7/9 Zapytaj Specjalistę – Wszystko, co chcecie wiedzieć o koronce!

by czwartek, luty 9, 2012

Na długo przed Kate Middleton, która stąpała po ślubnym kobiercu w sukni ozdobionej koronkami, były one jednym z fundamentów mody ślubnej. Nieco zapomniana koronka, dzięki księżnej Cambridge powróciła do łask. Jej suknia zainspirowana kreacją Grace Kelly, zaprojektowana przez Sarah Burton z domu mody Alexandra McQueena była połączeniem angielskich i francuskich koronek. Przez wielu uważana za zbyt staroświecką dla mnie będzie zawsze synonimem elegancki i wytworności. Tym bardziej, że koronka już nie musi kojarzyć się wyłącznie z vintage kreacjami. Równie dobrze sprawdzi się przy kreacjach romantycznych i odważnych, klasycznych i szalonych, skromnych i seksownych. Niezależnie od Twojego stylu, koronkowe detale możesz dobrać do swojej kreacji.

* * *

KORONKA ALENCON

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów koronek do sukien ślubnych jest Alençon. To francuska koronka gobelinowa pochodząca z francuskiego miasta Alençon. Posiada on kwiatowy lub liściasty wzór na czystym tle. Często jest ozdobiona cekinami lub perełkami.

* * *

KORONKA BATTENBERG

Ciężka, gruba koronka wykonana z bawełny. Powstała w XIX wieku w Anglii. Obecnie to jedna z najbardziej popularnych koronek, szczególnie chętnie wykorzystywana przy produkcji dodatków do sukien ślubnych, np.: parasolek.

* * *

KORONKA CHANTILLY

Kolejna francuska koronka, której nazwa pochodzi od miasta w którym zaczęła być produkowana. Delikatna o strukturze koronki klockowej. Najczęściej we wzory kwiatowe. Koronka cienka, lekka i miękka w dotyku.

* * *

KORONKA BELGIJSKA

Moja ulubiona z koronek. I ukochana koronka marki BHLDN. Koronka klockowa o kwiatowym wzornictwie, nieregularna. Idealna do sukni retro, gdzie fantastycznie odcina się od koloru spódnicy. Najlepiej, gdyby koronka jest nieco ciemniejsza od tła na którym jest wyeksponowana.

* * *

KORONKA OCZKO

Najczęściej bawełniana koronka, wyróżniająca się otworkami lub oczkami wyciętymi w tkaninie w której tworzony jest wzór. Najczęściej spotykany motyw kwiatowy. Wykończona na krawędziach bawełnianą nicią. Koronka mniej formalna, najczęściej spotykana w amerykańskim wzornictwie stylizowanym na lata 50.

* * *

KORONKA GIPIUROWA

Ciężki haft, łączony ze sobą za pomocą nici. Są to najczęściej wycięte w bawełnie motywy, obrębione na krawędziach i połączone, tworząc wzór zwany gipiurą (od francuskiego guiper). Najpopularniejszy motyw gipiur to kwiaty. Koronki nieregularne, bardzo efektowne, fantastycznie wyglądające na stylizowanych retro sukniach. Ukochane koronki Oscara de la Renty.

* * *

KORONKA LYON

Kolejna francuska koronka. Lekka, składająca się z wielu elementów z jedwabiu, szyfonu lub bawełny. Bardzo delikatna, stosowana na gładkie tło.

* * *

KORONKA D’ESPRIT zwana również KROPKĄ SZWAJCARSKĄ

Wykonana po raz pierwszy w Szwajcarii, składa się z regularnie rozmieszczonych kropek lub kwadratów na czystym, lekkim tle, zwykle szyfonie. Kropki mogą być również ręcznie tkane. Motyw często spotykany na welonach.

* * *

KORONKA SOUTACHE

Stosunkowo niedawno wprowadzona koronka, będąca wariacją na temat koronki Battenberg. Charakteryzuje się płaskim tkaniem na gładkiej powierzchni. Bardzo elegancka, po raz pierwszy pokazana w sukniach ślubnych przez dom mody ślubnej Pronovias.

* * *

KORONKA SCHIFLLI

Koronka maszynowa, która charakteryzuje się skomplikowanym, przeplatającym, dekoracyjnym wzorem haftowanym na angielskiej siatce lub tiulu. Koronka dająca lekki, przestrzenny wygląd.

* * *

KORONKA HISZPAŃSKA

Jedna z najpopularniejszych koronek, charakteryzująca się motywem kwiatowym. Bardzo cienka, miękka. Większość welonów dostępnych w Europie wykonana jest z koronki hiszpańskiej.

* * *

KORONKA WENECKA

Koronka gobelinowa, pochodząca z Włoch, po raz pierwszy użyta w XVI wieku. Używana głównie do ozdabiania mankietów i kołnierzy. Wzory najczęściej kwiatowe i ornamentowe. Grubo tkane, łączone bez tła. Stosowane głównie, jako element dekoracyjny w dodatkach z uwagi na dość ciężką strukturę.

kolaż: BRIDELLE

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *