3/6 Projekt Pan Młody część 3. Krój

by środa, 5 marca, 2014
W dzisiejszym odcinku cyklu PROJEKT PAN MŁODY omówimy kroje męskich strojów. Dzięki Wojtkowi Szarskiemu – współtwórcy marki MACARONI TOMATO WARSZAWA, dowiecie się wszystkiego o krojach stroju Pana Młodego. Marka MACARONI TOMATO WARSZAWA to synonim najlepszego wzornictwa, włoskich tkanin i perfekcyjnego krawiectwa.

Koniecznie przeczytajcie poprzednie posty o kolorze męskiego stroju do ślubu TU oraz o dopasowaniu stroju do stylu ślubu TU.

* * *

REKLAMA

Wojciech Szarski / MACARONI TOMATO WARSZAWA – W poprzedniej części Projektu Pan Młody opowiedzieliśmy sobie o kolorach – jakie nadają się na tak uroczystą okazję, jakie pasują do różnych typów urody. Dziś o krojach. Gdybyście wybrali się do pierwszego lepszego sklepu z ubraniami męskimi i poprosili o garnitur, dostaniecie zapewne marynarkę  jednorzędową na dwa guziki. Warto jednak wiedzieć, że możliwości wyboru jest więcej, a pod słowem garnitur może kryć się bardzo dużo ciekawych i różnych stylistycznie ubrań.  Wybór odpowiedniego modelu powinien być dyktowany okazją i oczywiście waszą sylwetką. Zaczynamy.

Dwurzędówka czy jednorzędówka?

zdjęcie nr 1

Większość spotykanych w sklepach garniturów to garnitury jednorzędowe. Dwurzędówki co prawda wracają do łask,  jednak musisz pamiętać, że do dwurzędowego garnituru trzeba mieć idealną sylwetkę i być dość wysokim. Najlepiej wyglądają w nich panowie o figurze V, czyli atletycznej.  Dwurzędówki są też mniej wygodne, bo zawsze trzeba je nosić zapięte. Rozpięta wygląda niechlujnie.

 Czy dwurzędówka nadaje się na ślub? Owszem. Wykonana z granatowego materiału, połączona z białą koszulą, muchą czy krawatem może stworzyć piękny zestaw. Jednak podejrzewam, że większość z Was zdecyduje się na marynarkę jednorzędową. Jakie tutaj mamy opcje do wyboru?

Ile guzików?

Mamy wybór między jednym, dwoma i trzema. Trzy powinniśmy wyeliminować. Dlaczego? Trzeci, najwyższy guzik powoduje, że marynarka ma dość krótkie wyłogi. Marynarka jest dość zabudowana, Twoja biała koszula i krawat nie będzie miała szansy dobrze się zaprezentować.

Marynarki na jeden guzik, choć ciekawe i piękne są właściwie nie do kupienia. Będą dostępne tylko jeśli zdecydujecie się na szycie na miarę.  Taka marynarka najlepiej wygląda z wyłogami o kroju frakowym (o tym niżej).

Najczęstszym wyborem będzie marynarka na dwa guziki.

Rozcięcia z tyłu

zdjęcie nr 2

Zwane szlicami. Zdecydowanie dwa rozcięcia z tyłu są bardziej szykowne i eleganckie. Marynarki z jednym rozcięciem mają sportowy rodowód. Jedno rozcięcie podkreśla też każdą nieregularność budowy, dlatego unikajcie takich marynarek.

Krój wyłogu

zdjęcie nr 3

zdjęcie nr 4

Jeśli chcesz aby twój garnitur miał bardziej formalny charakter, poszukaj marynarki z tak zwanym wyłogiem frakowym (zdjęcia powyżej). Skrojony on jest w charakterystyczny szpic.

Ten niewielki element stylistyczny, zaczerpnięty z fraków właśnie, doda marynarce w subtelny sposób elegancji. Taki krój optycznie wysmukla i wydłuża sylwetkę.  Jest naprawdę znakomitym rozwiązaniem na garnitur do ślubu. Taki garnitur będzie świetnie wyglądać z muszką  i krawatem. Jednak znalezienie marynarki o takim kroju nie będzie łatwe. Trzeba będzie pomyśleć o szycie na miarę, na przykład w Macaroni Tomato Warszawa.

Wybierając marynarkę zwróć uwagę na szerokość wyłogów. Większość marynarek spotykanych w sklepach ma wąsie, lub bardzo wąskie wyłogi.  Oczywiście, nie ma niczego złego w podążaniu za trendami, ale trzeba też pamiętać o swoich warunkach fizycznych. Podstawą stylu są proporcje. Pamiętaj, że bardzo wąskie wyłogi marynarki będą wyglądać dobrze (proporcjonalnie) tylko na bardzo drobnych, szczupłych osobach. Jeśli jesteś barczystym atletycznym mężczyzną, będziesz wyglądał karykaturalnie w takiej nowoczesnej marynarce. Co do zasady wyłóg marynarki powinien sięgać mniej więcej do połowy szerokości ramienia. Taka szerokość daje wrażenie proporcjonalnego kroju.

Z drugiej strony osoba drobna, niska i szczupła w marynarce o szerokich wyłogach będzie wyglądać źle. Powstanie wrażenie, że marynarka przytłacza drobną figurę.

A może kamizelka?

zdjęcie nr 5 zdjęcie nr 6 zdjęcie nr 7 zdjęcie nr 8

Kamizelka zwiększa formalność garnituru. Powoduje, że cały zestaw będzie wyglądał nieco bardziej dostojnie i odświętnie. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie kamizelki w kolorze garnituru lub kontrastującej. Szarość, która znakomicie gra z granatem, drobne kratki księcia Walii, pepity będą dobrym rozwiązaniem.   Kamizelka ma też swoje praktyczne zalety. Mając ją na sobie możemy nosić rozpiętą marynarkę, a to jest po prostu wygodne. Kamizelka zakrywa miejsce gdzie koszula wchodzi do spodni. Jak wiemy koszula lubi z nich wychodzić co wygląda niechlujnie. Kamizelka to zakryje.

W kolejnej części projektu Pan Młody porozmawiamy o koszuli i dodatkach! Zapraszam na www.macaronitomato.com

zdjęcia: materiały prasowe
tekst: WOJCIECH SZARSKI / MACARONI TOMATO WARSZAWA