WYWIAD BRIDELLE // MiK Studio

by sobota, 16 listopada, 2019
Zapraszamy Was do lektury cyklu, w którym przepytujemy wyjątkowych twórców pracujących w polskiej branży ślubnej. Chcemy przybliżyć Wam ich sylwetki, pasje, styl pracy. Przez ponad 15 lat pracy w branży ślubnej, wiemy, że najważniejsi są ludzie. To ich historie, doświadczenie, marzenia, pragnienia, nieustająca potrzeba rozwoju sprawiają, że jesteśmy liderem naszej części Europy, jeśli chodzi o wielkość rynku ślubnego. Z wielką radością obserwujemy, jak od kilku lat polskie firmy i usługodawcy podbijają świat swoimi produktami i usługami. Mamy ogromną przyjemność znać wielu z tych wspaniałych artystów w swoich dziedzinach i z przyjemnością zapraszamy Was do lektury cyklu WYWIAD BRIDELLE. Kliknij na tytuł cyklu i przeczytaj wszystkie wywiady.

 


MiK Studio

 

W dzisiejszym wywiadzie, przepytaliśmy Magdalenę Kasprzykowską i Krzysztofa Mazurkiewicza, tworzących duet fotograficzny MiK Studio. Zapraszamy do lektury!

 


MiK STUDIO

Magdalena Kasprzykowska i Krzysztof Mazurkiewicz

WWW / FACEBOOK / INSTAGRAM

telefon: 535-457-573 / 606-171-523

 

{ Kiedy i w jakich okolicznościach rozpoczęła się Wasza przygoda z branżą ślubną? }

 

Krzysiek: Od dziecka byłem bardzo ciekawskim człowiekiem. Zaglądałem w każdy kąt a na moje pytania dorośli nie nadążali odpowiadać. Na szczęście to dziecięce zainteresowanie światem nie zniknęło wraz z wiekiem, nie wyrosłem z niego do dziś, tylko moje pytania kierowane do ludzi i do samego siebie się nieco zmieniły.  Niektórzy uważają mnie przez to za zbyt wścibskiego ale zapewniam wszystkich, że to tylko nieograniczona ciekawość świata wkłada mi te pytania do ust i każe wypowiadać.

Ta sama ciekawość nauczyła mnie obserwacji świata a przede wszystkim ludzi. Ich uczuć, reakcji, relacji. Byłem, i jestem nadal, tym bogactwem emocjonalnym zachwycony. Pewnego dnia pomyślałem, że fantastycznie byłoby móc te emocje zatrzymać, zachować pamięć o nich, pokazać innym. Najprostszym sposobem na to jest fotografia. Kupiłem mały aparat. Zacząłem uwieczniać najpierw rodzinę, potem bliższych i dalszych krewnych, znajomych i przyjaciół.  Szybko mój mały aparat stał się zbyt mały. Poszukując sposobów na sfinansowanie poważniejszego sprzętu fotograficznego wpadłem na pomysł działalności w branży ślubnej. I był to strzał w dziesiątkę. Moja obserwatorsko – fotograficzna pasja mogła się rozwijać a jednocześnie mogłem uszczęśliwiać innych ludzi, dając im zapis najpiękniejszych chwil w życiu.

Magda: Krzysiek mnie w tą przygodę wciągnął – tak mogę krótko to streścić. Trudno mi umiejscowić w czasie pojawienie się aparatu fotograficznego w moim życiu. Było to po prostu dosyć dawno temu. Aparat służył mi początkowo do rejestrowania wydarzeń, dokumentowania podróży. Z czasem obudziła się we mnie dusza artysty i moja pasja zaczęła się rozwijać w kierunku fotografiki. Mniej więcej w tym samym czasie zeszły się nasze – moje i Krzyśka – drogi zawodowe (nie fotograficzne). Nie rozstawałam się wtedy z aparatem więc szybko się zorientował jakie mam zainteresowania. Pewnego dnia poprosił mnie bym pomogła mu zrealizować zlecenie – sesja ślubna w towarzystwie psa. Trochę się bał, że zwierzaka nie poskromi. Od tej sesji się zaczęło. Potem był pierwszy wspólny reportaż ślubny a ja wkręciłam się na maksa.

 

MiK Studio

 

{ Co najbardziej lubicie w swojej pracy? }

 

Motorem napędowym w naszej pracy jest kontakt z ludźmi.  I to nie byle jakimi ludźmi, bo zakochanymi, szczęśliwymi. Ludźmi emanującymi uczuciami, obdarzającymi miłością siebie nawzajem a radością wszystkich wokoło.  Lubimy atmosferę dnia ślubu, zamieszanie w czasie przygotowań – dzieje się wtedy tak wiele. Cieszy nas, że możemy te piękne chwile utrwalić i ocalić od zapomnienia.

 

MiK Studio

 

{ Jaki styl ślubów lubicie najbardziej? }

 

Lubimy nowości i wyzwania dlatego też chyba nie mamy ulubionego stylu ślubów. Na pewno nie przepadamy za przesadną pompatycznością bo ona tłumi emocje. Zdecydowanie wolimy śluby na luzie, gdzie harmonogram dnia nie gra głównej roli a do głosu często dochodzi spontaniczność.

 

MiK Studio

 

{ Jak określilibyście styl swoich realizacji? }

 

Nigdy nie próbowaliśmy  definiować  stylu naszej pracy, ale chyba możemy powiedzieć, że polega on na łapaniu chwil. Obserwacja i chwytanie momentów. Staramy się by nasze zdjęcia pokazywały emocje, jakie towarzyszą ludziom w tym dniu. Przeróżne emocje i te dobre i te trochę gorsze, bo i takie się zdarzają, ale to właśnie ta różnorodność tworzy tak specyficzną dla tego dnia atmosferę.

 

MiK Studio

 

{ Co wg Was jest najważniejsze na ślubie i weselu? }

 

Nie wiemy czy jest COŚ takiego. Najważniejsi są bowiem ludzie. Każda Młoda Para marzy o tym, by w tym wyjątkowym dniu wszystko było takie, jak sobie wymarzyli, dopięte na ostatni guzik, idealne. Suknia, kwiaty, zaproszenia, sala weselna, muzyka, goście… To wszystko jest ważne, ale nie najważniejsze. Zawsze to powtarzamy naszym klientom by nie przejmowali się tym co wokół, ale by myśleli tylko i wyłącznie o sobie i uczuciu ich łączącym. Bo to właśnie to uczucie chcemy uwiecznić na naszych zdjęciach. Piękne tło jest doskonałym dopełnieniem fotografii ale tylko dopełnieniem.

 

MiK Studio

 

{ W swojej pracy bardziej kreujecie czy obserwujecie rzeczywistość podczas dnia ślubu? }

 

Zdecydowanie obserwujemy. Uważnie obserwujemy otoczenie i polujemy na wyjątkowe momenty. Staramy się dostrzegać jak najwięcej i słyszeć jak najwięcej. Kiedy oczy patrzą w lewo, uszy nasłuchują tego z prawej. Bardzo rzadko ingerujemy w to co się dzieje. Nie zdarza nam się „zatrzymywać” ciągu wydarzeń a już na pewno nie prosimy o powtórki. Jedyne co zdarza nam się kreować to światło. To ono tworzy fotografie, bez niego świat obrazu fotograficznego by nie istniał. Dlatego zdarza nam się i to dosyć często, światłem manipulować tworząc odpowiednią do chwili atmosferę, która podkreśli na fotografii panujący nastrój.

 

MiK Studio

 

{ Wasze wymarzone miejsce w Polsce i na świecie, w którym chcielibyście zrealizować ślub? }

 

„Żadne miejsce nie jest nudne jeśli jesteś wyspany i masz przy sobie cały nienaświetlony film”.

