4/6 Niewidoczny atrybut Panny Młodej – Podwiązka

by czwartek, czerwiec 13, 2013

Kasia / LOVEMYDRESS.PL – A przynajmniej – niewidoczny przez większość wesela. Podwiązka bowiem w czasie oczepin zostaje zdjęta z nogi panny młodej- w polskiej tradycji to zadanie dla jej męża, są jednak kraje, gdzie zajmuje się tym świadek, lub jeden z małych chłopców obecnych na weselu. Wodzireje znają kilka zabaw, w których podwiązka odgrywa główną rolę. Najpopularniejsze są chyba licytacje. W pierwszym wariancie w zabawie biorą udział tylko kawalerowie obecni na weselu. Który z nich wylicytuje najwyżej, dostaje podwiązkę i ponoć ma jako pierwszy spośród tych kawalerów ożenić się. W drugim wariancie licytują zarówno mężczyźni, jak i kobiety zaproszone na wesele. Gdy wyżej licytuje mężczyzna, panna młoda podnosi sukienkę o kilka centymetrów. Gdy licytuje kobieta- sukienka jest odrobinę opuszczana. Oczywiście  zwycięzca licytacji w nagrodę dostaje podwiązkę, a pieniądze z licytacji zasilają budżet państwa młodych. Taka licytacja może być alternatywną formą zbierania na wózek.

Kiedyś podwiązki pełniły  głównie funkcję użytkową, dlatego były jak najprostsze. Dziś, gdy mamy pasy do pończoch i pończochy samonośne, podwiązki służą głównie do ozdoby, dlatego jest w czym wybierać. Ja jestem, jak zwykle, zwolenniczką tych prostszych, delikatniejszych modeli. Podwiązki z falbaną, dużą kokardą (na której mogą być wyhaftowane imiona pary młodej), bogato zdobione – to nie mój klimat.

Podwiązka najczęściej jest biała lub błękitna- ponieważ panna wychodząca za mąż powinna mieć na sobie coś niebieskiego. Wystarczy jednak, gdy na białej podwiązce będzie delikatna kokardka w tym kolorze. Wydaje się to oczywiste, ale pamiętajcie, że podwiązka nie może Was uciskać. Jeśli wahacie się co do rozmiaru (i przede wszystkim macie wybór rozmiaru), weźcie szerszą podwiązkę. Jak mawia mój mąż łatwiej patyk pocienkować, niż go potem porubasić 😀 Czyli – za dużą podwiązkę zawsze będziecie mogły zwęzić :-)

* * *

Alisa Brides

* * *

BHLDN

* * *

BHLDN

* * *

Cutie Butts Boutique

* * *

Garter Queen

* * *

Glitzand Garters

* * *

Hannabella Designs

* * *

My Butterfly Boutique

* * *

The Little White Dress

* * *

woomipyo

tekst: Kasia / LOVEMYDRESS.PL
zdjęcia: materiały prasowe
Tagi: Kategoria: BRILLIANT BOOK

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *