Jak wybrać idealną paletę kolorów?

by czwartek, 28 stycznia, 2021

 

 

TEMAT TYGODNIA

Jak wybrać idealną paletę kolorów?

 

 

Podczas przygotowań ślubnych, z pewnością usłyszycie to pytanie od większości ślubnych usługodawców: Jaką paletę kolorów wybraliście na swój ślub? Twoja odpowiedź będzie dyktować, jakie kwiaty może wykorzystać florysta, jaki kolor będzie mieć tort, serwetki, sukienki druhny, garnitury drużbów, papeteria weselna… lista jest długa! Jak wybrać paletę kolorów na swój ślub? Jakie są zasady łączenia kolorów? Na co zwracać uwagę? Jak dobierać kolory? Na te i wiele innych pytań, odpowiadamy!

 

 

Uwielbiam śluby z wielu powodów. Jednym z nich są różnorodne i fantastyczne aranżacje kolorystyczne, które czerpią inspirację z mnóstwa źródeł. Od kultowego połączenia bieli i czerni, przez pastelowe słodkie różowo-miętowe duety, aż po feerie barw na weselach cygańskich, tropikalne połączenie ciemnej zieleni, pomarańczu i amarantu w stylu tropicana czy stonowane kolory ziemi. Doborem odpowiednich kolorów możecie całkowicie zmienić charakter obiektu i nadać mu nowe znacznie.

– Karolina Waltz – redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

Latem, kiedy odbyła się ta realizacja, wybrana została lekka paleta kolorów, która podkreśliła kolorystykę otoczenia i malownicze światło o zachodzie słońca.

 

INSPIRACJE

 

Pierwszym krokiem do wyboru idealnej palety kolorów weselnych jest poszukiwanie inspiracji. W większości przypadków, każda paleta, którą sobie wymarzycie, została już wcześniej przez kogoś zastosowana, przetestowana i sprawdzona. To tylko kwestia znalezienia inspiracji. Na Bridelle.pl wystarczy wpisać w wyszukiwarce nazwę koloru i w wynikach wyszukiwania zobaczycie posty, w których występują wskazane kolory. Inspiracją nie muszą być tylko ślubne realizacje. Być może masz ulubiony obraz, którego kolorystyka jest Twoją ulubioną? Na mojej ścianie wisi piękny obraz Renaty Magdy z dziewczyną w żółtym swetrze z różowym ptaszkiem na ramieniu, a całość jest na błękitnym tle. I to jest moja ukochana paleta kolorów!

 

Ciemna zieleń paproci, blady fiolet ostróżek i neutralna kość słoniowa to idealna, przenikająca się podstawowa paleta kolorów.

 

Nie zapominajmy że Twój ślub, to także ślub Twojego narzeczonego i należy wziąć pod uwagę także jego upodobania kolorystyczne. Być może Twój narzeczony ma swój ulubiony kolor, który można włączyć do palety? A może jakiegoś koloru nie lubi i wolałby, aby nie pojawił się on w palecie barw? Wspólne planowanie ślubu jest dobrym testem współpracy i porozumienia, czy potraficie się słuchać i iść na kompromisy.

 

Lato, kiedy słońce mocno operuje, wiele kolorów traci swoją intensywność, na rzecz nonszalanckich wypłowiałych tonów. To doskonała baza do stworzenia wymarzonej palety barw.

 

OBIEKT WESELNY

 

Następnym krokiem jest określenie kolorystyczne miejsca Waszego wesela. Jaka jest to przestrzeń? Mała czy duża? Drewniana czy murowana? Czy ściany są białe, jednokolorowe, a może pokryte fantazyjnymi freskami? Czy podłoga to betonowa, szara posadzka? A może czarno-biała szachownica? A może drewniany parkiet z różnokolorowych gatunków drewna? To wszystko ma kolosalne znacznie dla wyboru palety barw, dlatego zanotujcie po kolei wszystkie kolory, które występują na sali weselnej. Istotne są również meble w obiekcie – krzesła, stoły oraz tkaniny – zasłony, obrusy. Pamiętaj, że kolorów zastanych na miejscu nie zmienisz. Możesz oczywiście wynająć krzesła w innym kolorze czy obrusy, ale to dodatkowe mnożenie kosztów. Lepiej zatem wybrać obiekt, którego kolorystyka będzie neutralną bazą dla każdej palety barw.

