WYWIAD BRIDELLE // Retroflexus Violetta Krzaczek

by sobota, 30 maja, 2020
Zapraszamy Was do lektury cyklu, w którym przepytujemy wyjątkowych twórców pracujących w polskiej branży ślubnej. Chcemy przybliżyć Wam ich sylwetki, pasje, styl pracy. Przez ponad 15 lat pracy w branży ślubnej, wiemy, że najważniejsi są ludzie. To ich historie, doświadczenie, marzenia, pragnienia, nieustająca potrzeba rozwoju sprawiają, że jesteśmy liderem naszej części Europy, jeśli chodzi o wielkość rynku ślubnego. Z wielką radością obserwujemy, jak od kilku lat polskie firmy i usługodawcy podbijają świat swoimi produktami i usługami. Mamy ogromną przyjemność znać wielu z tych wspaniałych artystów w swoich dziedzinach i z przyjemnością zapraszamy Was do lektury cyklu WYWIAD BRIDELLE. Kliknij na tytuł cyklu i przeczytaj wszystkie wywiady.

 


aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia A. Cupczyńska / sesja Abcslubu.pl

 

Dziś rozmawiamy z Violettą Krzaczek, założycielką pracowni florystyczno-dekoratorskiej Retroflexus. Violetta przez lata zdobywała doświadczenie w kuźniach branży ślubnej w Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a obecnie pracuje z polskim parami przy ich nieśpiesznych, wysmakowanych i stylowych ślubach oraz weselach. Zapraszamy do lektury!

 


RETROFLEXUS

VIOLETTA KRZACZEK

telefon 663 035 911

WWW / FACEBOOK / INSTAGRAM

 

{ Kiedy i w jakich okolicznościach rozpoczęła się Twoja przygoda z branżą ślubną? }

 

Wszystko zaczęło się wiele lat temu w Londynie, kiedy pewnej deszczowej zimy postanowiłam dojeżdżać na kurs florystyczny. Właśnie wtedy przestałam szukać pomysłu na życie. Pochłonęło mnie to zupełnie. Z czasem zaczęłam pracować dla coraz ciekawszych florystów w Londynie i Kanadzie. Po kilku latach przeniosłam się do Polski. Retroflexus to mieszanka mojego doświadczenia, marzeń tych spełnionych i tych nie spełnionych oraz zamiłowania do piękna.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Co najbardziej lubisz w swojej pracy? }

 

Zaufanie, którym obdarzają mnie Pary oraz wdzięczność jaką okazują. Niepowtarzalność, tak jak niepowtarzalna jest każda z Par. Oraz to, że wiele się dzieje, od początku realizacji do końca. To, że dzięki Parom nie ma miejsca na nudę, bo każda z nich ma różny temperament i oczekiwania. Ma odmienny pomysł na swój ślub. I bardzo lubię ten moment, kiedy rodzi się konkretny projekt, który ma całkowicie przekształcić wizerunek sali weselnej, który Para pamięta z oględzin. Natomiast w dniu ślubu lubię tą niesamowitą energię, która napędza mnie przez wiele godzin, totalną mobilizację by wszystko udało się jak najpiękniej i na czas. Satysfakcja z zachwytu Pary Młodej i ich gości jest bezcenna.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia LMFoto.pl / koncepcja, stylizacja i organizacja wesela Czary Marry

 

{ Jaki styl ślubów lubisz najbardziej? }

 

Bardzo odpowiadają mi śluby typu slow wedding i naprawdę wszystkie nawiązujące do tego klimatu. Na luzie, z dobrą, pozytywną energią i oczywiście z dużym wyczuciem estetyki.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia A. Cupczyńska / sesja Abcslubu.pl

 

{ Jak określiłabyś styl swoich realizacji? }

 

Staram się nie ograniczać do jednego stylu, bo we mnie samej tkwi wiele kontrastów. Uwielbiam i najbardziej się odnajduję w stylu naturalnym, gdzie las i łąka są największą inspiracją. Z drugiej strony moja przekorna dusza boho kocha wielkie, kolorowe kwiaty, wianki, zupełnie w stylu Fridy Kahlo.