Co prawda nie pracujemy na filmach, ale pod słowami Roberta Adamsa podpisujemy się obiema rękami. Traktuję wszystkie chwile jak jednakowo ważne a wszystkie miejsca jednakowo doskonałe i wyjątkowe ku temu, aby mogły stać się tłem dla zilustrowania wyjątkowych chwil z jakich składa się dzień ślubu.

Nasze marzenia zawodowe krążą raczej wokół realizacji ślubu osadzonego w odmiennej niż polska tradycji, w innym obrządku, innej kulturze niż miejscu. Fascynuje nas i ciekawi różnorodność tradycji ślubnych i fakt, że są one od tylu wieków niezmiennie kultywowane.

 

MiK Studio

 

{ Czy Wasza oferta ślubna jest elastyczna i dopasowujecie ją do potrzeb konkretnej pary? }

 

Tak, nasza oferta jest elastyczna. Posiadamy kilka wyjściowych pakietów, które wspólnie z parą dostosowujemy do ich indywidualnych potrzeb. Zmodyfikować można każdy element składowy pakietu. Pozbyć się go, rozszerzyć lub dodać zupełnie nowy. W ciągu wielu już lat pracy nie zdarzyło nam się odmówić parze urzeczywistnienia ich własnych wizji. Wręcz przeciwnie, kilka par udało nam się namówić na realizację pomysłów, co do których nie byli przekonani.

Moją podstawową zasadą jest to, by nasi klienci byli zadowoleni. I staramy się by tak właśnie było również poprzez dostosowanie oferty specjalnie dla nich.

 

MiK Studio

 

{ Opiszcie w kilku zdaniach wymarzony ślub. }

 

Dużo miłości, moc wszędobylskiej radości i kilka łez wzruszeń dla przełamania słodyczy. A to wszystko skąpane w przepełnionym szczęściem młodych i ich bliskich powietrzu.

Czy potrzeba czegoś więcej by ten dzień stał się wyjątkowym i niezapomnianym? No może kilka promieni słońca.

 

MiK Studio

 

{ Co najbardziej inspiruje Was w Waszej pracy? }

 

Oczywiście ludzie i wszystko co się wokół nich dzieje. Relacje międzyludzkie. Ale też otoczenie i przestrzeń, w której się znajdujemy fotografując. Innych kadrów szukamy we wnętrzach pałacowych a innych na ślubie zorganizowanym w środku lasu.

 

MiK Studio

 

{ Co lubicie robić w wolnym czasie? }

 

Fotografować 🙂 Trudno jest mówić o wolnym czasie kiedy zawodowo robi się to co się kocha. Jeśli uda nam się taki czas wygospodarować staramy się wyjechać na kilka dni. Podróże resetują nasze umysły i ładują akumulatory. A przede wszystkim inspirują.

 

MiK Studio

 

{ Jaki jest Wasz ulubiony moment w trakcie dnia ślubu i wesela? }

 

Lubimy te momenty, kiedy emocje zaczynają rządzić. Emocje niczym nie skrępowane.  I w zależności od ślubu będą to rożne momenty. Raz będzie to czas przygotowań, innym razem przysięga małżeńska a jeszcze kiedy indziej spontaniczna zabawa na przyjęciu. Nie przepadamy za wyreżyserowanymi elementami takimi jak pierwszy taniec. Niestety stres towarzyszący wówczas młodym bardzo często skutecznie tłumi prawdziwe emocje, na których nam zależy.

 

MiK Studio

 

{ Gdybyście mogli sfotografować dowolną znaną parę na świecie, to kto by to był? }

 

Chyba nie chcielibyśmy takich par fotografować. Śluby celebrytów kojarzą nam się ze sztucznością , pompatycznością i koniecznością przestrzegania sztywnego savoir vivre’u . Być może się mylimy. Chcielibyśmy natomiast uwiecznić ceremonię zaślubin w małej, zapomnianej przez świat wiosce afrykańskiej lub osadzie w głębi amazońskiej dżungli.

