Salon fryzjerski z prawdziwego zdarzenia musi być imponująco wielki, na kilka stanowisk, z wolną przestrzenią na poczekalnię i komfort klientów?
Salon fryzjerski z prawdziwego zdarzenia musi być imponująco wielki, na kilka stanowisk, z wolną przestrzenią na poczekalnię i komfort klientów? Oczywiście taki jest zdecydowanie marzeniem każdego właściciela, jednakże profesjonalne studio fryzjerskie można stworzyć i na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Jeśli bowiem salon urządzisz z klasą i zainwestujesz w nowoczesny sprzęt, to również przyciągniesz do siebie wielu klientów i to nie tylko z najbliższej okolicy. Na co więc zwrócić uwagę, by Twój salon był przytulny, modny, ale i dostatecznie wygodny?
Od czego zacząć aranżowanie mniejszego salonu fryzjerskiego?
Aranżowanie skromniejszej przestrzeni wymaga nieco zmysłu architektonicznego. Trzeba bowiem umiejętnie wykorzystać każdy centymetr salonu, by wprowadzić wszystkie niezbędne akcesoria, zadbać o BHP, a przy okazji uzyskać efekt swobodnej, eleganckiej przestrzeni.
- Na pierwszym miejscu postaw na wygodne i przestronne stanowiska pracy. Jeśli chcesz ich stworzyć więcej, to przemyśl wybór foteli, tak by przy kreowaniu fryzur, klientki nie ocierały się o siebie, a fryzjerzy mieli odpowiednią swobodę ruchu.
- W każdym salonie musi być poczekalnia. Może być mniejsza, ale ważne by była wygodna i komfortowa.
- Twój lokal musi spełniać wszelkie wymogi BHP, dlatego przy aranżowaniu pomieszczenia, koniecznie uwzględnij wszystkie przepisy, dotyczące zasad bezpieczeństwa w Twoim salonie.
- Pamiętaj, że to wnętrze przyciąga albo odpycha. Zanim klientki przekonają się o jakości Twoich usług, to będą się kierować innymi kryteriami, między innymi nowoczesnym i przyjemnym wyglądem salonu. Dlatego weź pod uwagę: komfort, wygodę, pragmatyzm i modny design.
Co powinno się znaleźć w Twoim salonie?
Pomysłów na urządzenie małego salonu fryzjerskiego może być wiele. Za każdym razem musisz jednak wziąć pod uwagę stałe elementy, takie jak:
- recepcja – nie musi być przesadnie wielka, ale może ułatwić Ci np. sprzedaż kosmetyków i preparatów do włosów. Musisz też znaleźć miejsce na kasę fiskalną czy telefon,
- poczekalnia – jeśli w rogu masz nieco więcej miejsca, to możesz postawić wygodną kanapę. Sprawdzą się jednak też pufy albo miękkie fotele,
- stanowiska pracy – tu musisz zadbać o dobry styl, komfort i wygodę. Mniejsze fotele też będą dobre, ale nie zapomnij o podnóżkach i podłokietnikach,
- myjnia fryzjerska – idealnie jeśli połączysz myjnie fryzjerską z fotelem do masażu, tworząc w ten sposób miejsce relaksu i odpoczynku. W bardzo małych salonach może zabraknąć na taki pomysł miejsca, dlatego zerknij na przenośne myjki, które schowasz na zapleczu, a wyciągniesz tylko na czas mycia włosów,
- zaplecze dla pracowników – na małej przestrzeni zaplecze możesz wykorzystać na ustawienie myjni fryzjerskiej i zorganizowanie toalety dla klientów. Musisz jednak wtedy pamiętać, by na zapleczu zawsze panował ład i porządek.
Fotele do salonu fryzjerskiego
Jeśli wybierzesz odpowiednie konsole fryzjerskie i fotele, to właściwie wystarczy już tylko kilka małych dodatków, by Twój salon nabrał eleganckiego i modnego designu. Jednakże przy wyborze foteli fryzjerskich, nie kieruj się wyłącznie ich wyglądem, ale również funkcjonalnością. Najlepiej, jeśli fotel jest obrotowy, z regulacją wysokości, posiada podnóżek i wygodne oparcia. Klientki na tym fotelu spędzą czasem długie godziny i brak udogodnień z pewnością pozostanie im na długo w pamięci. W małym salonie lepszym rozwiązaniem będą prostsze i mniejsze fotele. Ogromne siedziska choć zapewne odznaczą się sporą wygodą, to przytłoczą salon swoją wielkością i znacznie go jeszcze pomniejszą. Co z konsolami? Nie zawsze będą potrzebne. Wystarczą lustra i mobilne organizery na sprzęt. Dobrym rozwiązaniem są także organizery na pasku, które fryzjer ma zawsze przy sobie. Oszczędzasz w ten sposób miejsce w salonie, zapewniając klientom przy okazji jeszcze większy komfort.
Lustra i oświetlenie
Oświetlenie jest wręcz kluczową kwestią w każdym salonie fryzjerskim. Dlatego zarówno konsole, recepcja, jak i poczekalnia musi być odpowiednio rozjaśniona. Możesz zadbać już o to na etapie aranżacji ścian, montując punktowe oświetlenie nad konsolami i poczekalnią. W małym salonie warto pokusić się też o gabarytowe lutra. Powiększą optycznie salon i nadadzą mu odpowiedniej zwiewności, ponadto ułatwią też aranżowanie Twoich wnętrz. Możesz wybrać np. złote ramy, by uzyskać efekt glamour czy podkreślić wyjątkowy efekt przestrzeni, zaprojektowanej w białym, uniwersalnym kolorze.
Urządzamy poczekalnię
W małym salonie fryzjerskim poczekalnia zdecydowanie musi być klimatycznie zorganizowanym przytulnym kącikiem. Takim jednak będzie również, jeśli zadbasz, by w poczekalni przebywały maksymalnie 2 – 3 osoby. Dlatego zwróć uwagę, by odpowiednio umawiać terminy. W klimatycznej przestrzeni dobrze się sprawdzą kanapy, zarówno skórzane, rattanowe, jak i tapicerowane. Zajmują mniej miejsca niż fotel, elegancko wyglądają i w połączeniu z małym stolikiem, pozwolą się zrelaksować, podczas oczekiwania na swój termin. Dobrym pomysłem będą też dwa fotele i do tego kilka puf, ale pod warunkiem, że rozstaw mebli nie będzie kolidował z przejściem i nie będzie nachodzić na inne strefy – miejsca pracy czy recepcję. W rogu wygospodaruj nieco miejsca na kwiatki, najlepiej sztuczne albo ozdobne lampiony z dekoracją w środku. Twoja poczekalnia powinna być dostosowana do stylu foteli i konsoli fryzjerskich. Dlatego nie wybieraj futurystycznych mebli, jeśli zdecydowałaś się np. proste skórzane fotele fryzjerskie. Zastanów się też nad białym kolorem – szybko się brudzi i już po kilku latach traci na aparycji.
Sprzęt w Twoim salonie fryzjerskim
Urządzając salon fryzjerski, musisz zaplanować zakup renomowanego, profesjonalnego sprzętu, bez którego zwyczajnie nie zapewnisz usług na wysokim poziomie. Dlatego w swoim budżecie uwzględnij droższy sprzęt, który nie zawiedzie Cię nawet podczas dłuższej wytężonej pracy i zapewni efekty, których oczekuje nawet najbardziej wymagająca klientka. Musisz też znaleźć miejsce na taki sprzęt w swoim salonie. Przyda się prostownica, suszarka o cichej i wydajnej pracy, ale i profesjonalna maszynka do strzyżenia. Warto pomyśleć też o saunie stojącej – nie zajmie dużo miejsca, natomiast może zapewnić Ci oferowanie dodatkowych usług w Twoim salonie.
Gdzie kupić dobrej jakości meble w korzystnej cenie?
Zanim zaczniesz wybierać kolory ścian czy oświetlenie do salonu, musisz zaplanować budżet na wszystkie inwestycje. Szybko przekonasz się, że łączna suma, nawet przy mniejszym studio, będzie wysoka. Nie rezygnuj jednak ze sprzętów czy mebli dobrej jakości. Może zaoszczędzisz na początku, ale dwa razy więcej wydasz podczas późniejszej eksploatacji. Jeśli skorzystasz z oferty takiej hurtowni, jak Fryzomania.pl, to masz szanse uzyskać dodatkowy rabat na zakupy. To również świetny wybór, by za jednym razem zamówić również niezbędne kosmetyki i preparaty do włosów, bez przepłacania na kosztach wysyłki.