 

Naturalne kolory to świetny dodatek do pastelowej palety barw. Odcienie brązu drzew czy siana pięknie podkreślają blade tony pasteli.

 

PONADCZASOWOŚĆ

 

Jedną z rzeczy, która zawsze pojawia się podczas omawiania palet kolorów, jest kolor roku Pantone. Jeśli Kolor Roku nie jest Twoim ulubionym, nie musisz w żaden sposób czuć się zobowiązana, aby włączać go do palety barw. Jeśli jest to kolor, który lubisz, ale nie jest on zaplanowany jako główna barwa, dodaj go jako akcent. Natomiast, jeśli Kolor Roku całkowicie odpowiada Twoim preferencjom, uczyń z niego barwę przewodnią. Chodzi o to, abyś po latach, oglądając zdjęcia ślubne, cieszyła się nadal paletą barw. Nie rób nic na siłę! Wybór Instytutu Pantone to tylko wskazówka i inspiracja! Pamiętaj także, że ponadczasowa klasyka ślubna, czyli biel, ecru, złoto, srebro, róż będą zawsze modne i nigdy nie stracą na aktualności.

 

Ciemne kolory w stylizacji, zostały mocno rozjaśnione jasnymi akcentami oraz dużą ilością neutralnych, jasnych tonów. Dzięki temu, aranżacja nie jest przytłaczająca.

 

Warto pamiętać, że wybranie kolorów na ślub, które towarzyszą Wam na co dzień w domu, garderobie czy dodatkach są najprawdopodobniej kolorami, które lubicie od lat i jesteście im wierni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za 5 czy 20 lat, pewien kanon kolorów będzie cały czas w modzie i trzeba to mieć na uwadze. Jako przykład podam Wam dwa kolory, które 15 lat temu, kiedy zaczynałam swoją przygodę z branżą ślubną, były absolutnym must have. To bordo i złoto. Nie było w Polsce sali weselnej, która nie miałaby choćby krzeseł w bordo tapicerce i złotych zasłon 😉 Serio! Po latach to połączenie stało się bardzo passe, aby 3 lata temu powrócić w wielkim stylu! Modna jest cykliczna i to też warto mieć na uwadze!

 

Wybierając dodatki do swojej stylizacji, zawsze pamiętaj, jakie kolory kwiatów będą w Twoim bukiecie.

 

UŻYJ FORMUŁY

 

Teraz nadszedł czas na wprowadzenie formuły, którą posługują się styliści. Idealna paleta kolorów zawiera, co najmniej jeden kolor jasny, jeden kolor średni, jeden kolor ciemny i jeden neutralny. Po ustaleniu podstawy palety możesz dodać jeden lub dwa dodatkowe kolory. Możesz także paletę rozszerzyć o kolejne odcienie wybranych już kolorów.

 

PALETA KOLORYSTYCZNA

 

 

Ciemny kolor + Ciemny kolor + Jasny Kolor + Neutralny Kolor + Jasny Kolor = Doskonała paleta kolorów

 

Jako przykład stworzenia palety barw, posłużyły nam zdjęcia z sesji stylizowanej wykonanej przez ekipę Bridelle, do książki BRIDELLE STYLE.INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA ŚLUB (kliknij na tytuł i kup książkę).

 

CIEMNE KOLORY

 

Ciemne kolory, które użyte zostały w stylizacji to fioletowy odcień bzu oraz ciemna zieleń mchu. Te dwa kolory, które występują, jako główne odcienie stylizacji stołu. Ciemna zieleń mchu i paproci stanowiła genialne tło jaśniejszego barw oraz neutralnych odcieni.

 

JASNE KOLORY

 

Jasne odcienie to lawendowy fiolet oraz blady róż, które znalazły zastosowanie przede wszystkim w kwiatach – ostróżce, różach i hortensjach.

 

NEUTRALNE KOLORY

 

Neutralne barwy to kość słoniowa skorupek winniczków, wanilia gipsowych szyszek oraz matowe srebro wiader na paprocie i latarenek.

 

A teraz, spójrz na swoje inspiracje i wybierz kolor dla każdego elementu. Jakie kolory widzisz? Jest to podchwytliwe pytanie, ponieważ większość z nas powiedziałaby np. fioletowy lub niebieski. Spójrz głębiej. Ok, powiedzmy, że jest niebieski – jaki niebieski? Francuski niebieski? Ciemnoniebieski? Tak głęboko niebieski, że jest prawie granatowo-niebieski? Bądź konkretny! W nazwaniu kolorów, pomogą Ci dostępne w internecie palety kolorów, które składają się z kilkudziesięciu, a czasem kilkuset tysięcy barw!

