BARCELONA BRIDAL WEEK 2023 / PRONOVIAS

by poniedziałek, 17 kwietnia, 2023 

 

 

 

Za nami Barcelona Bridal Fashion Week. Najważniejsza europejska modowa impreza ślubna, która wraz z nowojorskim tygodniem mody ślubnej jest zapowiedzią najważniejszych trendów w modzie ślubnej. Tegoroczny tydzień mody był drugim, który odbył się stacjonarnie po pandemii. I trzeba przyznać, że wszystko zostało zorganizowane perfekcyjnie! Wystawcy dopisali, podobnie odwiedzający. Pewien zawód sprawiła nam nieobecność kilku marek podczas słynnych pokazów, ale to zostało zrekompensowane fantastycznymi pokazami ekskluzywnych domów mody ślubnej, podczas Barcelona Bridal Night – Pronovias – hiszpańskiej dumy, Elie Saab,  Rosa Clara, The Atelier by Jimmy Choo.

 

 

BRANŻA ŚLUBNA ZMIENIA SIĘ

 

Po raz pierwszy od blisko dekady można zauważyć wyraźne zmiany w modzie ślubnej. To bardzo ciekawe zjawisko, bo o ile moda zmienia się co roku, a nawet co sezon wiosenny i jesienny, to jednak tegoroczny fashion week w Nowym Jorku, oraz opisywany obecnie w Barcelonie, przyniosły bardzo wyraźną ewolucję w projektowaniu. A może to już rewolucja? Liczba kreacji bardzo nowoczesnych, wpisanych w modę nieślubną była ogromna! Wiele kreacji sprawdziłoby się nie tylko na ślubach. Kombinezony, proste sukienki o przemyślanych konstrukcjach, minimalistyczne zdobienia. Moda ślubna przekracza kolejne granice. Wynika to z ogólnie pojętych zmian kulturowych. Ślub w 2023 różni się znacząco od stylistyki z 2013 roku. O 2003 nie wspominając. 20 lat w modzie to epoka, ale trzeba podkreślić, że moda ślubna nie podlegała tak drastycznym zmianom, jak modna pret-a-porter czy haute couture.

2023 rok to krok milowy w branży ślubnej. I wg mnie będzie się to tylko pogłębiać w kolejnych latach. Czy to znaczy, że nie było w kolekcjach sukni tradycyjnych? Oczywiście, że były. Były nawet w przeważającej większości, ale zmianę stylistyki widać już na tyle wyraźnie, że trzeba ją uznać za trend. Trzeba wspomnieć także o zmianach w męskiej modzie. Trzy kolekcje męskiej mody ślubnej, które zobaczycie w tym tygodniu na Bridelle, na pewno zdziwią, ale i zachwycą naszych Czytelników.

 

 

Barcelona Bridal Fashion Week 2023

 

 

BARCELONA BRIDAL WEEK 2023

 

Barcelona Bridal Fashion Week 2023 zachwycił organizacją i propozycjami wystawców. Nie zabrakło polskich akcentów – podczas pokazów swoją bardzo udaną kolekcję zaprezentowała Agnieszka Światły. Natomiast w hali wystawienniczej polskich marek było kilka. Wszystkie z sukniami ślubnymi, które zbierały pozytywne recenzje. Jednak nie ukrywam, że chciałabym zobaczyć w Barcelonie moje ulubione polskie marki. Jestem pewna, że podbiłyby one serca odwiedzających i kupców.

Podczas pokazów zaprezentowano ponad 800 kreacji, zarówno uznanych marek mody ślubnej, jak i debiutujących na barcelońskiej scenie projektantów. Podczas targów natomiast można było obejrzeć kilka tysięcy kreacji od blisko 350 wystawców. Żałuję, że podczas pokazów nie zaprezentowali się np. Justin Alexander, Cortana czy Victor&Rolf Mariage. Tradycyjnie zabrakło izraelskich marek, ale te są zdecydowanie nastawione na rynek amerykański i królują podczas tamtejszego tygodnia mody.

 

 

Prosto, prościej, najprościej

 

Jak już wspomniałam, najważniejszym trendem, który królował podczas tegorocznego Barcelona Bridal Fashion Week była prostota. Ale nie prostota skromna, tylko prostota minimalistyczna, ascetyczna, przemyślana i perfekcyjna. Idealnie skrojone tkaniny, doskonale dobrane faktury – prostota wymaga wiele pracy! Widać to w każdej kolekcji. Ile poświęcono pracy, aby stworzyć idealną, prostą suknię ślubną. Na dodatek zachwycającą swoją prostotą i urzekającą swoim minimalizmem. Jestem zachwycona taką koncepcja mody ślubnej i naprawdę mam ogromną nadzieję, że będzie to jeden z wiodących trendów w nadchodzących sezonach.

 

 

Barcelona Bridal Fashion Week 2023

 

 

Ponadczasowa klasyka projektowania

 

Projektanci nie zapomnieli o tradycjonalistkach i oczywiście większa część kolekcji, to były jednak dosłownie suknie ślubne, ale unowocześnione (no może poza kochającą przepych bułgarską projektantką Julią Kontogruni), z harmonijnymi zdobieniami i klasycznymi fasonami. Chociaż tych ostatnich było faktycznie znacznie mniej na rzecz prostych linii. W swoim szaleństwie projektowania klasyczny styl zachowały także siostry Yolan Cris (jedna z moich ulubionych marek). Ich suknie zawsze mnie zachwycają, nawet jeśli daleko im do minimalizmu i prostoty. Pronovias, jak to Pronovias, najwyższej jakości i klasy moda, która konsekwentnie trzyma się swojej koncepcji, a jednocześnie jest otwarta na wszelkie nowości i zmiany, ale w swoim stylu.

 

 

Moda ślubna niezmiennie i nieustająco mnie zachwyca! Od kilkunastu lat oglądam tysiące kreacji rocznie i uwierzcie mi, że co roku, znajduję projekty, które mnie zaskakują, i w których zakochuję się bez pamięci! Dlatego uważam, że mam najfajniejszą pracę na świecie!

Karolina Waltz

– redaktor naczelna Bridelle.pl

 

 

Wszystkie pokazy znajdziecie pod linkiem BARCELONA BRIDAL WEEK 2023.

 

 

PRONOVIAS

 

 

 

zdjęcia: BARCELONA BRIDAL WEEK