Atopowe zapalenie skóry u najmłodszych – jak sobie z nim poradzić?

by sobota, 20 maja, 2023Atopowe zapalenie skóry dotyczyć może nawet noworodków. Jest to schorzenie uciążliwe, ale na szczęście są metody, które pozwalają sobie z nim radzić.

 

 

 

 

Czy atopowe zapalenie skóry jest chorobą groźną?

Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu najprawdopodobniej genetycznym, autoimmunologicznym. W ciągu całego życia chorego przebiega ona z nawrotami i remisjami. Atak choroby wywoływany jest przez konkretny czynnik, który dla danego pacjenta ma działanie drażniące. Czy AZS jest groźną chorobą? Przede wszystkim, atopowym zapaleniem skóry nie można się zarazić. Sam chory nie jest więc groźny dla otoczenia, odczuwa natomiast dyskomfort spowodowany zmianami na skórze, a przede wszystkim świądem. Problem może pojawić się wtedy, gdy zmiany te są rozdrapane i wda się nadkażenie bakteryjne. Takie rany trudniej się goją, mogą też powodować blizny. Jako takie, atopowe zapalenie skóry nie jest jednak groźne dla zdrowia dziecka. Nie zmienia to jednak faktu, że wywołuje duży dyskomfort w codziennym jego funkcjonowaniu.

 

Jakie są objawy AZS?

AZS ma bardzo wyraziste objawy, a jednak zdarza się, że można go pomylić z innym schorzeniem skóry, takim jak na przykład łojotokowe zapalenie skóry czy alergia. W przebiegu choroby pojawiają się grudki, wysypki, plamy. Są one swędzące, często dziecko skarży się też z powodu pęcherzyków wypełnionych płynem. Miejsce występowania zmian jest charakterystyczne dla konkretnej fazy AZS. W pierwszej, niemowlęcej, która może trwać do drugiego roku życia, obejmują one głównie głowę. U starszych dzieci zmiany pojawiają się też w zgięciach łokci i kolan, a także na dłoniach, co najczęściej jest przyczyną dyskomfortu. U młodzieży i osób dorosłych AZS może obejmować górną część ciała, a także co charakterystyczne – okolice ust.

 

Jak pomóc dziecku chorującemu na AZS?

Atopowe zapalenie skóry jest wywoływane przez szereg różnych czynników. Predyspozycje genetyczne to jedna kwestia, natomiast pojawiające się czynniki sprawiają, że następuje atak choroby. AZS zaostrzyć się może na przykład po kontakcie skóry z detergentem, nieodpowiednio dobranym kosmetykiem, konserwantem czy nawet chemią zawartą w produktach plastycznych. Częstą przyczyną ataków jest też chroniczny stres. Dla osób chorujących na AZS trudniejszym okresem może być zima, ponieważ wtedy w powietrzu jest zdecydowanie więcej zanieczyszczeń, smog który również może zaostrzać chorobę. Pomocą dziecku z AZS jest wyeliminowanie tego czynnika, który powołuje atak. Czasami wystarczy zmiana garderoby i wybór naturalnych, niedrażniących materiałów. Często jednak nie obejdzie się bez konsultacji z lekarzem. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci? Wielu pacjentom pomaga włączenie leczenia lekami immunosupresyjnymi, które przynoszą ulgę szczególnie w związku ze świądem skóry. Podstawą w walce z AZS jest pielęgnacja codzienna. Warto wypróbować kosmetyki ceramidowe i emolientowe. Te pierwsze zapobiegają utracie wilgoci w skórze, odbudowują jej naturalny ochronny płaszcz, te drugie nawilżają, ale również natłuszczają skórę. Jedne i drugie pomagają pozbyć się świądu i wzmacniają naskórek, oddalając wizję kolejnych ataków. Warto pamiętać o tym, że u dzieci szczególnie tych najmłodszych, dodatkowym objawem AZS może być  niespokojność wywołana złym samopoczuciem i świądem. Dlatego też bardzo duże znaczenie ma zapewnienie maluszkowi jak największego spokoju.

Tagi: , Kategoria: Uroda 0