Zacznij od ciemnego koloru. Ciemny nie musi być super ciemny, to po prostu najciemniejszy odcień w palecie. Dla niektórych może to być bordo, dla innych może to być terakota. O jakiej porze roku  bierzesz ślub? To pomoże ci określić, jak ciemny odcień ma mieć najciemniejsza barwa. Na wiosenne śluby raczej nie wybierzesz bordo, jako koloru głównego. Tu sprawdzi się zdecydowanie lepiej ciemna zieleń. Natomiast na jesienny ślub, raczej odpuść sobie pudrowy ciemny róż, jako najciemniejszy z palety barw. Zazwyczaj im późniejsza pora roku, tym ciemniejsza jest paleta kolorów – ale nie jest to reguła! W zimie sprawdzą się biele, odcienie srebra, błękitu i różu.

Następnie przejdź do średniego koloru. Jego udział w palecie powinien być najintensywniejszy. Aby uzyskać jasny kolor, wybierz jaśniejszy odcień koloru średniego lub ciemnego. W ten sposób możesz być pewien, że jest zgodny z obydwoma. Teraz pozostaje tylko, wybór neutralnego koloru. Tu paleta jest ograniczona. Oto kilka sprawdzonych i najpopularniejszych neutralnych barw: czarny, biały, beżowy, szampański, cielisty, szary, złoty, srebrny.

 

Jasny odcień sukienki i buty w kolorze cielistego różu idealnie komponowały się z całą paletą kolorów.

 

SPRAWDŹ PALETĘ

 

To już prawie koniec! Ponieważ jest to jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu, myślę, że drobiazgowe sprawdzenie wybranych kolorów, powinno być obowiązkowym punktem. Spójrz na swoją paletę kolorów, podoba Ci się? Świetnie! Czy jest jakiś kolor, który wg Ciebie jest przewodni? Czy jest w palecie kolor, który neutralnie dopełnia każdą inną barwę? Idealnie! Jeszcze jeden test. Wyszukaj po kolorach (szukaj raczej w języku angielskim) swojej palety na Pintereście. Znalazłaś podobne połączenia kolorów? Podobają Ci się? Doskonale! Twoja paleta jest gotowa!

 

Dwa bukiety w stylizacji doskonale pokazują, jak kolorami kwiatów, można zmienić charakter. Po lewej stronie widoczny jest ogromny bukiet z białych ostróżek, który genialnie podbił kolor sukni ślubnej (kreacja Bizuu). Po prawej stronie kolorowa kompozycja z różnych gatunków kwiatów, z dominantą fioletu oraz ciemnej zieleni (kreacja Katya Shehurina).

 

Pamiętaj, aby wszystkim dostawcom, którzy odpowiadają za wizualną stronę Twojego ślubu, dostarczyć paletę kolorów. Więcej inspiracji połączeń kolorystycznych i palet kolorów, znajdziecie w moich książkach ślubnych. Znajdziecie je, pod linkami: BRIDELLE STYLE. INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA ŚLUB oraz  WASZ PIĘKNY ŚLUB.

 

Ciemna zieleń mchu, kość słoniowa skorupek, lawendowe, fioletowe i różowe kwiaty oraz jasna, matowa zieleń sukulentów. Idealne połączenie!

 

 

zdjęcia: MAGDALENA PIECHOTA PHOTOGRAPHY dla książki „BRIDELLE STYLE. INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA ŚLUB”
stylizacja i produkcja sesji: KAROLINA WALTZ i BRIDELLE dla książki „BRIDELLE STYLE. INSPIRUJĄCE POMYSŁY NA ŚLUB”

 

Wszelkie prawa do fotografii i tekstów zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie, rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie bez zgody autorów: Magdalena Piechota, Karolina Waltz oraz Wydawnictwa Bridelle Publishing House zabronione.
https://bridelle.pl/2020/najpiekniejsze-sukienki-koronkowe-na-wesele-ktore-kupisz-za-mniej-niz-200-zl/
https://bridelle.pl/2020/zaproszenia-slubne-glamour-zyskuja-na-popularnosci-zobacz-dlaczego/