W dekoracjach imituję przyrodę i przenoszę jej część na salę weselną. Do bukietów i aranżacji wybieram jak najwięcej różnorodnych roślin i kwiatów. Wtedy jest to ciekawsze dla oka. Zmierzam też do tego by moje dekoracje były w myśl idei zero waste, by były tworzone ze świadomością ekologiczną. Ostatnio staram się mniej używać gąbki florystycznej. Nie jest mi obojętne, co dzieje się z kwiatami po weselu, szkoda mi tak po prostu wyrzucać je do kosza. Najlepiej, gdy Pary same podpowiadają co zrobić z dekoracjami już po.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Co wg Ciebie jest najważniejsze na ślubie i weselu pod względem przygotowania aranżacji i florystyki? }

 

Spójność i harmonia we wszystkich dekoracjach. Dopasowanie kolorystyki, stylu, kształtu, dodatków. Wszystkie elementy dekoracji muszą się dopełniać tak, by patrząc na efekt końcowy, w już gotowej sali, nasze oczy „płynęły” od jednej aranżacji do drugiej. Spójność również w tym sensie, że dekoracje są takie, jak ustaliliśmy z Parą wcześniej.

Także szczegóły i szczególiki. Zwracam uwagę na detale w czasie dekorowania sali. Dodaję drobne akcenty, które osobno nie stanowią jakichś ambitnych dekoracji, ale ustawione odpowiednio, dopasowane do aranżacji, powodują, że cała sala wygląda ciekawiej.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia LMFoto.pl / koncepcja, stylizacja i organizacja wesela Czary Marry

 

{ Jak wygląda proces tworzenia wizji aranżacji, scenografii i florystyki we współpracy z parą? }

 

Nasza współpraca zaczyna się od momentu, gdy dostanę od Pary e-maila.

Następnie wspólnie opracowujemy projekt. Proszę wstępnie o ulubione fotki dekoracji lub link do tablicy na Pinterest. Wypytuję o największe marzenia dotyczące dnia ślubu i czego zdecydowanie nie lubią. Także o szczegóły przyjęcia weselnego- stoły, salę, ilość gości. Wszystko po to bym mogła sobie wyobrazić to konkretne wesele, specyficzny klimat jaki mam tam stworzyć, współgrający z Parą, miejscem, porą roku.

Po jakimś czasie przesyłam Parze propozycje dekoracji ślubnych. Możemy potem je zmieniać i dopasowywać. W międzyczasie spotykamy się i rozmawiamy on-line.

Odwiedzam salę albo po podpisaniu umowy albo jeszcze dużo przed, w zależności od tego czy znam już to miejsce czy nie.

Jak tylko Para zaakceptuje projekt i koszty, i będzie gotowa, podpiszemy umowę. Nie oznacza to, że przestajemy się ze sobą kontaktować. Nierzadko projekt powstaje rok wcześniej od dnia wesela i rozumiem to, że Para chce coś w ustalonym projekcie zmienić.

W dniu ślubu ja i zespół florystów działamy od wczesnych godzin porannych.

Dbam o to, żeby bukiet ślubny i butonierka dotarły do Pary na fotograficzną sesję z przygotowań. Cały dzień działamy wspólnie z osobami zaangażowanymi w organizację wesela.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia LMFoto.pl / koncepcja, stylizacja i organizacja wesela Czary Marry

 

{ Twoje wymarzone miejsce w Polsce i na świecie, w którym chciałabyś  zrealizować ślub? }

 

Mam słabość do ślubów plenerowych i marzy mi się oszałamiająca sceneria ślubu, w jakimś wyjątkowym miejscu na świecie, na przykład w Australii albo Skandynawii. Para na pierwszym planie, a w tle gigantyczne fiordy, albo lodowce, a  wszystko roziskrzone blaskiem oceanu. Albo surowa pustynia, wiatr, w oddali tylko majaczące kształty gór i nad nami masa napływających chmur. To pejzaż będzie główną dekoracją, a moje aranżacje tylko kropką nad i. W Polsce marzą mi się śluby w klimatycznych i oryginalnych wnętrzach. W zaadoptowanych na śluby folwarkach czy cegielniach, w przestrzeniach industrialnych.

