4/6 Jak rozpoznać swój typ cery?

by środa, wrzesień 25, 2013

Jak rozpoznać swój typ cery?

Dobranie odpowiednich kosmetyków do swojego typu cery jest zadaniem niezwykle trudnym i zarazem bardzo istotnym. Mają z tym problem nie tylko nastolatki, które dopiero rozpoczynają stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych, ale również dorosłe kobiety, gdyż nasza skóra zmienia się niemal przez całe życie. Jak zatem rozpoznać swój rodzaj skóry, żeby móc dopasować do niego idealną dla nas pielęgnację?

Cera normalna

Jest to rodzaj cery, o którym marzy każda kobieta, a zarazem taki, który u osób dorosłych występuje niezwykle rzadko. Cera normalna jest gładka, przeważnie pozbawiona jakichkolwiek zmian, zaczerwienień czy krost. Nie przetłuszcza się ani nie przesusza, dobrze reaguje na niemal wszystkie kosmetyki. Cerze normalnej w zupełności wystarczy podstawowa pielęgnacja. Należy dbać o odpowiednią ochronę przed słońcem i mrozem oraz dbać o jej stałe nawilżenie.

Cera sucha

Posiadaczki tego typu cery mają delikatną, często nieco szorstką, podatną na podrażnienia skórę. Jej częstym problemem jest mocne łuszczenie się lub uczucie ściągnięcia i napięcia skóry twarzy. Sucha cera jest bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mocne słońce. Należy bardzo dbać o jej odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie i bezwzględnie unikać mycia jej zwykłym mydłem, gdyż taki zabieg może wywołać znaczne podrażnienie. Taki typ cery wykazuje skłonności do szybszego starzenia się, dlatego panie o suchej cerze będą prawdopodobnie musiały sięgnąć po kremy przeciwzmarszczkowe kilka lat wcześniej niż ich rówieśniczki o innych typach cery.

Cera tłusta

Jest często prawdziwą zmorą dziewcząt w wieku dojrzewania. Sprawia, że skóra na całej powierzchni twarzy jest mocno błyszcząca, pory widocznie rozszerzone, a przy tym cera tłusta jest skłonna do wyprysków. Nie reaguje jednak tak mocno na czynniki atmosferyczne i – co jest jej bardzo dużym plusem – starzeje się najwolniej ze wszystkich typów. Cerę tłustą trzeba przede wszystkim wysuszać i hamować pracę gruczołów łojowych poprzez stosowanie odpowiednich dla niej płynów do mycia oraz kremów. Nie można jednak zapomnieć o delikatnym nawilżeniu, gdyż zbyt mocne przesuszanie może skutkować wzmożeniem produkcji sebum i znacznym pogorszeniem wyglądu skóry.

Cera mieszana

To połączenie cery tłustej (czoło, nos, broda) i suchej lub normalnej (policzki). Z racji tego, że nie wykazuje ani bardzo mocnego przetłuszczania, ani przesadnego przesuszenia, często jest mylona z cerą normalną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastolatka z cerą mieszaną będzie w przyszłości mieć cerę jednolicie tłustą lub suchą. Wbrew pozorom, cera mieszana nie jest tak trudna w pielęgnacji. Nie wymaga stosowania osobnych kosmetyków do różnych partii twarzy – dobry krem do cery mieszanej powinien zapewnić jej jednocześnie właściwe nawilżenie oraz zmatowić strefę T.

REKLAMA

krem do twarzy

zdjęcia: shutterstock.com
Tagi: , Kategoria: BEAUTY BOOK

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *