przestrzeń na stołach. Dalie sprawdzą się w każdej stylistyce. W połączeniu z trawami pampasowymi będą piękną dekoracją stołów w stylu boho. Klasyczny miks dalie, róże i hortensje, to z kolei propozycja na romantyczne kompozycje. A z ostróżkami i mieczykami będą kwintesencją jesiennych stołów weselnych.

 

 

Aranżacje stołów weselnych z daliami

 

 

Do dalii świetnie pasują jesienne owoce. Jeśli marzysz o weselu w stylu toskańskiej jesieni, połącz te piękne kwiaty z dojrzałymi fioletowymi winogronami, figami oraz owocami granatu. Dla miłośników rustykalnych aranżacji polecamy połączenie dalii i dyń. To duet doskonały, który pięknie prezentować się będzie w towarzystwie dużej ilości świec oraz żółtych i czerwonych liści drzew owocowych.

 

INSPIRACJE BRIDELLE

 

Więcej inspiracji na ślub i wesele znajdziesz w książkach Bridelle! Nasze bestsellerowe publikacje znajdziesz w księgarniach stacjonarnych i online.

Szukaj tytułów: BRIDELLE STYLE. INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA ŚLUB (pierwsza książka Bridelle o 18 ponadczasowych ślubnych stylistykach. 18 sesji zdjęciowych, ponad 300 stron inspiracji), WASZ PIĘKNY ŚLUB (druga książka Bridelle o organizacji ślubów i wesel na podstawie prawdziwych 24 ślubów naszych Czytelniczek), MÓJ ŚLUB, MÓJ STYL (trzecia książka Bridelle o poszukiwaniu własnego stylu, ślubnych stylizacjach i aranżacjach. Omówienie 42 ślubnych stylów, ponad 300 stron, 6 zjawiskowych realizacji ślubnych sesji stylizowanych i porady wybitnej fotografki ślubnej).

 

 

Ślubna inspiracja z daliami z książki „Mój ślub, mój styl”

stylizacja: Karolina Waltz / redaktor naczelna Bridelle

fotografia: Magdalena Piechota Photography

 

 

Zebrałyśmy dla was 14 wyjątkowych inspiracji na dekoracje i aranże z użyciem dalii.

Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich swoją inspirację.

 

 


 

 

01. Dalie w angielskim stylu

 

Dalie są niezwykle wdzięcznymi kwiatami, które idealnie sprawdzą się w romantycznych kompozycjach w angielskim stylu. Ich pełne, duże kwiaty w brudnych odcieniach różu, fioletu i kremu są wręcz stworzone do luźnych kompozycji w stylu fine art. Dalie pięknie komponują się z innymi kwiatami ogrodowymi, np. różami, peoniami czy hortensjami, ale można je także zestawić z egzotyczną proteą, jak na przykładowej kompozycji poniżej. Warto wybrać kilka odmian dalii, ale w jednej tonacji kolorystycznej, aby stworzyć dynamiczną, chociaż romantyczną aranżację. Wśród dalii, króluje szczególnie jedna odmiana o nazwie Cafe au Lait, która ma nie tylko przepiękny i niespotykany kolor kawy z mlekiem, ale także ogromny kwiatostan, który może stanowić punkt centralny kompozycji.

 

 

 

 

02. Pudrowa piękność

 

Pudrowo-różowe dalie są zdecydowanie jednymi z najpiękniejszych! Delikatny odcień różu, który przechodzi przez kolejne jaśniejsze i ciemniejsze tony idealnie pasuje do kompozycji w każdej stylistyce. Od romantycznych, aż po luksusowe glamour. Dalie świetnie prezentują się samodzielnie, szczególnie te o dużych kwiatach. Wystarczą piękne naczynia, np. ze szkła merkurowego albo barwionego w masie na kolor różowy, aby stworzyć bardzo elegancką, a zarazem lekką aranżację na stołach. Jeśli chcecie wykorzystać pojedyncze dalie w niskich naczyniach, szukajcie na giełdach i targach kwiatów o krótszych łodygach, które są najczęściej dużo tańsze niż kwiaty z łodygami o regularnej długości.

 

 

 

 

03. Kwiatowe drzewo

 

Kwiatowe drzewa są domeną stylu glamour i luxury. Są bardzo widowiskowe i do ich wykonania potrzeba sporej ilości kwiatów oraz wypełniaczy, np. gałęzi, liści, pędów, traw. Dlatego do stworzenia takich instalacji najczęściej wykorzystywane jako baza są kwiaty o dużych główkach, aby stosunkowo mniejszą ilością kwiatów zapełnić większą powierzchnię kompozycji. Dalie doskonale nadają się do tego! Dodajcie do tego peonie, róże, hortensje, a powstanie niesamowita aranżacja! Dalie dostępne są w wielu odmianach i kolorach. Do wykonania drzewa najlepiej użyć kwiatów o jak największych główkach w różnych odcieniach i tonacjach jednej palety kolorów, aby stworzyć spójną kompozycję.