 

MiK Studio

 

{ Kto z branży ślubnej jest dla Was wzorem i autorytetem? }

 

Nie wzorujemy się na nikim. Trudno też wskazać nam jeden autorytet. Takiego chyba również nie posiadamy. Wielu fotografów ślubnych cenimy za ich talent, umiejętności, kreatywność ale nie staramy się ich naśladować. Obserwujemy natomiast fotoreporterów i fotografów mody by udoskonalać swój warsztat reporterski i portretowy.

 

MiK Studio

 

{ Na co para młoda powinna zwrócić uwagę wybierając usługodawcę z Waszej branży? }

 

Pomiędzy fotografem a młodą parą powinna istnieć nić porozumienia. Dlatego zazwyczaj namawiamy hipotetycznych klientów na spotkanie w cztery oczy, w trakcie którego obie strony już od pierwszych chwil mogą się zorientować czy współpraca będzie owocna. Młodzi muszą czuć się w obecności fotografa swobodnie, nie może być mowy o stresie, napięciu, zdenerwowaniu. Idealnie byłoby gdyby po takim spotkaniu młodzi mogli mieć poczucie, że znają go od wielu lat.

Oczywiście warto zapytać o styl pracy, terminy realizacji zlecenia, możliwości wykonania sesji plenerowej, sposób oprawy zdjęć, metody zabezpieczania materiału przed zniszczeniem lub utratą. Te wszystkie elementy są bardzo ważne i przy każdym z nich w notatniku młodych powinien pojawić się głos na tak. Nie powinno być żadnych kompromisów, misja uwiecznienia dnia ślubu  powinna być powierzona osobie o 100% zaufaniu. Dlatego jeśli fotograf robi przepiękne w ocenie młodych zdjęcia ale mówiąc kolokwialnie „działa im na nerwy” to powinni odpuścić i szukać cierpliwie dalej. Do skutku.

 

 

{ Chwila Chwały, czyli dlaczego jesteście naprawdę fajnymi usługodawcami i dlaczego Was powinni wybrać Czytelnicy Bridelle 🙂 }

 

Krzysiek:  Ktoś kiedyś powiedział, że jestem fotografem psychoterapeutą. I jest w tym sporo prawdy. Jestem wielkim gadułą z poczuciem humoru, który rozładowuje niepotrzebne napięcie i wywołuje uśmiechy na twarzach nawet najbardziej zestresowanych panien młodych i nie tylko.  Lubię marzyć i o moich marzeniach głośno opowiadać. Pociąga mnie to co szalone i z pozoru niemożliwe.

Kto chce przeżyć dzień swojego ślubu bez stresu powinien wybrać właśnie mnie 🙂

Magda: Jestem po części przeciwnością Krzyśka w tym względzie. O ile zwykle się zgadzamy, co potwierdzają wspólne odpowiedzi na powyższe pytania, to tutaj jest zupełnie inaczej – raczej mało mówię, wtapiam się w tło i staję się niewidzialna 🙂  dzięki czemu udaje mi się uchwycić intymne chwile pomiędzy młodymi. Oglądając zdjęcia po ślubie młodzi często są zdziwieni, że w danej sytuacji ktoś w ogóle robił zdjęcia bo oni nie zauważyli fotografa.

Wspólny pierwiastek – lubimy marzyć i o naszych marzeniach głośno opowiadać przy kawie. Pociąga nas to co szalone i z pozoru niemożliwe. Lubimy realizować niestandardowe pomysły.

 

 


MiK STUDIO

Magdalena Kasprzykowska i Krzysztof Mazurkiewicz

WWW / FACEBOOK / INSTAGRAM

telefon: 535-457-573 // 606-171-523

 


Informacje o zasadach umieszczania wywiadów udzielane są mailowo.

Tagi: Kategoria: WYWIAD BRIDELLE 0