 

 

{ Czy Twoja oferta ślubna jest elastyczna i dopasowujesz ją do potrzeb konkretnej pary? }

 

Wszystkie oferty przygotowuję tylko i wyłącznie dla konkretnej Pary. Nie mam szablonów. Zanim zabiorę się do przygotowania projektu ślubnego wypytuję, słucham, staram się czytać między wierszami, po ty by jak najlepiej wychwycić atmosferę przyszłego ślubu oraz dobrze poznać marzenia Pary. I jest mi bardzo miło usłyszeć, po przesłaniu oferty, że jest to dokładnie to, co mieli na myśli.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Na co zwracasz największą uwagę podczas przygotowania aranżacji ślubu i wesela? }

 

Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie :). W miarę możliwości- na wszystko. W dniu ślubu wszystko musi być tip-top, nie mogę zapomnieć o żadnym elemencie dekoracji. Dbam o to by kwiaty były świeże i przygotowane i by każdy, kto jest ze mną dokładnie wiedział co ma robić. Ślub to nie tylko florystyka i chętnie  współpracuję z konsultantką ślubną i innymi firmami. Wszyscy jesteśmy w tej samej drużynie, a  w dniu ślubu przede wszystkim.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Co najbardziej inspiruje Cię w Twojej pracy? }

 

W pracy inspiracją jesteście Wy – Pary Młode. To Wy przynosicie najlepsze pomysły. Sami przecież wybieracie miejsce na ślub i wiele innych detali związanych ze ślubem. Zauważyłam, że styl dekoracji o który prosicie jest w pewnym sensie odzwierciedleniem Waszych osobowości. Jesteście początkiem pięknego ślubu.

Natomiast w życiu inspiruje mnie wiele rzeczy. Piękne wnętrza, tkaniny, tapety. Mogłabym je oglądać całymi godzinami. Jest to taka moja terapia relaksacyjna. Za każdym razem moja lista życzeń wydłuża się o jakieś 100 stron :-). We wnętrzach widzę wiele pomysłów i rozwiązań, które można przenieść na salę weselną lub do strefy relaksu.

 

 

{ Co lubisz robić w wolnym czasie? }

 

Najlepiej odpoczywam podróżując. Kiedyś miałam na to zdecydowanie więcej czasu, a studiując geografię wiele okazji. Lubię odwiedzać małe, niepozorne wioski, gdzie raz zdarzyło mi się być pierwszą blondynką widzianą na żywo :-). Najbardziej na świecie lubię zapach pustyni. Jak tylko mogę to jadę w tą pustkę, bo dobrze czuje się tam, gdzie jest dużo przestrzeni. W Polsce Bieszczady są zawsze tym miejscem numer jeden. Lubię też good murder czyli klasykę w postaci kryminałów Agathy Christie. Uwielbiam język angielski i chyba jestem już uzależniona. Ciągle słucham podcastów, oglądam filmy w oryginale.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia LMFoto.pl / koncepcja, stylizacja i organizacja wesela Czary Marry

 

{ Czy dostosowujesz projekt aranżacji do pory roku, dostępności kwiatów, obiektu w którym odbywa się ślub i wesele? Czy lubisz nietypowe rozwiązania w aranżowaniu przestrzeni? }

 

Moje projekty są składnią tych wszystkich elementów. Zupełnie inaczej wyglądają aranżacje latem, niż te tworzone jesienią czy zimą. Mnóstwo kwiatów jest teraz dostępnych cały rok, jednak by stworzyć specyficzny klimat ślubu zimowego raczej wystrzegam się np. piwonii, które można zamówić już w lutym. O wielu aspektach dekoracji decyduje obiekt w którym odbywa się ślub i wesele. Sala często jest nie lada wyzwaniem. Przemiany sali z tej surowej na ślubną, wymagają pewnego wizjonerstwa, by ujrzeć to czego tam jeszcze nie ma. Czyli by zobaczyć w tym obiekcie potencjał, a nie ograniczenia. Nie ma sali idealnej, zawsze chcielibyśmy coś w niej zmienić, dodać, ująć. Te pozorne problemy powodują, że zaczynam myśleć o innych rozwiązaniach. Pary, które wybierają się na pierwszą wizytę sali- zwracajcie uwagę na pierwsze odczucia. Uważam, że to ważne, żeby poczuć co mówi ci to miejsce, bo to ma wpływ na styl dekoracji i nie tylko. Sielsko? Zbyt surowo i bez klimatu? To jest właśnie to? Pierwsze wrażenie wywołują nie tylko osoby.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Gdybyś mogła zrealizować scenografię i florystykę dla dowolnej znanej pary na świecie, to kto by to był? }