 

 

 

 

04. Z francuskim akcentem

 

Dalie są niezwykle wszechstronne i doskonale uzupełnią kompozycje we francuskim stylu. Lekkie, nieco nonszalanckie, luźne są najpiękniejszą ozdobą weselnych stołów w okresie wakacji i wczesnej jesieni. Francuskie kompozycje obowiązkowo powinny być ułożone w naczyniach przypominających kształtem amfory. Ten typ naczyń na podwyższającej nóżce nadaje kompozycjom lekkości. Dalie z uwagi na swoją wielkość powinny stanowić punkt centralny kompozycji i być uzupełnione mniejszymi kwiatami oraz roślinami. Do kompozycji z daliami i innymi kwiatami o okrągłych główkach warto dodać elementy o smukłej i pionowej budowie, np. trawy lub gałęzie.

 

 

 

 

05. Bujny ogród

 

Trudno wyobrazić sobie ogród bez dalii! Ten kwiat przepięknie komponuje się z innymi sezonowymi i lokalnymi kwiatami i jeśli tylko marzysz o aranżacjach rustykalnych lub garden party, dalie obowiązkowo muszą znaleźć się w pełnych kolorów, kształtów, faktur i zapachów kompozycjach! Ogrodowe kompozycje nie są dla minimalistek! Tu się musi dużo dziać, a ogromne dalie wysuwają się zdecydowanie na pierwszy plan! W ogrodowych kompozycjach warto postawić na kolory! Jeśli chcecie, aby dalie były najbardziej wyeksponowanymi kwiatami, to w zależności od wybranych kolorów, inne kwiaty niech będą w kontrastujących (jasnych lub ciemnych) kolorach.

 

 

 

 

06. Brudne pastele to najlepsza opcja

 

Nasze ulubione dalie, to te w brudnych odcieniach różu. Są szalenie romantyczne! Nie są jednorodne w kolorze, ale zachwycają przejściami tonalnymi od środka, aż po brzegi płatków. Dzięki takiej kolorystyce, kwiaty sprawiają wrażenie żywych. Dalie w brudnym odcieniu różu najlepiej połączyć z innymi kwiatami w podobnych odcieniach, np. różami lub hortensjami. Świetną opcją będzie dodanie kilku akcentów w mocniejszym kolorze, np. czekoladowych lub bordowych dalii, kosmosów lub skabiozy. Ciekawym dodatkiem do kompozycji mogą być… pędy pomidorków koktajlowych (w kompozycji poniżej), czy pędy malin lub jeżyn.

 

 

 

 

07. Rustykalna świeżość

 

Rustykalne kompozycje na wakacyjnych lub jesiennych stołach to przede wszystkim feeria kolorów! Ma być wesoło, kolorowo i energetycznie! Dalie świetnie sprawdzą się w tym zestawie! Rozłożyste, bardzo widowiskowe pięknie prezentują się obok innych ogrodowych piękności, m.in. peonii czy róż. Styl rustykalny daje ogromne możliwości tworzenia niebanalnych aranżacji, a ich głównym założeniem jest wykorzystanie sezonowych i lokalnych kwiatów, roślin, ale także owoców, kłosów zbóż czy warzyw. Duże dalie wypełniają przestrzeń kompozycji lepiej niż mniejsze kwiaty, dlatego wystarczy ich zaledwie kilka, aby nadały ton całej aranżacji.

 

 

 

 

08. Na pierwszym planie

 

Wielkość pewnych odmian dalii sprawia, że mogą być one największymi kwiatami w wielogatunkowych kompozycjach. Pięknie wypełnia przestrzeń stanowiąc tło dla innych kwiatów. Pierzaste płatki dalii warto skontrastować z kwiatami o łagodniejszym pokroju, ale także z roślinami jak dzika marchew o baldachimowym kwiatostanie. Niezbędne będą także ozdobne liście, które podkreślają okrągły kształt dalii. W tej roli świetnie sprawdzą się eukaliptusy o okrągłych liściach. Budując kompozycje z daliami w roli głównej, dodajcie kwiaty z tej samej gamy kolorystycznej. Brudny róż w swoim przedłużeniu to odcienie fioletu i taka mieszkanka kolorystyczna daje genialne rezultaty.

 

 

 

 

09. Różowe ombre i… chmiel!

 

Kochamy ombre! To niezwykle efektowna technika układania kwiatów polegająca na stopniowaniu elementów kompozycji w ramach tej samej palety kolorów. Róż należy do najchętniej wybieranych kolorów do tego typu aranżacji, ponieważ kwiatów w odcieniach różu od bladego, aż po mocny amarant nie brakuje! Dalie genialnie sprawdzą się w kompozycji ombre i warto po nie sięgnąć w sezonie, kiedy towarzyszą im inne kwiaty! Cudowne odcienie różu dalii, jaskrów, róż prezentują się szalenie stylowo i elegancko! Dodajcie do kompozycji zaskakujący element! Niech to będą… szyszki chmielu! Piękna zieleń szyszek chmielu świetnie komponowała się z różem kwiatów. Całość jest niesamowicie energetyczna, a jednocześnie romantyczna.