 

Wszystkim, którzy czują się celebrytami 🙂 Bardzo chciałabym podziałać wspólnie z przesympatyczną, szalenie zakochaną Parą, która lubi przełamywać konwenanse,  ma niecodzienne spojrzenie na ślub. Dużą satysfakcję sprawia mi współpraca z Parami, które dbają o to, by ich ślub był jak najbardziej ich, w ich stylu i wyreżyserowany przez ich marzenia, a nie przez żelazne trzymanie się tradycji.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia Sonia Świeżawska Wedding Stories

 

{ Kto z branży ślubnej jest dla Ciebie wzorem i autorytetem? }

 

Nie mam autorytetów. Raczej osoby, które cenię i lubię. Ze świata artystycznego uwielbiam Fridę Kahlo. Przede wszystkim za nią samą, za jej niezwykłą siłę kobiecą w niełatwym życiu jakie miała. Uwielbiam ją za charyzmę, osobowość, które wyraźnie odbijały się w wyborze jej sukni i strojów.

W jej życiu widzę trochę analogię do mojego. Kiedyś wypadek wykluczył mnie z normalnego życia na prawie rok i wiem ile trzeba siły woli, by ponownie stanąć na nogi.

 

{ Na co para młoda powinna zwrócić uwagę wybierając usługodawcę z Twojej branży? }

 

Nie szukajcie jakiejś florystki na ślub. Na początku wybór wydaje się trudny, bo jest mnóstwo różnych firm, ale wstrzymajcie się od rozsyłania wielu zapytań. Przejrzyjcie stronę internetową, Instagram, fanpage Waszej potencjalnej florystki. Dobrze obejrzyjcie zdjęcia, zapoznajcie się z jej stylem i upewnijcie się, że Wam odpowiada. Poświęćcie na to dużo czasu. Poczytajcie co pisze o sobie, o dekoracjach i przeszłych realizacjach.

A jak już się spotkacie, zaczniecie rozmawiać, postarajcie się ją polubić 🙂 Zapewniam Was, że jej też zależy by Wasz ślub był przepiękny.

 

 

aranżacja, dekoracje, florystyka Retroflexus Violetta Krzaczek

fotografia LMFoto.pl / koncepcja, stylizacja i organizacja wesela Czary Marry

 

{ Chwila Chwały, czyli dlaczego jesteś naprawdę fajnym usługodawcą i dlaczego Ciebie powinni wybrać Czytelnicy Bridelle 🙂 }

 

Zależy mi byście dobrze czuli się z tym co dla Was przygotuję. Niczego nie narzucam, raczej proponuję. Jestem tu dla Was, przede wszystkim by doradzić i rozwiać wątpliwości. Jeśli macie rozterki, że ciągle mnóstwo pomysłów wpada Wam do głowy, zmieniacie koncepcje i nie wiecie co wybrać lub zupełnie nie wiecie od czego zacząć, napiszcie do mnie. Razem na pewno wymyślimy coś pięknego. Kocham piękne, klimatyczne śluby, a estetyka zajmuje całkiem sporo miejsca w mojej głowie :-). Nie lubię rzeczy robionych byle jak. Jestem świetnym obserwatorem i bardzo mi to pomaga w pracy. Nie dostaniecie ode mnie zlepka przypadkowych pomysłów, bo może akurat na coś się skusicie. Nie lubię ściemy. Otrzymacie ode mnie dopracowaną, dopieszczoną wizualizację Waszego pomysłu na ślub.

 

 


RETROFLEXUS

VIOLETTA KRZACZEK

WWW / FACEBOOK / INSTAGRAM

 


Informacje o zasadach umieszczania wywiadów udzielane są mailowo.

Tagi: Kategoria: WYWIAD BRIDELLE 0