 

 

 

 

10. Flower Power

 

Często pytacie nas, czy kompozycja zbudowana z jasnych kwiatów nie będzie nudna. Ależ skąd! Połączenie białych, kremowych i bladoróżowych kwiatów jest świetną opcją na romantyczne stoły weselne. Kompozycje w stylu fine art z luźno ułożonymi kwiatami oraz dużą ilością zieleniny są kwintesencją wakacyjnych wesel. W takich aranżacjach dalie sprawdzają się idealnie! Różowe kwiaty pięknie wyróżniły się na tle zieleni oraz bieli i kremu pozostałych kwiatów. Jeden akcent kolorystyczny w postaci różowych dalii nadał kompozycji nieco nonszalancki charakter. Do kompozycji z ogrodowymi daliami warto dodać ogrodową i łąkową zieleninę. W poniższej kompozycji użyto m.in. liści funkii czy baldachimy… kopru! Zaskakująca, pachnąca propozycja!

 

 

 

 

11. Eterycznie i romantycznie

 

Jeśli marzysz o malarskich kompozycjach kwiatowych na weselne stoły, na pewno znasz styl fine art. Ten styl to luźne, inspirowane malarstwem kompozycje, które cechuje nieregularna forma, duże przestrzenie pomiędzy kwiatami oraz zaskakujące elementy dekoracyjne. Dalie świetnie sprawdzą się w kompozycjach fine art. Są eteryczne i romantyczne, a w połączeniu z różami, tawułkami czy dziką marchwią tworzą zachwycającą całość. Ustalcie ze swoimi florystami na jakim efekcie najbardziej wam zależy. Czy chcecie, aby konkretny kwiat grał pierwsze skrzypce w kompozycji? Wówczas dalie będą idealnym wyborem z uwagi na ich wielkość, kształt oraz strukturę płatków.

 

 

 

 

12. Z ciekawymi dodatkami

 

Dalie, jako kwiaty ogrodowe świetnie wyglądają w towarzystwie z innymi ogrodowymi kwiatami, roślinami, a nawet owocami i warzywami. Warto wykorzystać tę zależność i dodać do kompozycji z daliami takie elementy. Dalie będą pięknie prezentować się na tle zieleni ziół. Szałwia, bazylia, rozmaryn to tylko niektóre z roślin użytkowych, które dodadzą kompozycjom niebanalny charakter i dodatkowo wzbogacą całość zapachem, który będzie roztaczać się na stołach. Kremowe dalie szczególnie sprawdzą się na tle ziołowej zieleni liści. Spójrzcie sami poniżej!

 

 

 

 

13. Romantyczne pastele

 

Kremowe dalie, różowe i seledynowe róże, herbaciane goździki. Brzmi ciekawie? To zobaczcie poniżej, jak piękna jest to kompozycja kolorów! Ciepła, kobieca, miękka i ekstremalnie romantyczna! Kolory kwiatów zdają się przenikać i tworzą niesamowitą całość. Różnorodne faktury i pokroje kwiatów nadają ciekawy, trójwymiarowy charakter. Pierzaste duże kwiaty dalii wyróżniają się na tle kiściastych róży i pełnych falistych goździków. Dodatek matowej zieleni liści eukaliptusa dopełnił kompozycję. Dalie nie muszą być w wyrazistym kolorze, aby były wyeksponowane pomiędzy innymi kwiatami. Dzięki swojej wielkości, kształtowi, puszystości i kształtowi płatków stanowią zawsze najmocniejszy akcent w aranżacjach.

 

 

 

 

14. Angielska elegancja

 

Angielscy floryści są mistrzami luźnych, nonszalanckich kompozycji. Jeśli marzycie o takiej stylistyce na swoim weselu, koniecznie zdecydujcie się na kilka gatunków kwiatów, ale z dalią w roli głównej! Różowa i kremowobiała dalia stanowiły trzon ogrodowej, bardzo romantycznej kompozycji z białymi peoniami, fioletową lawendą i delikatnymi białymi groszkami pachnącymi. Wielogatunkowa kompozycja, ale utrzymana w ryzach określonej kolorystyki jest charakterystyczna dla angielskiego stylu. Dodatek liści oraz jagód owoców lub krzewów nadaje kompozycjom w stylu angielskim pożądany, dziki charakter. Warto sięgnąć po chmielowe szyszki, jagody dzikiego wina lub czarnego bzu, ale także pędy malin czy jeżyn.

 

 

 

zdjęcia: PINTEREST